Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Neporiadok v domácnosti je strašiakom každej správnej gazdinky. Aj napriek tomu, že hranice medzi “uprataným” a “neuprataným” sú naozaj subjektívne, nikto z nás sa necíti príjemne v spoločnosti neumytého riadu, špinavého prádla a zaprášených poličiek. 

Ako teda správne upratať byt alebo dom? Prečítajte si našich 7 tipov, ktoré vám tento proces uľahčia. 

1. Vyhraďte si čas na upratovanie

Jeden deň obetujete 10 minút na vysávanie, druhý zasa 10 minút na čistenie podlahy. Nie, nie, takto upratovanie nefunguje. Na túto činnosť si musíte vyhradiť čas. 

Urobte si voľný deň a vyčleňte si niekoľko hodín na dôkladné upratovanie. Ak začnete a svoju robotu necháte na neskôr alebo na iný deň, len ťažko sa budete k tomu vracať. 

2. Zbavte sa nepotrebných vecí

Niekedy si ani neuvedomuje, koľko vací nám zbytočne zavadzia v jednotlivých miestnostiach. Sezónne oblečenie, ktoré momentálne nenosíme, staré časopisy  či spotrebiče, ktoré nám iba zaberajú miesto. Veci, ktoré momentálne nevyužívate, vyhoďte, darujte alebo uskladnite do pivnice alebo na povalu. 

Náš tip: A ako doma efektívne umyť okná?

3. Myslite na prvý dojem

Začnite s tým, čo si všimnete ako prvé. Upracte preplnený vešiak na bundy, odložte vypraté a vysušené oblečenie do skrine a popasujte sa s rozhádzanými detskými hračkami. Následne sa presuňte k “menej výrazným problémom”, ako je napríklad prach.

4. Zamerajte sa na kuchynskú linku

Kuchyňu navštívime denne hneď niekoľkokrát. Je preto veľmi dôležité, aby bola čistá a voňavá. Pozornosť sa sústreďuje najmä na kuchynskú linku, ktorá zaberá podstatnú časť miestnosti. 

Práve na nej sa často zdržiavajú špinavé riady, veci, ktoré patria do chladničky či čerstvo nakúpené potraviny. Jednoduchý tip, ako upratať kuchynskú linku, je vyhrnúť si rukávy a upratať všetko, čo na nej zavadzia. 

5. Detaily dotvárajú celok

Pokiaľ už máte veľké veci pekne naporiadku, zamerajte sa na detaily. Upracte si písacie potreby, zminimalizujte dekorácie na policiach a uložte si topánky. Práve na maličkostiach je postavený celkový dojem, ktorý izba vytvára. 

6. Upracte si šatník

Vaše oblečenie si takisto zaslúži poriadnu starostlivosť, preto nezabudnite ani na upratovanie šatníka. Šaty, tričká či nohavice dôkladne poskladajte a rozdeľte do kategórií, napríklad podľa sezóny a farby. 

Vyhýbajte sa preplnenej skrini. Vytrieďte veci, ktoré momentálne nenosíte a v šatníku nechajte iba to, čo využijete. Ak sa nechcete s niektorými vecami rozlúčiť, no v šatníku už nemáte miesto, poraďte si nejakým šikovným trikom. Využiť môžete napríklad vešiak na viacero kusov oblečenia alebo sa naučte skladať tak, aby ste ušetrili čo najviac priestoru. Viac tipov na šetrenie miesta v skrini nájdete TU

7. Nezabudnite na podlahy

Nevynechajte ani podlahy a upracte všetko, čo sa na nich nachádza. Vyprášte koberec, zbavte dlážku nečistôt, omrviniek a prachu. Frekventovanejšie miesta, ako je napríklad kuchyňa alebo obývacia izba zametajte denne a minimálne raz týždenne pretrite vlhkou handrou a čistiacim prípravkom. Údržbu podlahy si však nechajte nakoniec. Smeti sa totiž na ňu môžu dostať aj pri utieraní prachu alebo údržby gauča, a vy by ste museli robiť zbytočne dvojitú robotu. 

Tip na záver: Ako si upratať v živote? 

V neposlednom rade nezabúdaje na to, že aj to, ako sa cítite, sa odráža na tom, kde žijete. Roztrieďte si myšlienky, odbúrajte hnev a začnite meditovať. Zbavte sa negatívnych impulzov, ktoré vám bránia dosiahnuť svoje ciele. Duševná harmónia sa okamžite pretransformuje aj do priestoru okolo vás. Keď si upracete v živote, aj váš byt alebo dom bude pôsobiť šťastnejšie, harmonickejšie a usporiadanejšie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *