Viete si pripraviť kávu ako z obľúbenej kaviarne? Ak nie, je ideálny čas sa to naučiť. Aký alternatívny spôsob prípravy vás osloví najviac?
Neviete si bez šálky kávy predstaviť deň? Povýšte svoj zvyk na vášeň! Pripravili sme pre vás sprievodcu alternatívnou prípravou kávy, vďaka ktorému si budete môcť pripraviť svoju dennú dávku kofeínu i doma. Ale pekne poporiadku.
Ručný alebo elektrický mlynček?
Na kupovanie mletej kávy zabudnite. Kým upražená vydrží čerstvá niekoľko týždňov, po namletí okamžite začína oxidovať a stráca arómu aj chuť. Ak to teda myslíte s kávou vážne, je obstaranie mlynčeka nevyhnutné. Navyše si nastavíte presne takú hrubosť, ktorá je pre danú prípravu kávy ideálne, a vyfiltrujete zo zŕn naozaj to najlepšie.
Ručný mlynček je samozrejme lacnejší, a ak pripravujete kávu len pre seba, je dostačujúci. V prípade, že pripravujete kávu niekoľkokrát denne alebo vo väčšom množstve, je elektrický mlynček príjemné vyslobodenie pre vaše ruky. Kvalitný mlynček, ktorý kávu šetrne namelie a nespáli, si už vyžaduje trocha vyššiu investíciu. Rozhodne je lepšie voliť mlynček s mlecími kameňmi, nie nožmi. Najvhodnejší materiál kameňov je keramika, ktorá sa toľko nezahrieva a nehrozí spálenie.
Najčastejšie alternatívne spôsoby prípravy
Príprava filtrovanej kávy je tak trošku umenie. Hranie sa s teplotou vody, hrubosťou a množstvom kávy v pomere k vode i dĺžkou prípravy. Takéto základné pravidlo je, že na 1 liter vody pripadá 60 g kávy. Ideálna teplota vody je potom 94 ° C. Zvyšok už je o skúšaní a hľadaní toho, čo vám bude chutiť najviac. V čom všetkom si možno kávu pripraviť?
Aeropress
Aeropress je stále ešte nováčik, na svete je až od roku 2005. Príprava kávy v ňom je ale tak jednoduchá, že sa rozšíril veľmi rýchlo po celom svete. Celková príprava a následné umytie vám zaberie okolo 3 minút. Okrem rýchlosti je ďalšou jeho výhodou šetrnosť k prírode. Jediný odpad, ktorý vyprodukujete, je papierový filter a kávová usadenina.
Ako na prípravu? Prepláchnite papierový filter, zaistite ho ku dnu tubusu a ten potom postavte priamo na šálku a nasypte kávu namletú na hrubosť pripomínajúcu jemný piesok. Nalejte vodu, uzavrite a pretlačte piest, kým nebudete počuť syčanie. Hotovo.
French press
French press je ideálny pre začiatočníkov. Stačí do predhriatej nádoby vložiť hrubo namletú kávu, zaliať horúcou vodou, premiešať a prikryť sitkom, ktoré je ponorené približne centimeter pod hladinu. Po 4 minútach potom dotlačte sitko ku dnu a môžete nalievať.
V60
Snáď najobľúbenejší spôsob prípravy kávy je v súčasnosti V60. Potrebujete len dripper, ako sa nádoba pripomínajúca lievik nazýva, a papierové filtre. Dripper položte na šálku, vložte filter a zalejete vodou, ktorú následne vylejete. Voda zbaví filter papierovej pachuti a šálku zahreje. Potom nasypte kávu o hrubosti jemného piesku a zalejte malým množstvom vody. Po ďalších 30-40 sekundách začnite dolievať pomaly aj zvyšok vody. Príprava kávy zaberie okolo 3 minút.
Vacuum pot
Vacuum pot nie je v našich končinách tak bežný, ale rozhodne za zmienku stojí. Aj keď na prvý pohľad vyzerá ako výbava chemického laboratória, príprava nie je nijako zložitá. Do spodnej banky dajte studenú vodu a dajte ju variť pomocou kahanu. Para vystúpi do hornej nádobky a v spodnej vznikne vákuum. Kávu nasypte v momente, keď je takmer všetka voda preč zo spodnej nádoby. Miešajte približne minútu, potom zhasnite kahan. Vďaka podtlaku začne káva stekať dole.
Doma si ale môžete pripraviť aj poriadne silné espresso. Ako na to sme vám písali v predchádzajúcom článku.