Hoci sa nám reklamy zo všetkých strán snažia nahovoriť, že naša domácnosť by mala byť sterilne čistá a všetky baktérie a vírusy je potrebné zlikvidovať, názor lekárov je úplne iný. Podľa odborníkov by sme mali používať dezinfekčné prostriedky na povrchy len na základe odporúčania doktora, inak môže byť upratovanie pomocou rôznych chemikálií nielen nákladné pre našu peňaženku, ale aj kontraproduktívne pre naše zdravie.
Mnohé čistiace prostriedky, ktoré v domácnosti používate bežne, môžu spôsobovať alergické reakcie. Veľmi často sa prejavujú ako tzv. dyshidrotický ekzém, pri ktorom sa najmä na prstoch a dlaniach tvoria svrbiace pľuzgiere. Atopický ekzém, ktorý zvyčajne zhoršujú alebo dokonca vyvolávajú chemické látky, a najmä umelé parfumy v čistiacich prostriedkoch, v súčasnosti podľa údajov štatistického úradu postihuje približne 30 % detí v Európe.
Okrem toho dezinfekčné prísady a účinné látky v pracích a čistiacich prostriedkoch ničia aj baktérie, ktoré sú pre človeka užitočné, čím trvalo oslabujú náš imunitný systém. V neposlednom rade sú tieto látky škodlivé pre životné prostredie, do ktorého sa dostávajú prostredníctvom odpadových vôd.
To všetko sú dôvody, prečo v súčasnosti rastie záujem o ekologické upratovanie, ktoré pomáha vytvárať zdravú domácnosť.
Aké ekologické a šetrné prostriedky si teda vybrať?
Spísali sme pre vás 5 hlavných bodov, ktoré je potrebné dodržiavať pri ekologickom upratovaní, aby bolo prospešné pre vašu peňaženku, zdravie a životné prostredie a, samozrejme, aby bol váš domov naozaj čistý a uprataný.
1. Sypké prostriedky hrajú prím
Všetkých milovníkov čistiacich prostriedkov v spreji a tekutých čistiacich prostriedkov teraz asi trochu sklameme. Ak vy, alebo vaše deti trpia atopickým ekzémom, k ekologickému upratovaniu vás priviedli jeho zdravotné benefity, mali by ste sa rozhodnúť predovšetkým pre sypké varianty, teda sypké prírodné pracie prášky, čistiace piesky, pracie vločky a podobne.
Či už ide o upratovanie, alebo starostlivosť o telo, v oboch prípadoch platí, že tekuté výrobky musia byť konzervované, pretože inak by sa pre obsah vody pokazili. Vždy teda obsahujú viac látok a s každou ďalšou látkou sa zvyšuje riziko, že bude pre vás škodlivá. V prípade ekologických prostriedkov je výroba prírodnej konzervácie zvyčajne nákladná, preto sú napríklad tekuté pracie gély zvyčajne drahšie ako tie sypké.
2. Kratší je lepší
Tým sa dostávame k ďalšiemu bodu, ktorým je zloženie. Ak si nie ste istí výberom a nevyznáte sa v chemických názvoch, uprednostnite produkty s najkratším zložením, ktoré obsahujú najmenej látok. Ekologický produkt zvyčajne obsahuje do 5 zložiek a jeho zloženie pochopí aj laik.
3. Sledujte certifikáty
Legislatíva je v prípade označovania čistiacich prostriedkov pomerne voľná. Z tohto dôvodu môžete na príbalových letákoch alebo etiketách výrobkov vidieť slová ako „prírodný“, „šetrný“ alebo „vhodný pre deti“, a to aj na výrobkoch, ktoré svojím zložením rozhodne nepatria medzi tie skutočne ekologické.
Ak si chcete byť istí, odporúčame v prvom rade sledovať certifikáty. Naozaj ekologické výrobky mávajú na obale dva hlavné certifikáty, a to EcoControl a Eco Garantie, a veľmi často je uvedený aj certifikát Vegan Society.
4. Pri ekologickom upratovaní je menej viac
Ak prejdete na ekologické upratovanie, verte, že sa vám uvoľní miesto na poličkách, kde skladujete svoje výrobky. Nakoniec si vystačíte s pracím práškom na bielu a farebnú bielizeň a zmäkčovačom, ak máte tvrdú vodu.
Budete tiež potrebovať čistiaci prostriedok na riad alebo tablety do umývačky riadu, univerzálny čistiaci prostriedok, ktorý budete používať najmä na čistenie podláh, kuchynskej linky alebo kúpeľne a intenzívny čistiaci prostriedok na pripálenú rúru, či iné odolné nečistoty.
K tomu všetkému odporúčame mať doma vždy ocot a jedlú sódu, ktoré môžete používať aj na bežné čistenie. Veľmi jednoducho povedané, sóda vytvára zásadité prostredie, v ktorom časť baktérií a vírusov nemôže prežiť, a ocot zase kyslé, ktoré zabíja tú druhú časť. Ak pri čistení striedate tieto dve látky, nemusíte sa obávať, že by sa vám v chladničke alebo umývadle množili baktérie.
5. Nezabudnite na rukavice
Aj pri upratovaní pomocou prírodných prostriedkov si nezabudnite chrániť svoje ruky. Hoci sú ich zložky šetrné, stále ide o koncentrované čistiace prostriedky. Často obsahujú oleje z orechov alebo pomarančov, čo sú zložky, ktoré zvyčajne nespôsobujú problémy, ale v nezriedenej forme môžu pokožku atopikov podráždiť.