Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Poznáte to určite aj vy. Oblečiete si vaše obľúbené tričko a do pár hodín na ňom zaručene svieti nejaká škvrna. Či už od jedla, nápoja, krvi, oleja, potu, alebo čohokoľvek iného. Fľaky sú zákerné nielen preto, že daný kus textilu musíte následne pracne čistiť. V niektorých prípadoch ho totižto dokážu dokonca nenávratne poškodiť.

Avšak, pokiaľ poznáte najefektívnejšie spôsoby, ako jednotlivé škvrny odstrániť, ľahko sa dokážete vyhnúť akýmkoľvek problémom. My vám prinášame kompletného sprievodcu, vďaka ktorému bude čistenie hocakého fľaku hračkou!

Základné chyby, ktorým sa vyhýbať

Ešte predtým, ako vám poradíme triky na odstránenie jednotlivých škvŕn, pozrime sa na základné chyby, ktorých ste sa už niekedy možno dopustili aj vy. Hneď prvou je pomalá reakcia na škvrnu. Povedzme, že máte u vás doma návštevu a tá omylom kvapne čučoriedkový džem na poťah sedačky. Vy si poviete, že nič sa nedeje a škvrnu odstránite neskôr. No keď sa po niekoľkých hodinách konečne k čisteniu dostanete, zistíte, že už sa jej pravdepodobne nikdy nezbavíte. Základné pravidlo preto znie – konajte čo najskôr!

Pozor na agresívne čističe

„Keď to nejde podobrotky, pôjde to pozlotky,“ povedala si gazdiná a začala škvrnu od oleja čistiť agresívnym technickým benzínom. A vy už iste tušíte, ako to dopadlo. Niektoré chemické prípravky síce dokážu fľaky odstrániť ako mávnutím čarovného prútika, no pritom si so sebou „zoberú“ aj farbu. V konečnom dôsledku tak spôsobia viac škody ako úžitku. Odporúčame preto používať radšej menej agresívne produkty.

Nedrhnite

Podobne negatívny efekt ako agresívny čistič má aj intenzívne drhnutie škvrny. Takýmto spôsobom dokážete oblečenie nenávratne poškodiť. Na čistenie fľakov použite jemnejšie handričky. Ideálne také, ktoré nemajú výraznú farbu. Tá by totižto mohla ostať aj na čistenom textile, čo prirodzene nechcete.

Návod, ako odstrániť jednotlivé fľaky

Zoskupili sme pre vás aj rady odborníkov a funkčné „babské tipy“, ako čo najjednoduchšie odstrániť jednotlivé druhy škvŕn. Tento návod môžete použiť nielen pri odstraňovaní fľakov z oblečenia, ale aj z domáceho textilu či nábytku.

1. Ako odstrániť mastné škvrny?

Pýtate sa, ako odstrániť mastný fľak z oblečenia? S touto otázkou sa možno stretávate na pravidelnej báze aj vy. Výhodou je v tomto smere skutočnosť, že mastnota nie je veľká kamarátka s vyššími teplotami. Oplatí sa vyskúšať najmä nasledovný postup:

  • Znečistené miesto potrite prostriedkom na umývanie riadu, ktorý má prirodzene veľmi dobré odmasťovacie účinky. Alternatívou môže byť ocot, citrón alebo žlčové mydlo. Nechajte pôsobiť niekoľko minút.
  • Textil dajte na 6 – 10 hodín odmočiť v horúcej vode s pracím práškom.
  • Vyperte v práčke pri teplote 40 stupňov. Škvrna by mala dokonale zmiznúť tak, že po nej neostane ani stopa.

Spôsob, ako vyprať mastný fľak, je tak pomerne zdĺhavý, no môžete sa tešiť na špičkový výsledok. Rovnaký postup platí aj v prípade, že hľadáte návod, ako odstrániť škvrny od oleja.

2. Ako odstrániť škvrny od krvi?

Pokiaľ potrebujete vedieť, ako odstrániť škvrny od krvi, oplatí sa vyskúšať babský recept – čo najskôr namočiť textil do slanej vody. Nechajte ho 10 – 20 minút odstáť a následne ho môžete dať prať. Alternatívou slanej vody je prací prostriedok. Dôležité je však čo najrýchlejšie namočenie, aby škvrna nezaschla.

A ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi? Vyskúšať môžete vyššie popísaný postup, pričom znečistené miesto necháte odmočiť dlhšiu dobu. Ak táto metóda nefunguje, na krvavý fľak skúste jemnými trecími pohybmi naniesť 8-percentný amoniak. Ten by mal zabezpečiť postupné uvoľnenie zaschnutých čiastočiek bez poškodenia materiálu.

3. Ako odstrániť škvrny od potu?

Nepríjemné škvrny od potu sú viditeľné najmä na svetlejších tričkách. Keďže pot je pomerne agresívna tekutina s množstvom minerálov, môže sa stať, že fľak sa pri bežnom praní nedá odstrániť. V takom prípade je potrebné oblečeniu pred vložením do práčky venovať dodatočnú pozornosť.

Rady starých mám hovoria, že ak hľadáte spôsob, ako odstrániť žlté škvrny od potu, najlepším riešením je vyskúšať roztok octu. Do neho aspoň na hodinu ponorte postihnuté miesto. Pre lepší účinok môžete vyskúšať jemné trenie častí textilu o seba. Ak ocot nefunguje, nahraďte ho kyselinou citrónovou alebo pridajte soľ.

Riešenie, ako odstrániť škvrny z bieleho trička, tak koniec-koncov nemusí byť také komplikované.

