Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Drevené podlahy sú investíciou, ktorá pri správnej starostlivosti môže vydržať po celé generácie. Nie je nezvyčajné vidieť v zachovaných a historických domoch drevené parkety alebo nedokončené tvrdé drevo z prelomu minulého storočia. Tieto viac, ako 100 rokov staré podlahy sú síce výnimočné, ale sú dôkazom trvalého potenciálu dobre ošetrovanej drevenej podlahy.

Ste aj vy vlastníkom drevnej podlahy a chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie? Poradíme vám ako na to.

Čo škodí drevenej podlahe?

Drevenú podlahu chráňte najmä pred vlhkosťou. Ihneď ju vysušte, ak sa na ňu vyleje voda. Zvážte lepšiu izoláciu a zateplenie ak sú problém vlhké kúty vo vašom domove. Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 18 – 22 °C. Nedostatočné vetranie môže taktiež spôsobiť na podlahe zdureniny a iné nerovnosti. Podlahu chráňte pred pieskom a ďalšími nečistotami. Ak máte ťažký nábytok alebo garderóbu, vyvarujte sa posúvaním a šúchaním ťažkých predmetov po podlahe. Nohy nábytku môžete zabezpečiť a podložiť napríklad filcovými podložkami.

Tip: Drevená podlaha v kuchyni potrebuje viac starostlivosti a údržby. Musí častejšie odolávať mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov z kuchynskej linky, ale aj nehodám s vyliatymi tekutinami. Myslite na to, pri zariaďovaní vašej kuchyne.

Starostlivosť a údržba

Každý týždeň

Prach a špinu zotrite jemným zmetákom alebo vysávačom s vysunutými kefami.

Podlahu utrite, čo najviac vyžmýkaným mopom alebo handrou a čistiacimi prípravkami určenými na drevené podlahy. Dbajte na to, aby ste na podlahu nespotrebovali príliš veľa vody. Akýkoľvek prebytok utrite čistou a suchou handrou.

Občas

Lakovanú podlahu oživte špeciálnou leštičkou alebo osviežovačom aspoň raz za mesiac.

Tekutým mydlom umyte olejové podlahy, určeným na ne. Mastný ochranný film tak ochráni drevo lepšie. Leštenie podlahy sa odporúča najmenej dvakrát ročne alebo viac, ak je vo vašej domácnosti mimoriadne hustá premávka.

Aké prípravky použiť?

Používajte prípravky špecializované na drevené/laminátové podlahy, ktoré nielen čistia, ale aj ošetrujú a vyživujú. Vždy postupujte podľa návodu.

Podlahové škrabance

Pád riadu alebo porcelánu na podlahu, “nezabolí” len rozbitím vzácneho dekoratívneho kúsku, avšak môže poškodiť aj podlahu – neraz stačí jeden takýto pád a škrabanec je na svete. Škrabance na drevenej podlahe môže byť nepríjemná záležitosť. Jedným zo spôsobov, ako by ste sa mohli zbaviť škrabancov, je farba. Nájdite tú správnu farbu, ktorá sa hodí k vašej podlahe. No pred samotným lakovaním je často nutný nie veľmi obľúbený proces – brúsenie.

Ako nalakovať podlahu?

Nalakovaná podlaha sa časom opotrebováva. Preto ju treba raz za niekoľko rokov prebrúsiť a opäť prelakovať. Ak chcete jej odolnosť predĺžiť, vyskúšajte špeciálne leštidlo na lakovanú podlahu, ktoré je potrebné nanášať dvojvrstvovo v 2-mesačných intervaloch.

Voskovanú podlahu by ste mali ošetriť voskovým olejom aspoň raz ročne. Rovnomerne potrite jej povrch, nechajte podlahu vyschnúť aspoň 12 hodín a následne ju vyleštite. Pozor, na priveľké množstvo voskového oleja, ten by sa mohol zmiešať s drobnými nečistotami a tým poškodiť podlahu.

Zhrnutie

Starostlivosť o drevenú podlahu je viac ako len vysávanie a utieranie prachu. Je dôležité, aby ste podnikli kroky, ktoré zabránia poškodeniu alebo strate lesku. Aby ste chránili podlahu pred nečistotami a prachom, používajte rohožky vo vnútri aj mimo domu. Kobercami v oblastí s najvyššou premávkou ochránite aj svoju podlahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *