Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Máte záhradku a radi by ste sa tešili zo svojich výpestkov skôr, než je obvyklé? K tomu vám dopomôže skleník. Hodí sa pre urýchlenie dozrievania šalátov, reďkoviek, pre pestovanie paradajok, uhoriek, baklažánov a predpestovanie truhlíkových kvetín. Ako na skleník svojpomocne?

Že ste od suseda počuli niečo o skleníku a stavebnom povolení?

Skleníky s plochou do 40 m² a výšky 5 metrov nevyžadujú stavebné povolenie ani ohlášku stavby. Nutnosťou pre stavbu skleníka je územný súhlas, ktorý získate na základe oznámenia stavebnému úradu.

Súhlas už máte. Poďte si s nami naštudovať, ako na skleník svojpomocne.

Stavba skleníka na kvalitných základoch

Pevné ukotvenie skleníka do zeme je nutnosťou. Postaviť ho môžete na betónovú dosku alebo murovanú podmurovku. Aby základy nepremrzli, vykopte ich do hĺbky 80 cm. Celobetovový základ je najlepším riešením. Zamedzí prenikaniu škodcov dovnútra.

Lacnejšie vychádza položenie geotextílie, na ktorú príde vrstva kvalitného štrku a naň zemina. Proti myšiam si môžete pomôcť králičím pletivom, ktorý umiestnite pod geotextíliu.

Uvažujete, že budete skleník používať po celý rok?

Potom do neho kúpte vykurovanie, pretože niektoré ovocie a zelenina (vyrobte si z vlastnej úrody kvasenú zeleninu, vďaka ktorej budete zdravý počas celého roka) potrebujú teplo. Na výber sú elektrické alebo plynové ohrievače. Pre udržanie stabilnej teploty misiek a korenáčov si vystačíte so zahrievacou podložkou.

Základy vybetonujte za pomoci dreveného debnenia:

  • vylejte základovú škáru a nechajte betón stuhnúť
  • vytvorená plocha pre skleník musí byť úplne rovná a začistená
  • nerovnosti môžu spôsobiť popraskanie sklených výplní
  • pred samotnou betonážou nezabudnite na prívod vody a elektriny
sklenik-svojpomocne-ako-na-stavbu-sklenika-co-nesmie-chybat-rastiliny-svetlo

Väčší alebo menší skleník svojpomocne?

Ideálny skleník je veľkostne od 8 m² s výškou minimálne 1,9 m. V menších priestoroch sa vzduch rýchlejšie prehrieva. Vzhľadom k výške, ktorú majú malé skleníky, je manipulácia s náradím a starostlivosť o rastliny v tomto priestore zhoršená.

Konštrukcia skleníkov musí byť pevná, odolná proti vetru aj snehu. Nesmie tieniť rastlinám, preto je dôležité, aby zaberala čo najmenšiu plochu. Práve spomenutou pevnosťou a odolnosťou sa vyznačujú hliníkové zliatiny. Tie majú navyše aj nízku hmotnosť.

Ohýbané plechy znižujú životnosť skleníkov. Pozinkovaný plech potrebuje po čase nutnú údržbu v podobe náteru, aby nezačal korodovať.

Vyberte si: sklo alebo polykarbonát

Skleník svojpomocne z polykarbonátov je ľahší. Nehrozí mu rozbitie a materiál je cenovo dostupný. Po čase však môže krehnúť a materiálu sa znižuje priepustnosť svetla, čo spôsobujú riasy, ktoré sa tvoria vo vnútri komôrok. Je tiež náchylnejší k poškriabaniu. Jeho výhodou sú bezpochyby lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. To oceníte hlave v zimnom období.

Ako na vetranie a zatienenie skeníka

Dostatočný počet vetracích okien je pre kvalitné pestovanie nevyhnutnosťou. V parných dňoch môže bez okien dôjsť k „uvareniu“ rastlín. Ideálne je preto pri skleníkoch svojpomocne kúpiť aj automatický otvárač okien. Niektoré rastliny potrebujú viacej tieňu. To v skleníku zaistíte inštaláciou špeciálnej tkaniny, stenou z rákosia alebo zaťahovacou roletou.

Ďalšou možnosťou je mať v záhrade fóliovník alebo parenisko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *