Uvažujete o výstavbe garáže? Pripravili sme pre vás návod ako ju postaviť. Garáž zvykne byť neoddeliteľnou súčasťou každého rodinného domu. Nielenže poskytuje ochranu pre vaše vozidlo, ale môže slúžiť aj ako skladisko alebo dielňa.
Stavba garáže si však vyžaduje dôkladné plánovanie. Nielen preto, aby ste sa vyhli chybám a dodržali rozpočet, ale aj preto, aby ste boli spokojní. Prečítajte si, čo všetko je potrebné zvážiť pri stavaní garáže pre vaše auto.
Ako vybrať garáž?
Zaparkovať auto v garáži má nespočetne veľa výhod: vozidlo je chránené pred zlodejmi, zlým počasím a inými nástrahami.
Ako teda postupovať pri výbere vhodnej garáže? Aké riešenie je pre vás to najlepšie a čo všetko treba zvážiť? Predtým než sa do toho pustíte, odpovedzte si na niekoľko otázok.
Kam garáž umiestniť?
Chcete ju pri dome, stojacu samostatne mimo domu alebo pod domom?
Aká veľká má byť?
Koľko aút v ej bude stáť? Bude v nej okrem auta aj miesto na skladovanie, bicyklov či dielňu? Máte dostatok priestoru?
Ako by mala vaša garáž vyzerať?
Aký by mal byť tvar strechy a aký typ garážovej brány chcete použiť? Chcete dostatok svetlá a okná alebo bez okien?
Z akého materiálu bude zhotovená?
Garáže sa najčastejšie stávajú drevené, murované alebo montované. S výberom materiálu bude súvisieť cena ako aj rýchlosť výstavby.
Prípadne máte možnosť zakúpiť si hotovú plechovú garáž. Tie sú zvyčajne v štandardných rozmeroch:
- plechová garáž 3x5m
- plechová garáž 3x6m
- plechová garáž 6x4m
Koľko stojí vlastná garáž?
Najlacnejšie vás vyjdú pravdepodobne obyčajné plechové garáže, ktoré je možné zohnať už za cca 400 Eur.
No výslednú cenu však môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory a vaše rozhodnutia.
Účel garáže
Pri výstavbe novej garáže je potrebné zvážiť to, ako ju budete využívať. Samozrejme, že jej základnou funkciou je ochrana auta pred nepriaznivým počasím, zlodejmi a inými votrelcami ako napríklad kunami.
Avšak treba myslieť aj na ďalšie využitie, keďže väčšinou sa garáže nepoužívajú len na parkovanie auta. Poskytnte vám skladovací priestor a ochranu pre bicykle, záhradné náradie a iné montážne pomôcky. Myslieť by ste mali aj na budúcnosť – či plánujete kúpu ďalšieho auta, motorky a pod.
Typy garáží:
- Garáž pre jedno vozidlo
- Dvojgaráž
- Montovaná garáž s prístreškom
- Garáž s altánkom
- Veľká garáž alebo garáž pre dodávku
- Radová garáž
- Garáž pre motocykel alebo štvorkolku
- Prístavbová garáž
Ku garážam je možné postaviť aj prístrešok alebo altánok. Fantázii sa v tomto ohľade medze nekladú, dôležitý je len váš rozpočet a vaše preferencie.
Vyberte si správne miesto
Miesto výberu bude závisieť najmä od veľkosti a tvaru vášho pozemku. Spravidla je najlepšie umiestniť garáž, čo najbližšie k ulici alebo k ceste a zároveň čo najbližšie k domu. Kratšiu vzdialenosť oceníte najmä pri nosení ťažkých nákupov z auta, alebo pri sychravom počasí, kedy nemusíte zmoknúť, kým sa k autu dostanete.
Garáž vedľa domu
Najčastejšie a najpraktickejšie sú garáže postavené hneď vedľa domu, no aj toto môže mať svoje nevýhody.
Pozor si treba dať na to, aby ste si nezatienili okná. Steny garáže, by podľa možností mali mať rovnakú farbu a materiál ako má fasáda domu, aby vznikol farebný súlad.
Garáž na hranici pozemku
Ak chcete staviať dodatočne ku vášmu domu, je potrebné dodržať aj odstupové vzdialenosti od susedov. Obvyklým riešením je dodržanie dvojmetrovej vzdialenosti od hranice. Umiestnenie garáže, by nemalo obmedzovať susedov.
Ak je pozemok úzky alebo obmedzený, môže byť vzdialenosť medzi rodinnými domami minimálne 4 m. Dodržať odstupovú vzdialenosť fasád minimálne 7 metrov musíte vtedy, ak na protiľahlých častiach stien sú okná obytných miestností.
Keď bude garáž bližšie k susedovi, musíte sa s ním dohodnúť a váš zámer musí odsúhlasiť aj stavebný úrad.
Pred domom
Ak máte radi súkromie, umiestnite garáž priamo pred dom. Zabránite tak pohľadom z ulice a nikto vám neuvidí do dvora. Pred domom tak môže nahradiť plot.
Za domom
Ak máte malý pozemok a garáž sa nezmestí ani vedľa domu a ani pred dom, môžete ju postaviť aj za domom. Umiestnenie garáže za domom, vám však ponúka výhodu v tom, ak ju chcete využiť aj ako dielňu alebo sklad na náradie.
V záhrade
Ak máte to šťastie a vlastníte veľký pozemok, riešením môže byť umiestnenie garáže do záhrady. Niektoré garáže môžu slúžiť aj ako altánky, alebo si k nim môžete pridať prístrešok na posedenie.
Aký typ garáže a materiálu zvoliť?
Cieľom garáže je ochrániť vozidlo, ale aj iné náradie a pomôcky, ktoré v nej budete uchovávať pred zlodejmi a nepriaznivým počasím. Voľba materiálu a konštrukcie bude určovať nielen tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj možnosti jej ďalšieho využitia.
Typy garáží podľa materiálu
Murovaná garáž
Je klasická. Vyžaduje si veľa práce, ale je zárukou trvácnosti. Jej stavba je finančne, ale aj časovo náročnejšia než pri iných garážach. Vyžaduje si mokré a suché procesy, pracuje sa s betónom, maltou a podobne.
Výstavba môže zabrať niekoľko týždňov až mesiacov. Tehla je síce kvalitná, ale drahšia.
Drevená garáž
Je veľmi obľúbená hlavne pre svoj hrejivý, prírodný vzhľad a ekologickosť. Populárnou variantou je dnes sú osb dosky.
Čo sa týka pravidelnej starostlivosti, drevo je náročnejšie na údržbu. Je vystavené celoročným poveternostným podmienkam schne, praská, stráca pružnosť, farebnosť i odolnosť.
Drevo je pomerne dostupné a ak ste domáci kutilovia, vyrobíte si takú aj sami. Netreba zabúdať ani na to, že drevený materiál treba pravidelne natierať ochrannými nátermi. Nevýhodou dreva je aj horľavosť či škodcovia, ktorí ho môžu po čase zničiť.
Betónová garáž
Ponúka radu výhod a jednou z nich je jej dlhá životnosť. Betón je trvanlivý materiál a vydrží roky. Kvalitný betón je odolný voči dažďu, vetru a slnku.
Betónový model garáže je pravdepodobne zo všetkých typov najdrahší, ale poskytuje to najlepšie zabezpečenie a komfort.
Tip: Betónovú garáž vždy riešte aj s podlahou. Keby ste dlhodobo parkovali iba na tráve, vlhko by sa usadzovalo na karosérií, a tak by mohlo autu uškodiť.
Plechová garáž
Je lacnejšie než betóná. Jej výstavba trvá spravidla iba pár hodín. Nevýhodou je pomerne nízka odolnosť proti mrazivému či horúcemu počasiu a pre niekoho možno aj vzhľad.
Rizikom je aj to, že steny sú príliš tenké a pre skúseného zlodeja nebude problém sa dostať dnu. Túto negatívnu stránku môže napraviť inštalácia alarmu.
Vedeli ste, že…
… pri závade auta môžete využiť virtuálnu a rozšírenú realitu k autodiagnostike na diaľku?
Montovaná garáž
Montované garáže sú na prvý pohľad na nerozoznanie od tých murovaných. Ich výhodou je rýchla výstavba a odolnosť, ktorú zaručuje robustná oceľová konštrukcia. Pozinkovaný povrch je zárukou dlhej životnosti celej garáže.
Ďalšou výhodou montovanej garáže je tiež to, že má tenké steny, takže neubúda z úžitkovej plochy.
Plachtová garáž
Vyznačuje sa jednoduchou a rýchlou montážou a mobilitou. Krycia plachta vyrobená z polyetylénovej tkaniny je odolná, takže nehrozí jej pretrhnutie a pri správnom zaobchádzaní môže mať skutočne dlhú životnosť. Poslúži aj ako dočasný prístrešok na bicykel, motorku či drevo, je cenovo výhodná a získate ju už aj za niekoľko stoviek eur.
Prístrešky na auto
Jednoduchým variantom sú tiež prístrešky. Sú ideálnym a lacným spôsobom, ako rýchlo vyriešiť problém chýbajúceho krytia pre vaše vozidlo. Prístrešky sa vyrábajú z materiálov ako drevo, hliník alebo oceľ, mali by mať stabilnú konštrukciu a správne kotvenie.
- Drevené prístrešky – spravidla sa vyrábajú z vrstveného lepeného dreva s impregnáciou, takže sú odolné voči klimatickým vplyvom, najmä vlhkosti, majú zvýšenú protipožiarnu odolnosť a schopnosť držať si pútavý vzhľad. Montáž je rýchla a jednoduchá a zvládnete ju namontovať aj svojpomocne.
- Oceľové prístrešky – Prístrešky z ocele ponúkajú spoľahlivú ochranu auta pred dažďom, slnkom, ale aj v zime pred snehom a ľadom. Montáž je rýchla a k realizácii nepotrebujete stavebné povolenie, postačí iba ohláška. Viac informácií nájdete tu. Okrem parkovania vozidla možno prístrešok využiť na skladovanie materiálu alebo záhradnej techniky či nábytku.
- Hliníkové prístrešky – Pôsobia moderne a elegantne, sú cenovo výhodné a vozidlo ochránia ako zvonku, tak aj zvnútra. Vyrábajú sa z kvalitných materiálov, ako je eloxovaný hliník, čím je zaručená dlhá životnosť, odolnosť voči hrdzi aj nepriaznivým prírodným vplyvom.
Potrebujete stavebné povolenie na stavbu garáže?
Garáž patrí medzi drobné stavby. Ak nepresahuje dané rozmery, vybavovať povolenie, prístrešok na auto, dielňu či záhradný domček nemusíte. Postačí vám iba stavebné ohlásenie. Stačí dodať pôdorys, technický popis a stavba môže začať.
Viac o územnom plánovaní garáže a stavebnom poriadku nájdete tu.
Stavebné povolenie na garáž nepotrebujete, ak:
- je nižšia než 5 m,
- rozloha nepresahuje 25 m²,
- nachádza sa vo vzdialenosti minimálne 2 m od spoločných hraníc pozemkov.
Prílohy k ohláseniu stavby garáže podľa stavebného zákona
- list vlastníctva, nájomná zmluva a pod.,
- súhlas ostatných spoluvlastníkov pozemku,
- jednoduchý situačný výkres, ktorý obsahuje miesto umiestnenia garáže na pozemku,
- jednoduchý technický opis,
- správny poplatok 30 EUR pre právnickú osobu; 10 EUR pre fyzickú osobu.
Tip: K drobným stavbám patrí aj oplotenie, vybudovanie kanalizácie alebo pripojenie budovy na verejné rozvodné siete. Preto aj pri nich vybavujete ohlásenie stavby.
Pre garáž, ktorá má však viac ako 25 m², je už potrebné územné rozhodnutie a stavebné povolenie. K takejto garáži potrebujete, teda aj projektovú dokumentáciu garáže.
Postup pri vybavovaní stavebného povolenia
Bohužiaľ je stavebné konanie neraz proces plný papierovačiek a behania po rôznych inštitúciách. Na stavebnom úrade predkladáte k žiadosti aj projekt.
Prílohy k vypracovaniu projektovej dokumentácie na stavebné povolenie:
- list vlastníctva, nájomná zmluva a pod.
- kópia z katastrálnej mapy, ktorá obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku
- poplatok cca. 200 eur
Prílohy k žiadosti o stavebné povolenie
- list vlastníctva
- kópia z katastrálnej mapy
- projektová dokumentácia
- rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
- ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby
- doklad o uhradení správneho poplatku
Po doručení všetkých príloh vás čaká lehota 30 dní na vyjadrenie k vašej žiadosti. Počas tejto lehoty prejdú úradníci všetky vaše dokumenty, či neobsahujú nedostatky. Keď dostanete stavebné povolenie (spravidla platí 2 roky) nečakajte zbytočne dlho a pusťte sa do práce.
Rozmery a veľkosť garáže
V prvom rade by ste si mali ujasniť, koľko áut plánujete parkovať a či chcete mať iba vonkajšie státie, alebo aj garážové.
Ideálne rozmery
- Pri garáži pre jedno auto sú odporúčame rozmery 3×5 m, 3,5×6 m 3×5 m a 6×4 m (v závislosti od veľkosti auta).
- Pri plánovaní garáže je potrebné prirátať k veľkosti auta jeden meter na šírku aj na dĺžku.
- Pri garáži pre dve autá je vhodný rozmer aspoň 6×7 m.
- Výška by mala byť minimálne 2,1 m.
Tip: Výhodou menšej garáže (do 25 m²) je to, že na ňu nepotrebujete stavebné povolenie.
Čo všetko potrebujete v garáži?
Zrejme tam nebude stáť len auto, preto si premyslite, čo všetko v nej budete chcieť skladovať. Ak nemáte a neplánujete záhradný domček, určite treba počítať s náradím a sezónnym vybavením ako napríklad s lyžami, bicyklami, pneumatikami a podobne.
Garáž musí stáť na pevnom základe
Pri výbere toho správneho miesta, myslite aj na rovnosť podlahy. Dôležitý je rovný a pevný základ. Podklad a kvalitná podlaha garáže sú veľmi dôležité a mali by byť‘ prispôsobené potrebám auta.
Vybrať si môžete z týchto typov podláh:
- nátery,
- rohože,
- dlaždice,
- PVC dlaždice.
Nátery
Najčastejším riešením pre podlahy sú práve nátery, pretože náklady na ne sú spravidla minimálne. Najkvalitnejším náterom je náter na báze epoxidovej živice. Jeho výhodami sú lesklý povrch, celistvý vzhľad a možnosť vybrať si rôzne farebné prevedenia. Kvalitné spracovanie náteru vám tak vydrží roky.
Rohože
Ďalším rýchlym a lacným riešením sú rohože – gumové alebo vinylové. Garáž si vymeriate, objednáte daný rozmer a objednáte zrolovanú rohož. Tú potom položíte na pôvodný podklad.
Dlaždice
Podlaha z dlaždíc vyzerá pôsobivo, no je o niečo drahšia než nátery a rohože. Keramické dlaždice sú odolné, pevné a nešmýka sa na nich. Ideálnym riešením podlahy môžu byť aj terasové dlaždice, pretože sú prispôsobené vonkajším vplyvom. Ich aplikácia je však o niečo náročnejšia a majú tendenciu k tvorbe plesní.
PVC dlaždice
Široký výber máte aj s PVC dlaždicami. Ich ponuka sa triedi podľa záťaže či farebných kombinácií. Medzi ich výhody určite patrí vysoká odolnosť voči záťaži, olejom a kyselinám, rýchla a jednoduchá montáž, ľahká údržba, malá pravdepodobnosť tvorby plesní, hnitia a zápachu.
Strecha na garáž
Okrem toho, že existujú rôzne typy a veľkosti garáže, zvoliť si môžete aj typ strechy. Na výber máte buď plochú, pultovú (sklon na jednu stranu) alebo sedlovú. Všetky sú kvalitné a funkčné, rozdiel je iba vo vzhľade. Ploché a pultové strechy pôsobia moderne, sedlová je skôr tradičná.
Ploché strechy
Ploché strechy patria medzi tie lacnejšie riešenia. Vyrábajú sa zväčša z plechu, ich životnosť a odolnosť môžete zvýšiť antikoróznym náterom.
Betónové garáže majú obvykle asfaltové pásy a patria k lacnejším strešným krytinám.
Sedlové strechy
Konštrukcia týchto striech môže byť z dreva alebo oceľových nosníkov, zvonku aj zvnútra. Výber vonkajších strešných krytín je bohatší. Môžete použiť betónovú, keramickú, oceľovú krytinu alebo plechové škridle.
Pultové strechy
Pultová strecha je strecha so sklonom. Ak má sklon viac než 15°, je možné použiť skladané typy krytín (škridle). Pri menšom sklone sa používajú povlakové krytiny – fólie, asfaltové pásy.
Konštrukcia pultovej strechy, ktorá je tvorená oceľovými nosníkmi a má plechovú strešnú krytinu, môžete nechať pozinkovať, čo zabezpečí odolnosť proti nepriaznivému počasiu a iným vonkajším vplyvom.
Nezabudnite na elektrinu
Ak chcete garáž využívať aj ako dielňu, určite by nemal chýbať ani rozvod elektriny, prívod vody a kanalizácia, prípadne vykurovanie a vetranie.
V prípade vykurovania, je najlepšie vetrať pomocou vzduchotechniky. Garáž bez kúrenia by mala byť vybavená vetracími otvormi.
Zateplenie garáže
Izolovať sa oplatí najmä, ak v nej chcete celoročne tráviť dlhší čas, keďže neizolovaná garáž nie je chránená pred výkyvmi teplôt.
Možnosti zateplenia
Existuje niekoľko možností, ako zatepliť vašu garáž. Steny garáže môžete zatepliť zvnútra alebo zvonka.
- Zatepľovanie z vonkajšej strany sa odporúča pri samostatne stojacich garážach a veľkou výhodou je, že izolačným materiálom neuberáte z priestoru vo vnútri garáže.
- Častejší spôsob zatepľovania predstavuje izolovanie vnútorných stien garáže. Kvalitnou izoláciou je potrebné pokryť strop aj steny. Na zatepľovanie sa dá využiť pena, ktorá sa nastrieka na steny a strop a utesní všetko. Takto ušetríte čas, peniaze i energiu.
- Pre rýchle a účinné vyhriatie garáže môžete použiť aj rôzne typy elektrických vykurovacích telies.
- Pre dielne a garáže sú vhodné priamotopy, ktoré hrejú trochu pomalšie než ventilátorové ohrievače. Sú však úspornejšie, menej hlučné a kúrenie je možné regulovať.
- Ďalšou možnou alternatívou sú infražiariče.
Tip: Nezabúdajte ani na účinné vetranie garáže, ktoré je nevyhnutné nielen kvôli odvedeniu škodlivých spalín z výfuku, ale aj odvetranie vlhkosti. Zmyslom izolácie nie je úplné uzavretie vzduchu, ale to, aby sa, čo najviac zabránilo únikom tepla.
Teplo uniká najmä garážovou bránou (asi 20 % tepla). Výberom správneho typu garážovej brány tak môžete výrazne ušetriť.
Ako vybrať garážovú bránu ?
Ku kľúčovým prvkom garáže patrí aj kvalitná garážová brána, ktorá zaistí bezpečnosť a vaše pohodlie. Mala by byť funkčná aj kvalitná. Vybrať tú správnu garážovú bránu nie je len tak. Preto je dôležité pri výbere garážovej brány zohľadniť viacero faktorov. K dispozícií je veľký výber garážových brán.
Aké máte možnosti?
- Sekčné garážové brány
- Do boku posuvné garážové brány
- Rolovacie garážové brány
- Výklopné garážové brány
- Dvojkrídlové garážové brány
Sekčné garážové brány
Sú pohodlné, praktické a jednoznačne patria medzi tie najobľúbenejšie. A to z viacerých dôvodov – na otváranie potrebujú minimum miesta, pretože sa zasúvajú pod strop, môžete ich izolovať (zvukovo aj tepelne) alebo vybaviť motorickým pohonom, čo vám umožní komfortné ovládanie na diaľku.
Do boku posuvné garážové brány
Tento typ brán je vhodný pre garáže s nízkym stropom a pre garáže so vstupom do domu.
Rolovacie garážové brány
Ďalšou možnosťou sú rolovacie brány, ktoré sa zrolujú do boxu pod strop, podobne ako rolety na oknách. Sú vhodné pre menšie garáže a na otváranie potrebujú iba minimum miesta.
Výklopné garážové brány
Vyznačujú sa jednoduchou konštrukciou, pri otváraní sa vyklopia nahor pod strop a sú cenovo najdostupnejšie. Tieto pevné brány zaručujú dlhodobú funkčnosť a spoľahlivosť.
Dvojkrídlové garážové brány
Tieto brány patria ku klasike. Pôsobia tradične a hodia sa do garáží, pri ktorých chcete zachovať tradičný vzhľad.
Garáž podľa vášho gusta
Nemusí byť iba tmavá, nudná a chladná miestnosť pre vaše auto. Využite vašu kreativitu a prispôsobte si jej dizajn a výbavu podľa vašich preferencií. Na výber je mnoho farieb omietky, rôzne typy krytín, striech ako aj už spomínaných garážových brán. Nezabudnite ani na vnútorne vybavenie.
Osvetlenie
Určite ani vy nechcete nabúrať vaše auto, a preto je svetlo dôležitým prvkom . Najlepším osvetlením sú nástenné svietidlá.
Žiarivkové svetlá, poskytujú množstvo svetla celej miestnosti a zároveň majú nízku spotrebu energie. Ak máte aj dielňu, nezabudnite si kúpiť svetlo k pracovnému stolu.
Vhodné sú nielen vnútorné svietidlá, ale aj tie vonkajšie, ktoré osvetlia príjazdovú cestu. Dobrou voľbou sú svetlá s čidlom a tie, ktoré v sebe majú zabudovaný senzor pohybu. Svetlo tak svieti len vtedy, keď ho potrebujete a tak ušetríte za energiu.
Úložné priestory
Steny garáže môžu slúžiť aj ako priestor na upevnenie a zavesenie pneumatík, rebríkov, náradia, bicyklov a iných predmetov, aby nezavadzali autu. Okrem iného môžete na steny, ale aj stropy namontovať rôzne koše či úložné boxy a umiestniť do nich napríklad vaše športové veci.
Kútik pre kutila
Ak máte dostatočný priestor, vytvorte si vašu pracovnú plochu. Zadovážte si skladací alebo sklápací stôl, ktorý vám poslúži, keď budete potrebovať niečo zmontovať alebo opraviť.
Ďalšie vybavenie garáže:
- Prostriedky na starostlivosť o pneumatiky
- Príslušenstvo k vozidlu, ako napríklad náhradné žiarovky a poistky, prevádzkové kvapaliny, kanister, štartovacie káble, nabíjačka na autobatériu, autokozmetika a povinná výbava do auta
- Uzamykateľné skrinky na nebezpečné predmety a chemické prostriedky
- Pandemická výbava do auta
Koľko stojí stavba garáže?
Už viete, aká bude pre vás ideálna? Ešte pred stavbou je potrebné pozrieť sa aj na váš rozpočet. Je dobré vedieť orientačné ceny, koľko stojí murovaná garáž, koľko drevená či montovaná, aby sme vedeli prispôsobiť svoje očakávania rozpočtu.
Stavbu garáže môžete zveriť do rúk odborníkom alebo si ju môžete postaviť svojpomocne. Je samozrejmé, že väčšina ľudí hľadá čo najlacnejšie ponuky. No nielen cena je rozhodujúca. Hľadajte radšej vyvážený pomer ceny a kvality.
Realizácia
Spravidla sú prvé stavebné fázy výkopové práce, ktorých cena sa pohybuje v priemere od 27€ / hod. Počítajte však aj s nákladmi na odbornú prácu, ktorú vykonávajú stavebníci. Tu sa cena sa môže vyšplhať v závislosti od veľkosti garáže až do 1 500€.
Ďalšou fázou je výstavba garáže ako celku (múry, strecha, fasáda), tu si pripravte min. 2 500€ – 5 000€. Ďalších 100€ si pripravte za izoláciu proti vode.
Ku garáži samozrejme patria aj garážové brány, ktorých cena sa líši od materiálu, z ktorého sú zhotovené. Ceny brán sa pohybujú do 1000 €.
Murovaná garáž
Ako sme už spomínali, stavba murovanej garáže bude vyžadovať niekoľko týždňov až mesiacov a od toho bude záležať aj výsledná cena a čas. Avšak treba počítať s vyššou cenou než pre ostatné druhy garáží.
Betónová garáž
Čas strávený stavbou trvá 4 – 5 týždňov a cena oproti murovaným garážam je omnoho nižšia.
Drevená garáž
Tento druh garáže sa spravidla zmontuje aj za 1 pracovný deň. Výhodou je nízka cena a nevýhodou, že vyžaduje pravidelnú starostlivosť.
Oceľová garáž
Stavba garáže nevyžaduje komplexnú techniku, všetky diely sa dovezú priamo a sú upravené tak, aby sa mohli hneď namontovať. Doba montáže trvá okolo 6-10 hodín.
Stavba garáže svojpomocne
Náklady na stavbu sa dajú znížiť aj vtedy, keď sa rozhodnete postaviť ju svojpomocne. Aby sa však vyplatila, je potrebné mať určite zručnosti:
- ste domáci kutil
- viete obstarať materiál za dobrú cenu
- máte prehľad o izolácií a odkvapovom systéme
- viete pokrývať
- zvládate montáž garážovej brány
V prípade, že si všetko urobíte sami, garáž vás môže dostať na hranicu 5 000 € – 5 500 €. Pre jedno auto.
Tip: Ak nie ste odborníkom alebo si na stavbu svojpomocne netrúfate, určite sa vám to nevyplatí. Môže vám to priniesť ďalšie nečakané výdavky.