4. Ako odstrániť škvrny od ovocia?

Čučoriedky, jahody, čerešne, ríbezle. Všetky tieto, ale aj mnohé ďalšie druhy ovocia, zanechávajú na oblečení nepríjemné fľaky. Ich odstránenie môže byť často komplikované. Postup závisí od toho, ako sú zažraté a o aký materiál sa jedná. Vo všeobecnosti odporúčame vyskúšať nasledovné:

  • Miesto so škvrnou čo najrýchlejšie opláchnite vodou.
  • Na odstránenie fľaku môžete využiť rôzne prípravky. Často pomôže sóda bikarbóna na škvrny, ktorú stačí rozotrieť na fľak a nechať pôsobiť 20 – 30 minút. Ak toto riešenie nefunguje, vyskúšajte znečistené miesto potrieť kyselinou citrónovou, prostriedkom na umývanie riadu, roztokom octu, prípadne žlčovým mydlom a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

Posledným krokom v postupe, ako odstrániť škvrny od ovocia, je vypratie textilu v práčke. Tým by mali zmiznúť aj posledné zvyšky fľaku.

Náš tip: Ako vybrať práčku

5. Ako odstrániť škvrny od Sava?

Pokiaľ sa na textil dostane Savo, musíte konať veľmi rýchlo. Tento agresívny prostriedok totižto dokáže rýchlo „vyžrať“ farbu, pri vyššej koncentrácii dokonca vytvoriť v textile dieru. Okamžite postihnuté miesto namočte do vody, v ideálnom prípade ho umiestnite pod silný prúd. Savo sa tak prirodzene vymyje a nespôsobí výrazné škody.

Ak ste nekonali dostatočne rýchlo, riešenie, ako odstrániť škvrny od Sava, už prakticky neexistuje. Miesto s vyblednutou farbou môžete vyskúšať zamaskovať kvalitnou farbou na textil.

6. Ako odstrániť škvrny od trávy?

Kým tráva nie je zaschnutá, obvykle nespôsobuje pri čistení veľké problémy. Špinavý textil dajte preto čo najrýchlejšie prať, kým fľaky nie sú úplne suché. Použite kvalitný prací prostriedok, ktorého môžete pridať o niečo viac ako obvykle. Ak je fľak menší, na jeho vyčistenie vyskúšajte prostriedok na umývanie riadu. Chvíľu ho nechajte pôsobiť a následne ho pretrite čistou handričkou.

7. Ako odstrániť škvrny od kávy?

Na vyčistenie škvrny od kávy existuje viacero receptov. Pokiaľ používate kvalitný prací prostriedok a fľak nie je príliš zažratý, možno postačí aj obyčajné vypratie. V opačnom prípade vyskúšajte niektorú z nasledovných metód. Babské recepty odporúčajú škvrnu potrieť glycerínom a nechať ho pôsobiť celú noc. Niekedy však postačí fľak posypať soľou a pretrieť handričkou s naneseným čističom na riad.

Ak máte škvrny od kávy na bielom obruse alebo oblečení, na ich účinné vybielenie môžete použiť roztok peroxidu. Následne daný textil vyperte.

8. Ako odstrániť škvrny od vína?

Na fľaky od červeného vína použite roztok kyseliny citrónovej alebo octu. Ten nechajte niekoľko minút pôsobiť a následne daný textil vyperte. Vyskúšať môžete aj netradičnú babskú radu – škvrnu potrite penou na holenie, nechajte pol hodinu pôsobiť a potom vyperte.

9. Ako odstrániť škvrny od kečupu a horčice?

Na odstránenie škvŕn od týchto obľúbených omáčok najlepšie funguje obyčajný čistiaci prostriedok na riad. Ten naneste na znečistené miesto a nechajte pôsobiť dostatočne dlhú dobu – aspoň 5 hodín. Po uplynutí potrebného času textil vyperte a fľaky by mali nadobro zmiznúť.

10. Ako odstrániť škvrny od pera alebo fixky?

Farebné škvrny od atramentu alebo náplne fixky obvykle najlepšie odstráni starý dobrý čistiaci prostriedok na riad alebo lieh. Nechajte ho účinkovať niekoľko minút, po ktorých oblasť s fľakom jemne preperte. Dobrou alternatívou môže byť aj žlčové mydlo.

11. Ako odstrániť fľaky od laku na nechty?

Či už vám lak na nechty kvapne na oblečenie, domáci textil, alebo nábytok, pred odstraňovaním ho vždy nechajte zaschnúť. V opačnom prípade by ste ho iba viac rozmazali a spôsobili väčšie škody. Po zaschnutí naň nastriekajte lak na vlasy, ktorý spôsobí jeho postupné rozpadanie. Jednotlivé kúsky efektívne odstránite pomocou starej zubnej kefky.

Pri čistení škvŕn od laku na nechty neodporúčame používať odlakovač, ktorý má obvykle agresívne chemické zloženie. Mohol by tak textil nenávratne poškodiť.

12. Ako odstrániť žuvačku z textilu?

Pri odstraňovaní žuvačky z textilu vám najlepšie a najistejšie pomôže chlad. Zalepený kus látky preto dajte na niekoľko desiatok minút do mrazničky. Žuvačka v nej stvrdne, v dôsledku čoho sa bude dať jednoducho odlepiť. Ak nemôžete použiť trik s mrazničkou, žuvačku dokážete krátkodobo zmraziť aj tak, že na ňu nastriekate dezodorant v spreji.

Tip na záver: Ak hľadáte spôsob, ako odstrániť zažraté škvrny, nemusíte si zbytočne lámať hlavu rôznymi experimentmi. Často postačí niektorý z vyššie spomínaných postupov čistenia zopakovať viackrát za sebou a aj ten najzažratejší fľak obvykle nakoniec povolí. Tak, a teraz smelo do toho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *