Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Pre niektorých je obliekanie prirodzené – vedia zladiť svoj šatník s doplnkami a vyzerajú vždy skvele. A potom tu sú ľudia, ktorí estetické cítenie nemajú tak dobre rozvinuté a zladiť outfit je pre nich skoro až nereálne. A keď potom naviac majú ísť na nejakú spoločenskú udalosť, sú doslova stratení! Pokiaľ k druhej skupine patríte práve vy, nie je dôvod na paniku. Existuje pár základných tipov a rád, ako sa na jednotlivé udalosti správne obliecť.

Oblečenie na ples

Ako sa obliecť na ples vám napovie tému plesu. Pokiaľ nie je stanovená žiadna téma, volíme oblečenie na ples podľa všeobecných pravidiel.

Oblečenie na ples pre ženy má základnú podmienku – neberte si koktailky. Šaty musia byť dlhé minimálne pod kolená, ideálne až na zem. K šatám musíte vždy mať silonky a nič nepokazíte ani rukavičkami. Prstienky a náramky sa dávajú na rukavičky, nie pod ne. Myslite však na to, že sa rukavičky pri sedení pri stole odkladajú, a teda je praktickejšie tieto doplnky nechať doma. Obuv voľte vždy na podpätku s uzavretou špičkou. Samozrejmosťou je, že topánky musia farebne ladiť so zvyšným outfitom a čiernou farbou nič nepokazíte.

Muži volia oblek či smoking podľa vlastného uváženia, vždy však musí byť doplnený bielou košeľou. Je na vás, či zvolíte kravatu alebo motýlik, avšak vždy by tieto doplnky mali byť v rovnakej farbe ako vreckovka. Najvhodnejšou obuvou sú potom lakierky, teda topánky z čiernej lakovanej kože.

Divadlo

Asi najčastejšie budete riešiť, ako sa obliecť do divadla. Platí všeobecné pravidlo, že vhodné oblečenie do divadla pre mužov je tmavý oblek a pre ženy spoločenské šaty. Pri divadle je dôležité rozlišovať aj jeho typ. Pokiaľ idete do menšieho alternatívneho divadla, je dress code uvoľnenejší než napríklad pre Národné divadlo.

Ako už bolo spomenuté, muži by mali voliť oblek. Ten je potrebné doplniť vhodnými spoločenskými topánkami, v žiadnom prípade tým nie sú myslené tenisky, ani keby boli v tmavšej farbe.

Do menšieho či alternatívneho divadla môžu ženy zvoliť puzdrovú sukňu s blúzkou. Outfit doplňte vhodnými lodičkami, kabelkou a šperkami. V prípade návštevy Štátnej opery či Národného divadla sú vhodnejšie dlhé večerné šaty so zakrytými ramenami.

V prípade oblečenia do divadla v zime voľte kabát. Toto platí pre mužov aj ženy.

Deti by mali v oblečení kopírovať dospelých. Pre chlapcov sú vhodným oblečením spoločenské nohavice s košeľou. Pre dievčatá slávnostné spoločenské šaty. U detí sa samozrejme toľko nedbá na dĺžku šiat. Avšak aj u detí platí, že tenisky nie sú vhodnou obuvou.

Promócie

Promócia je veľmi dôležitou udalosťou v živote študenta a jeho rodiny. Vhodné oblečenie na promócie v mnohom zodpovedá vyššie popísanému oblečeniu do divadla.

Pre mužov opäť platí oblek vrátane kravaty či motýlika a vhodných spoločenských topánok.

Pre ženy sú ideálne buď nohavicový kostým alebo šaty. Šaty na promócii by mali byť pod kolená, decentné a ideálne so zahalenými ramenami. Samozrejmosťou sú opäť silonky a topánky s uzavretou špičkou.

Svadba

Akonáhle dostanete pozvánku, hneď vám hlavou prebehne otázka „ako sa obliecť na svadbu“. Najmä ženy veľmi riešia, čo na seba na svadbu, aby im to pristalo a zároveň nevyvolávali nechcenú pozornosť, pretože od toho je tu predsa nevesta.

Pokiaľ vyberáte outfit na svadbu ako hosť, oblečte sa podľa témy svadby, ktoré vám napovie pozvánka.

V prípade, že ide žena za družičku, má rozhodovanie jednoduchšie – šaty zvolí buď sama nevesta alebo minimálne povie, akú má predstavu. Najvhodnejším oblečením sú spoločenské šaty na svadbu, ktoré však nesmú byť vo farbe šiat nevesty. Doplnky k oblečeniu môžete voliť výraznejšie, ale dbajte na zladenie outfitu. Na letnú svadbu sú ideálne kvetované ľahké šaty.

Pre mužov je najvhodnejší oblek na svadbu, ktorý by mal opäť zodpovedať téme svadby a aj počasiu. Oblečenie na svadbu v lete, ktorá sa navyše koná vonku, má voľnejší dress code ako napríklad oblečenie do kostola.

Pretrite si aj ďalšie tipy na vhodné svadobné oblečenie. Nájdete tu aj tipy na oblečenie na krst dieťaťa.

Pohreb

Pohreb nepatrí medzi obľúbené spoločenské udalosti, ako tomu bolo u predchádzajúcich spomínaných. Smrť však k životu patrí a rozlúčka s našimi najbližšími si tiež vyžaduje svoj dress code. Ako sa obliecť na pohreb?

Páni majú v otázke, čo si obliecť na pohreb, opäť trochu ľahšiu odpoveď – ideálne decentný oblek tmavej farby. Pánske oblečenie na pohreb sa líši podľa toho, či patríte medzi najbližších príbuzných. Pokiaľ patríte do širšieho okruhu známych, môžete zvoliť aj tmavé džínsy s košeľou, kravata je dobrovoľná. Najbližší príbuzní by mali mať oblek a kravatu vždy.

Dámske oblečenie na pohreb by malo byť aj decentné. Oblečenie by nemalo byť vyzývavé, ramená zakryté a šaty minimálne pod kolená. Ideálnym riešením je kostým, v ktorom môže byť použitá biela košeľa. Topánky voľte podľa toho, kde sa pohreb koná. Pokiaľ sa koná v pohrebnej sieni, nebudú vám podpätky vadiť. V prípade, že sa pohreb koná v prírode, mali by ste podľa terénu zvoliť aj topánky.

Zdroj: shutterstock.com

Oblečenie na pohreb pre deti sa síce toľko nerieši, ale je samozrejmé, že by nemali prísť napríklad v krikľavých farbách. Voľte džínsy a košeľu u chlapcov, u dievčat šaty bez obrázkov. Aj dievčatá môžu mať tmavé nohavice s tričkom, ale opäť bez výrazných obrázkov. Zrejme nemusíme spomínať, že tričko s nápisom „smile“ sa na pohreb naozaj nehodí. Zvážte prítomnosť detí na pohrebe – či to zvládnu bez vyrušovania, či vy zvládnete starostlivosť o ne a pod. Dôležité je s nimi na túto tému hovoriť a pripraviť ich na to, čo sa bude diať.

Nezabudnite ani na vhodné smútočné kvety. Hodí sa najmä gerbery, ruže, karafiáty či chryzantémy a vždy v párnom počte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *