Textil ako posteľná bielizeň a prestieradlá sú neoddeliteľnou súčasťou každej spálne. Správny výber textilu má nespochybniteľný vplyv na kvalitu vášho spánku a samotnú atmosféru v spálni. Zariaďte ju podľa svojho najobľúbenejšieho štýlu. Ako si však vybrať plachtu na posteľ? Ako sa rozhodnúť pre ten správny materiál? Ako sa starať o poťah na matrac?
Aký materiál si vybrať?
Od samotného materiálu posteľných obliečok priamo závisí ich hrejivosť a potrebná údržba. Žiaľ, dnes je ešte stále možné stať sa obeťou podvodu. Ako sa tomu vyhnúť?
Pozor na podvodníkov
Niektorí predajcovia vymenia obal lacných obliečok a vydávajú ich za iné, drahšie. Materiál z ktorého sú vyrobené pritom môže byť až zdraviu škodlivý. Ak sa ráno zobudíte zafarbení od nových poťahov, okamžite ich vyhoďte.
Časté sú aj klamlivé údaje ohľadom zloženia a obsahu polyesteru. Ten sa pridáva v malom množstve 20 % k bavlne kvôli životnosti a lepším vlastnostiam. Ak je polyesteru v skutočnosti viac, látka nesaje pot. A verte nám, počas spánku ho vylúčite dosť.
Rozoznať na pohľad materiály a ich zloženie je náročné, často až nemožné. Tieto testy sa vykonávajú v profesionálnych laboratóriách. Vždy si však preverte predajcu a výrobcu na internete. Rovnako dôkladne preverte aj samotný textil do spálne, ktorý nakupujete.
Niektorí podvodníci nemenia pôvodné štítky. Pri ich výmene hrozí poškodenie, čo tiež môže byť neklamným znakom podvodu.
Prírodné alebo umelé materiály?
Oboje majú svoje výhody a nevýhody. Vo všeobecnosti vám odporúčame používať prírodné materiály. Najmä v prípade posteľnej bielizne. Nemusíte si vždy vybrať 100 % prírodný materiál. Posteľná bielizeň môže obsahovať aj malé množstvo umelých látok, čo dokáže zlepšiť jej vlastnosti a životnosť.
Dôležitá je najmä priedušnosť materiálu a jeho schopnosť pohlcovať vlhko. Tieto tipy môžete použiť napríklad aj pri výbere nového pyžama. V prípade prehozov a textilu, ktorý slúži výhradne na dekoračné účely, pokojne zvoľte umelé materiály. Okrem materiálu sú ďalšími faktormi posteľnej bielizne gramáž (väzba) a počet vlákien.
Bavlna
Bavlnené obliečky rozhodne patria medzi najkvalitnejšie a zároveň najdostupnejšie materiály. Ako sme už spomínali, môžu obsahovať malé percento polyesteru. 100 % bavlnou však určite nič nepokazíte. Okrem dostatočnej priedušnosti a pohlcovania vlhkosti je aj príjemná na dotyk.
Satén
Nejedná sa o rovnaký satén z ktorého sa vyrábajú šaty. Ide o tzv. bavlnený satén. Ten je veľmi príjemný na dotyk a ide o jeden z lukratívnejších materiálov. Má skvelé termoregulačné vlastnosti. Je však náročný na údržbu. Informujte sa ohľadom starostlivosti a prania ešte pred kúpou.
Flanel
Vedeli ste, že flanel sa vyrába zo 100 % bavlny? S hustejším tkaním a vyššou gramážou môžu byť flanelové obliečky náročnejšie na údržbu. Flanelové obliečky sú ideálne pre zimné obdobie. Majú skvelé hrejivé vlastnosti a sú príjemné na dotyk. Môžu sa však na nich tvoriť “žmolky”.
Krep
Krepová bielizeň je obľúbená najmä kvôli jednoduchej údržbe. Nie je potrebné ju žehliť. Obliečky majú podobné vlastnosti ako bavlna. Na dotyk sú ale drsnejšie, a to nemusí vyhovovať každému.
Mikrovlákno
Ide o celoročne obľúbený materiál vhodný aj pre alergikov. Má vysokú životnosť a výborné termoregulačné vlastnosti. V zime hreje, v lete chladí. Ďalšou výhodou je jeho rýchle schnutie. Starostlivosť o bielizeň z mikrovlákna nie je nijak náročná.
Damašek
Damašek sa tiež vyrába z bavlny. Vďaka zložitému procesu výroby získava jej výhodné vlastnosti. Okrem toho má aj ďalšie, vďaka ktorým ide o jeden z najluxusnejších materiálov.
Bambus
Ďalším veľmi obľúbeným materiálom spálňového textilu je bambus. Okrem toho, že ide o ekologickú voľbu, bambus má aj skvelé vlastnosti vhodné práve pre posteľnú bielizeň. Posteľná bielizeň z bambusu výborne odvádza vlhko, je ľahká a priedušná.
Viskóza
Ide o ďalšiu ekologickú a kvalitnú možnosť. Viskózový materiál sa vyrába z bukového dreva. Vyznačuje sa svojim stálym leskom, savosťou a stálofarebnosťou. Starostlivosť o tento materiál je jednoduchá a nie je potrebné ho žehliť.
Nepodceňte výber plachty
Okrem kvalitného materiálu a vhodne zvolenej farby musíte dbať predovšetkým na správne rozmery. Okrem dĺžky a šírky matraca vás zaujíma aj jeho výška. Štandardná dĺžka matraca je 200 cm a jeho výška 20 cm. Ak si nie ste istí, matrac zmerajte.
Ak je plachta väčšia alebo menšia než matrac, pôsobí to rušivo a nekvalitne. Vyberajte napínacie a elastické posteľné plachty. Nízka cena plachty môže naznačovať farbenie priamkovým spôsobom. Vtedy farba skôr či neskôr zmení svoj odtieň.
Kvalitné plachty by malo byť možné prať pri 40 až 60 stupňoch.
Prečo potrebujete matracový chránič a ako sa oňho starať?
Pravdepodobne ste sa už stretli so znečistením dlhodobo používaného matracu. Pri výmene plachty si na ňom môžete všimnúť napríklad žlté škvrny od potu. Toto je hlavný dôvod, prečo si zaobstarať matracový chránič. Okrem ochrany pred jeho znečistením a poškodením pomáha v boji proti parazitom, roztočom. Preto je vhodný aj pre alergikov.
Pri starostlivosti sa riaďte najmä pokynmi výrobcu. Okrem príležitostného vysávania by ste tento chránič mali aspoň raz alebo dvakrát za rok oprať. Kvôli jeho veľkosti to môže byť v práčke problém, odporúčame preto ručné pranie vo vani. Nechajte ho v horúcej vode s prípravkom približne 2 hodiny a následne poriadne osprchujte.