Dnes je na trhu nepreberné množstvo stoličiek rôznych druhov, farieb, materiálov alebo ich možných alternatív. V tejto kvantite pre vás nemusí byť vždy jednoduché zvoliť tú správnu variantu. Spoločne si urobme exkurziu svetom kuchynských stoličiek a pozrime sa na výhody a zápory jednotlivých kúskov. Určite vyberme tie najvhodnejšie pre vašu jedáleň.
Čo človek, to iný nárok na komfort. Niekomu sa sedí lepšie na drevenej stoličke, iní naopak dávajú prednosť mäkkému sedeniu a operadlu. Zavďačiť sa všetkým nemožno, a tak základné pravidlo pri výbere jedálenských stoličiek znie: vyberajte ich tak, aby sa na nich sedelo dobre vám aj vašej rodine. Komfort je totiž na prvom mieste.
Pri výbere stoličiek vždy zvažujte predovšetkým ich veľkosť. Iné stoličky budete kupovať do malej panelákovej kuchynky a úplne odlišné typy do širokej jedálne s množstvom priestoru. Nepodceňujte však ich rozmery, majú veľký vplyv na pohodlné sedenie.
Parametre pohodlnej jedálenskej stoličky
Prekvapilo by vás, koľko omylov môže pri nákupe jedálenských stoličiek vzniknúť. Stolička nejde zasunúť pod stôl kvôli výške podrúčok, nedosiahnete chodidlami až na zem atď. preto ako prvý vezmite do ruky meter.
Aby sa chodidlá dotýkali zeme celou svojou plochou a kolená zvierali pravý uhol. Malo by byť medzi spodnou stranou stola a sedacou časťou stoličky aspoň 8 cm voľného priestoru. Maximálna výška jedálenskej stoličky by sa mala pohybovať okolo 45-47 cm. Šírka sedadla sa pohybuje v podobných číslach. Ak majú jedálenské stoličky podrúčky, môžu byť aj o 3-4 cm širšie.
Uhol medzi opierkou a sedacou časťou by mal zvierať 95°. Výška opierok musí dosiahnuť približne úroveň lopatiek. Výška zadnej opierky je individuálna, rozhodujte sa teda hlavne podľa toho, čo je vám pohodlnejšie. Ak sa ale často hrbíte, bude pre vás vhodnejšie vyššie operadlo. Pomôže vám udržať chrbát vzpriamený a čiastočne vám uľaví od bolesti chrbtice.
Plastové jedálenské stoličky sú atraktívne. Čalúnené sľubujú nenáročnú údržbu.
Čo si budeme hovoriť, jedálenské stoličky z masívu sú top z hľadiska kvality i životnosti. Hoci sa úplne nehodia do všetkých interiérov, neznamená to, že všetky ostatné jedálenské stoličky nemajú čo ponúknuť. Poďme si rozobrať jednotlivé materiály.
Jedálenské stoličky a ich materiály
Poďte sa s nami pozrieť na obľúbené materiály jedálenských stoličiek.
Plastové a kovové jedálenské stoličky
Pôsobia moderne a v rukách šikovného dizajnéra sa premenia na veľmi atraktívne kúsky. Navyše sú najmenej náročné na údržbu a ich ponuka v internetových obchodoch je naozaj pestrá. Ak sa pre nich rozhodnete, zamerajte sa na operadlo, ktoré by malo kopírovať siluetu chrbta. Opierka by nemala byť naklonená príliš dozadu, aby vás nelákali k nezdravému sedeniu.
Látkové a čalúnené jedálenské stoličky
Hoci ich údržba môže byť náročnejšia, čalúnené stoličky sa tešia čoraz väčšej obľube. Sú totiž nesmierne príjemné a ponuka farieb i vzorov je pestrá ako dúha. Špeciálnou kategóriou sú jedálenské stoličky polstrované kožou. Pôsobia skvostne a luxusne a svojou krásou, kvalitou i životnosťou sa im máloktoré stoličky vyrovnajú. Sú samozrejme drahšie a potrebujú špeciálnu starostlivosť, no stoja za to.
Pri výbere stoličiek s látkovými poťahmi vždy starostlivo vyberajte také, ktoré majú materiál odolný proti záťaži a sú povrchovo upravené proti prípadným škvrnám. Predsa len stoličku je veľmi jednoduché zašpiniť, najmä ak máte malé dieťa. Máte tiež na výber z látkových poťahov, ktoré sa dajú ľahko zložiť a vyčistiť. Premyslite však, aké farby zvoliť. Svetlé varianty budú vždy náročnejšie na údržbu.
Jedálenská stolička z masívneho dreva
Ako už sme spomenuli, masív je tou najlepšou voľbou (vlastne ako v prípade každého kusu nábytku). Ich cena je síce o poznanie vyššia, ale odmenou vám bude nielen vyššia nosnosť, ale hlavne dlhá životnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
V tejto kategórii sú najobľúbenejšie tzv. thonetky z ohýbaného bukového dreva. Majú ľahký retro nádych a sú prekvapivo ľahšie, ako sa zdajú. Hodia sa najmä do rovnako ladeného interiéru. V modernej jedálni, ktorej dominuje sklo a kov by pôsobili ako päsť na oko.
Drevené stoličky do jedálne
Drevené stoličky budú stále patriť do tej pohodlnejšej a elegantnejšej kategórie. Drevo je mäkké a teplé a je len na vás, z akého druhu dreva si vyberiete a koľko budete chcieť do stoličiek investovať. Stoličky z borovice alebo smreka budú vždy lacnejším variantom. Sú na nich bohužiaľ ale viditeľné ryhy a otlaky. Na výber máte tiež stoličky z masívneho dreva, napríklad duba. Tie bývajú bohužiaľ drahšie, ale za to kvalitnejšie a dlhšie vám vydržia.
Ďalšie druhy jedálenských stoličiek
Stolička s opierkami
Ak trávite pri stole viac spoločného času a hľadáte naozaj pohodlné sedenie, kúpte si stoličky s opierkami. Nemusíte tak po jedle ponáhľať do pohodlia vašej obývačky, ale vychutnať si tu dlhšie chvíle. Dnes už nie sú výsadou starších ľudí, ale môžu byť aj dizajnovým kúskom.
Lavica
Lavica nepatrí medzi najpohodlnejšie spôsoby sedenia. Predsa len vám bude chýbať možnosť sa oprieť a uľaviť tak vašmu chrbtu. Ak však potrebujete tu a tam viac miest na sedenie, môžu byť tým ideálnym riešením.
Nemusíte kupovať lavice zo všetkých strán stola. Ponechajte z troch strán klasické stoličky a kúpte si lavicu iba z jednej strany. Vaša jedáleň bude hneď pôsobiť modernejšie a vy budete mať kam posadiť vašich hostí.
Barové stoličky
Samostatnou kategóriou sú barové stoličky. Tie poväčšinou nevyberáme priamo do jedální, ale k našim ostrovčekom a barovým kútom v kuchyni. Zvážte, koľko času na tejto stoličke strávite a podľa toho do nej investujte. Barové stoličky si môžete zaobstarať z plastu, ale aj pohodlné z kože či koženky.
Na výber máte z nastaviteľných veľkostí a možnosti otočných stoličiek. Môžete si vybrať rovnako ako u jedálenských stoličiek, či chcete variant s opierkou či bez. Barová stolička by ale predovšetkým mala zaujať svojím vzhľadom a originalitou.
Výber jedálenských stoličiek: tipy na záver
- Nezabudnite, že jedálenská stolička musí ladiť primárne s jedálenský stolom. Vyberajte ich teda s ohľadom na dekor alebo povrchovú úpravu. Dva rôzne dekory by nemuseli pôsobiť pekne.
- Zaujímajte sa o maximálnu nosnosť stoličiek. Každý materiál má totiž inú nosnosť. pri nadmernom zaťažení by mohli začať čoskoro vŕzgať.
- Ak zariaďujete jedáleň od začiatku, začnite nákupom jedálenského stola a stoličiek. Od nich potom naplánujte vzhľad celého interiéru.
- Ak ste malá rodina, ale často máte návštevy, nemusíte kupovať hneď veľkú sadu jedálenských stoličiek. Poobzerajte sa po sťahovateľných, ktoré budú pre návštevu dostačujúce.
- S opierkou či bez? Jedálenská stolička s opierkou pôsobí slávnostne a uľahčuje vstávanie od stola. Stoličky bez opierky sú naopak menej formálne a na pohľad vzdušnejšie. V priestrannej jedálni teda lepšie vyniknú tie s opierkou, v menších miestnostiach budú lepšou voľbou jedálenské stoličky bez opierky.