Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Máte záhradku a radi by ste sa tešili zo svojich výpestkov skôr, než je obvyklé? K tomu vám dopomôže skleník. Hodí sa pre urýchlenie dozrievania šalátov, reďkoviek, pre pestovanie paradajok, uhoriek, baklažánov a predpestovanie truhlíkových kvetín.

Skleníky s plochou do 40 m² a výšky 5 metrov nevyžadujú stavebné povolenie ani ohlášku stavby. Nutnosťou pre ich stavbu je územný súhlas, ktorý získate na základe oznámenia stavebnému úradu. Súhlas už máte a ako na samotný skleník?

Stavajte na kvalitných základoch

Pevné ukotvenie do zeme je nutnosťou. Postaviť ho môžete na betónovú dosku alebo murovanú podmurovku. Aby základy nepremrzli, vykopte ich do hĺbky 80 cm. Celobetovový základ je najlepším riešením. Zamedzí prenikaniu škodcov dovnútra. Lacnejšie vychádza položenie geotextílie, na ktorú príde vrstva kvalitného štrku a naň zemina. Proti myšiam si môžete pomôcť králičím pletivom, ktorý umiestnite pod geotextíliu.

Uvažujete, že budete skleník používať po celý rok? Potom do neho kúpte vykurovanie. Na výber sú elektrické alebo plynové ohrievače. Pre udržanie stabilnej teploty misiek a korenáčov si vystačíte so zahrievacou podložkou.

Základy vybetonujte za pomoci dreveného debnenia. Vylejte základovú škáru a nechajte betón stuhnúť. Vytvorená plocha pre skleník musí byť úplne rovná a začistená. Nerovnosti môžu spôsobiť popraskanie sklených výplní. Pred samotnou betonážou nezabudnite na prívod vody a elektriny.

Väčší alebo menší?

Ideálny skleník je veľkostne od 8 m² s výškou minimálne 1,9 m. V menších priestoroch sa vzduch rýchlejšie prehrieva. Vzhľadom k výške, ktorú majú malé skleníky, je manipulácia s náradím a starostlivosť o rastliny v tomto priestore zhoršená.

Konštrukcia skleníkov musí byť pevná, odolná proti vetru aj snehu. Nesmie tieniť rastlinám, preto je dôležité, aby zaberala čo najmenšiu plochu. Práve spomenutou pevnosťou a odolnosťou sa vyznačujú hliníkové zliatiny. Tie majú navyše aj nízku hmotnosť.

Ohýbané plechy znižujú životnosť skleníkov. Pozinkovaný plech potrebuje po čase nutnú údržbu v podobe náteru, aby nezačal korodovať.

Sklo, alebo polykarbonát?

Polykarbonáty sú ľahšie. Nehrozí u nich rozbitie a obľúbené sú aj pre ich cenovú dostupnosť. Po čase však krehnú a znižuje sa u nich priepustnosť svetla, čo spôsobujú riasy, ktoré sa tvoria vo vnútri komôrok. Je tiež náchylnejšie k poškriabaniu. Jeho výhodou sú bezpochyby lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. To oceníte hlave v zimnom období.

Vetranie a zatienenie

Dostatočný počet vetracích okien je pre kvalitné pestovanie nevyhnutnosťou. V parných dňoch môže bez okien dôjsť k “uvareniu” rastlín. Ideálny je preto automatický otvárač okien, ktorý možno dokúpiť. Niektoré rastliny potrebujú viacej tieňu. To zaistíte inštaláciou špeciálnej tkaniny, stenou z rákosia alebo zaťahovacou roletou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *