Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Dostaňte kus letnej sviežosti aj k vám domov a zamerajte sa na kvalitu vzduchu. Máme pre vás 7 tipov na lepší vzduch v miestnosti, a je jedno, či ste v horskej chate na Tatrách, alebo bývate napríklad v centre Bratislavy. Ako vyčistiť vzduch tak, aby sa vám lepšie dýchalo?

1. Kvety

Na kvalite klímy vášho domova sa negatívne podpisuje celý rad látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia:

  • laky
  • lepidlá
  • farby
  • cigaretový dym
  • čistiace prostriedky
  • preglejky

Vo vysokých koncentráciách tieto látky môžu spôsobovať bolesť hlavy, podráždenie slizníc, nosa i očí. Podľa najnovších prieskumov môžu až 90% týchto škodlivín absorbovať rastliny.

Vzduch skvele čistí a filtruje:

  • nefrolepka (izbová papraď)
  • šeflera
  • areková palma
  • lopatkovec
  • zelenec
  • pátos

Ešte väčší pocit sviežosti navodíte čerstvými rezanými kvetmi, ktoré rozmiestnite po byte.

2. Difúzery

Sviežejší vzduch budete mať aj vďaka difuzérom. Vybrať si môžete tie tradičné = tyčinky ponorené vo vonnom roztoku.

Pokiaľ chcete ale niečo trvalejšieho, kúpte si difuzér elektrický. Ten funguje na princípe vodnej hmly, kedy do nádoby v difuzéra nalejete vodu a vonný olej a zapnete ho. Ak nemáte v nádobke vonnú esenciu, difuzér slúži ako zvlhčovať vzduchu.

Mnohé produkty bývajú vybavené aj osvetlením či meničom farieb, takže okrem príjemnej vône môžete aj relaxovať v príjemnom svetle.

3. Čistička vzduchu

Ak ste citliví na častice prachu, peľu a plesní vo vzduchu, investovať do čističky vzduchu sa vám oplatí. Čističky vzduchu pomáhajú zvyšovať kvalitu vzduchu, ktorý denne dýchate a veľmi výrazne prispievajú k zlepšeniu zdravia celej rodiny.

Kľúčová je veľkosť miestnosti – čím väčšia, tým väčší vzduchový výkon budete potrebovať.

Ak budete v danej miestnosti aj spať, určite si postrážte hlučnosť čističky.

Na trhu existujú dva druhy

  • Prvým je čistička vzduchu s HEPA filtrom, ktorá zachytáva pevné častice, baktérie, plesne, vírusy a alergény. HEPA filter je potom treba pravidelne meniť.
  • Druhým tipom je čistička vzduchu s vodným filtrom, ktorá zachytáva prach a mikróby, pomáha zároveň zvlhčiť vzduch a je potrebná pravidelná údržba a čistenie.

4. Pravidelné vetranie


Vetrať by ste mali aspoň 3x denne, krátko a intenzívne. V zime vám postačí pokojne päť až desať minút, v lete aspoň pol hodiny. Otvorte viac okien naraz, aby sa vzduch prečistil rýchlejšie a bez väčších tepelných strát.

Pomôže, keď si z vetrania vždy urobíte rituál:

  • každý deň pred spaním, aby sa vám lepšie zaspávalo
  • po prebudení, aby ste dostali čerstvý vzduch do miestnosti

Tiež myslite na to, že by ste mali vetrať vždy, keď varíte, sušíte bielizeň, po sprchovaní alebo kúpeli, ale aj po upratovaní.

5. Pravidelné upratovanie

Úplne kľúčové je eliminovanie prachu. Ten prilieta vzduchom, ale tiež ide o časti odumretej kože, vlasy, zvyšky kobercov alebo chlpov. Stierajte ho preto pravidelne nielen z nábytku, ale aj z horšie dostupných miest, kde sa má tendenciu veľa usadzovať – ​​pod posteľ, sedaciu súpravu, z chladničky, linky, z lustrov.

Zároveň sa ho snažte pri vysetrovania príliš nevíriť – použite vlhkú utierku alebo handry (či prachovku, ktorá využíva statickú elektrinu) a vždy pri utieraní postupujte od zhora dole, aby zvírený prach nepadal na čisté miesta.

S pravidelným upratovaním súvisí aj výmena a pranie posteľnej bielizne, všetkých uterákov, utierok, handier, závesov a záclon. Nezabudnite ani na kúpeľňovú predložku.

Raz za štvrť roka potom okrem uterákov a prestieradiel vyperte aj periny a vankúše, na ktoré sa často zabúda.

6. Sviečky z prírodných voskov

Dajte pozor pri kúpe sviečok do domácnosti a vyvarujte sa tých parafínových. Tie totiž pri horení do vzduchu vypúšťajú ropné deriváty a ďalšie látky, ktoré nášmu zdraviu rozhodne neprospievajú.

Namiesto toho zvoľte napríklad aróma lampy na báze rastlinných olejov, alebo sviečky z prírodného vosku – sójového alebo včelieho. Tie neutralizujú toxické zložky vo vzduchu a nie sú takou záťažou pre životné prostredie.

7. Esenciálne oleje

Niektoré esenciálne oleje majú schopnosť čistiť a dezinfikovať vzduch od vírusov a baktérií či plesní. Esenciálne oleje zabíjajú až 99,9 percent baktérií, ktoré sa prenášajú vzduchom.

Skvele pôsobí olej s vôňou borovice, eukalyptu alebo šalvie. Na trhu sa ale dá kúpiť aj kombinácia všetkých týchto látok, záleží potom na vašich preferenciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *