Poznáme to snáď všetci. V domácnosti sa vyskytnú škvrny, ktoré nejdú odstrániť, ani keď sa usilovne snažíte. Aj keď na trhu existuje celý rad chemických prípravkov na škvrny, kto bol niekedy v obchode a chcel si ich kúpiť, po chvíli zistil, že nie je vôbec jednoduché sa v nich zorientovať a vybrať ten správny prípravok. V dnešnom článku vám ukážeme, že na každú škvrnu existuje účinná metóda.
Aby sa škvrny dali vyčistiť, je potrebné držať sa nasledujúcich rád:
-
škvrna sa čistí hneď po tom, ako vznikla;
-
na začiatok sa namočí do teplej vody, výnimku tvorí krv, ktorá sa čistí v studenej vode;
-
v prípade chemického prostriedku je lepšie ho vyskúšať na nepotrebnom kúsku materiálu, alebo na nepohľadovej časti odevu, aby sa predišlo jeho poškodeniu;
-
rozpúšťadlá je nutné voliť v závislosti na podklade, na ktorom škvrna vznikla;
-
v prípade použitia tekutého čistiaceho prípravku (rozpúšťadlá), podložíme miesto iným sacím materiálom, aby sa do neho mohlo rozpúšťadlo vsiaknuť;
-
na svete neexistuje univerzálny čistiaci prostriedok, ktorý odstráni všetky typy škvŕn.
Do boja proti škvrnám
Na čokoládu platí benzín a po jeho vyschnutí kefa. Škvrny od vajec sa nechajú zaschnúť a potom sa čistia teplým 1,5% roztokom bóraxu. Na kečup si vystačíte s vodou s octom. Drevo od krvi očistíte 3% roztokom peroxidu vodíka s kvapkami čpavku. Žuvačku z odevu odstránite, keď odev umiestnite do mrazničky a po zmrznutí žuvačku zlepíte.
Pleseň na kožených veciach pustí po potretí roztokom 80 ml vody, 20 ml zriedeného roztoku peroxidu vodíka a 20 ml amoniaku. Potom stačí veci dôkladne vymyť vodou. Olejovú farbu na tkanine odstránite benzínom alebo terpentýnovými silicami. Krém na topánky umyjete benzínom alebo trichlóretylén a káva pustí po namočení odevu do chladného mlieka a následnom vypraní.
Na červené víno platí soľ a vypranie v studenej vode. Stolový olej pustí benzínom, chloridom uhličitým, terpentínom alebo trichloretylénom. Škvrny po iných tukoch sa odstránia rovnako ako u stolového oleja. Železo, meď a vodný kameň vyčistíte roztokom 10 g uhličitanu amónneho rozmiešaného v 100 ml vody.
Sadze sa vytierajú čerstvým chlebom alebo mydlom. Ak je škvrna zažranejšie, môžete použiť zmes z benzénu alebo trichlóretylénu a bielej hlinky, ktorú namiešate do kašičky a škvrnu tým potierate. Po vyschnutí je potrebné všetko vykefovať. Na černice si vystačíte so soľou a citrónom, ktoré striedavo nanášate.
Tráva pustí liehom a následnom vypraní v čistiacom prostriedku. Ak vám na parkety kvapne tuk, nemusíte hneď vešať hlavu. Odstránite ho kašou z benzínu a zemiakovej múky. Po vyschnutí potom zmes stačí olúpať nožom. Rúž zmizne za pomoci liehu rovnako ako atrament. Ten ide vyčistiť aj čerstvou citrónovou šťavou a následne čpavkom.