Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
rusko slnencne okuliare a kvet

Dnešná doba nie je ľahká. Nosením rúšok ju ale môžeme trochu uľahčovať sebe i ostatným. Dočasných pravidiel a nariadení sa zbavíme skôr, keď ich v tejto chvíli budeme dôsledne dodržiavať. Masky sú základom a stávajú sa bežnou súčasťou nášho života. Ako sa o ňho starať, aby skutočne slúžilo a jeho nosenie malo význam? Poradíme vám, ako rúško udržiavať čisté, čomu sa vyhnúť a čo šetrí vašu peňaženku.

Jednorazove rúško nasaďte naozaj len raz

Jednorazové rúška čiže chirurgické ústenky sú tou najľahšou variantom zakrytie úst. Sú k dostaniu v balíkoch po viacerých kusoch, dajú sa objednať online, dýcha sa v nich ľahšie než v textilných maskách. Ochranu poskytujú. Problém ale nastáva v momente, keď rúško používate opakovane. Áno, aj to sa stáva.

Jednorazové rúška sú skutočne len na jedno použitie. V kuse môžete mať jednorazovú masku nasadenú maximálne 4 hodiny, prípadne menej, ak navlhne. Po použití by ste ju mali dať do sáčku, zaviazať ho a vyhodiť.

Je ale jasné, že jednorazová maska nie je ani ekologická, ani ekonomická. Ak vám záleží na planéte a na vašich financiách, mali by ste si radšej zaobstarať textilné rúško. To síce potrebuje trošku starostlivosti, za to je ale lacnejšie a rozhodne štýlovejšie než jednorázovky.

Ako nosiť rúško?

Textilné rúško musíte dezinfikovať

Textilné rúška môžete používať opakovane, prakticky do ich rozpadnutia. Myslite ale na to, že ich musíte pravidelne dezinfikovať. A aj keď sa môže zdať, že ide o nemilú povinnosť, akonáhle si na ňu zvyknete, je to jednoduchšie ako čistenie zubov. Ide len o pár pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať.

Ako na rúška?

  • Rúško vždy skladajte iba pomocou gumičiek alebo povrázkov.
  • Masku okamžite po sňatí vydezinfikujte. (V prípade, že nechcete dezinfikovať každé zvlášť, dávajte ich do uzatvárateľného sáčka. Rúška by sa nemali nikde povaľovať alebo nosiť vo vrecku. Až nazbierate viac rúšok, môžete sa pustiť do ich dezinfikácie.)
  • Po akejkoľvek manipulácii s použitým rúškom si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.

Rôzne materiály vyžadujú rôzne čistenie

Textilné rúška môžu byť z rôznych materiálov. Podomácky si môžete rúško na tvár vyrobiť z bavlneného trička, z plátna, z utierky. Tiež vám poslúži aj vrecko do vysávača, nákrčník, šatka i šál. Vždy ale musíte dezinfikovať. Textilné rúška sú účinné rovnako ako jednorázovky maximálne 4 hodiny, prípadne do navlhnutia.

Ako dezinfikovať textilné rúška z bavlny a podobných textílií

Rúška môžete buď prať alebo vyvárať.

  • Pranie je ľahšie, rúško perte samostatne (hoci sa to zdá ako rozmarnosť, naozaj rúška neperte súčasne s iným bielizňou) na 90 stupňov a po uschnutí vyžehlite.
  • Vyváranie je síce trochu pracnejšie, ale zase je ekonomickejšie. V dostatočne veľkom hrnci si zvarte vodu, vložte do nej rúško a varte po dobu piatich až desiatich minút. Po vybratí by ste mali masku nechať samovoľne schnúť. Vlhkú ju ešte prežehlite, zložte a uschovajte mimo ostatnej bielizne v čistom obale alebo uzatvárateľnom vrecku, kým ju nebudete potrebovať.

Ako dezinfikovať rúška z nanovlákna

Rúško z nanovlákna má navyše proti textilným rúškam z bežných látok membránu z nanomateriálov. Tá by nemala prepustiť ani tie najmenšie mysliteľné častice. Nanorúška sa dajú používať opakovane, odporúča sa ale max 3 až 5 použitia. Medzi nosením je nutná sterilizácia. Buďto 24 hodín v teplovzdušnej rúre pri 70 stupňoch, alebo 20 minút liehového kúpeľa. Po vybratí z liehu (etanolu) sa musí maska umyť a vysušiť.

Rúško nie je len ohľaduplnosť k ostatným, ale v tejto chvíli aj naša veľká možnosť, ako sa čo najrýchlejšie vrátiť k bežnému životu. Preto sa poďme orúškovat a veriť, že spoločne to zvládneme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *