Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Postaviť drevený plot je paradoxne ľahšie, než sa o neho následne starať s cieľom darovať mu dlhú životnosť a krásny vzhľad. Viete, na čo by ste v starostlivosti nemali zabúdať?

Pohľad na nádherne natretý plot prináša radosť, čo je už samo o sebe dôkazom toho, že medzi jeho úlohu nepatrí len ohraničenie pozemku. Plní tiež estetickú funkciu. Bohužiaľ vonkajšie vplyvy na čele so slnečným svitom, dažďom a zmenami teplôt útočia na jeho životnosť. Nemenej závažným rizikom sú pre plot tiež rôzne drevokazné huby a hmyz. Ak si prajete predĺžiť životnosť plotu až o desiatky rokov, budete sa o neho musieť starať.

Výhody a nevýhody dreva

Postupy udržujúce drevo v dobrej kondícii by vás mali zaujímať ešte skôr, než sa pre vybudovanie plota z dreva rozhodnete. Vzhľad dreva je originálny a hodí sa ako k starším stavbám, tak k modernej architektúre. Drevu hrá do kariet aj jeho nízka cena, ekologická nezávadnosť a jednoduchá opracovateľnosť.

Na druhej strane je však nutné počítať s tým, že drevo je relatívne nestále. Mení objem a reaguje na zmeny teplôt. Ak je dlhší čas vystavené rozmarom počasia, stráca krásny vzhľad a pevnosť. Životnosť dreva je bez pravidelnej starostlivosti pomerne krátka, a preto je nutné v pravidelných intervaloch drevo ošetrovať, farbiť a konzervovať. Drevený plot tak nemožno odporučiť niekomu, kto nie je ochotný starostlivosti o neho venovať čas. Rovnako nie je vhodné stavať drevený plot na miestach, kam za celý deň nedopadá slnečné svetlo. Drevu nevyhovuje ani prítomnosť hustého porastu.

Starostlivosť o drevený plot

Ešte pred samotnou stavbou plota si naplánujte prvotné ošetrenie dreva. Základom je naimpregnovanie a použitie fungicídnych napúšťadiel na jednotlivé dosky, ktoré vďaka tomu budú viac odolné proti hubám a plesniam. Akonáhle impregnácia zaschne, môžete urobiť ďalší krok, ktorým je náter farby. Za predpokladu, že chcete zachovať štruktúru dreva, určite nepoužívajte krycie farby. Tie totiž vzhľad dreva úplne zmenia. Náter farbou si rozplánujte do viacerých vrstiev. Je to rozhodne vhodnejší postup, ako urobiť jednu silnejšiu vrstvu.

Na kedy údržbu naplánovať?

Akonáhle plot stojí, naplánujte si pravidelný “servis” aspoň raz ročne. Ideálnym obdobím je jeseň, kedy môžete plot oživiť novou vrstvou náteru. Po dvoch až troch rokoch bude pravdepodobne potrebné naniesť viac vrstiev. Veľká prehliadka stavu plota by mala prebehnúť aspoň raz za päť rokov. Skontrolujete všetky jeho časti a tie opotrebované či zničené nahradíte. Zároveň kompletne odstránite starý náter. To ide najlepšie škrabkou, prípadne teplovzdušnou pištoľou.

Drevený plot môže vydržať

Za pravidelnú starostlivosť sa vám drevený plot odvďačí predĺženou životnosťou, ktorá môže byť v porovnaní s neudržovaným plotom dlhšia až o desiatky rokov. Dôležitá je hlavne pravidelnosť, na to nikdy nezabúdajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *