Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
zahrady-nabytok

Len máločo je príjemnejšie, ako trávenie pekných slnečných dní na záhrade alebo terase. A to obzvlášť v tom prípade, keď ide o chvíľky v spoločnosti rodiny či blízkych priateľov. Takéto posedenia sa však nezaobídu bez kvalitného záhradného nábytku. Ten je vo vonkajšom prostredí ale vystavovaný množstvu nepriaznivých vplyvov, ktoré urýchľujú jeho opotrebovanie. Aby mohol niekoľko rokov vyzerať a fungovať ako nový, mali by ste mu venovať patričnú pozornosť. My vám prinášame praktické tipy, ako sa starať o záhradný nábytok z najčastejšie používaných materiálov.

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

Drevo je azda najobľúbenejším materiálom na výrobu záhradného nábytku. Ponúka totižto hneď viacero benefitov. Svojím prirodzeným vzhľadom pekne zapadá do vonkajšieho prostredia, môže byť ľahko tvarované do rôznych podôb a vyznačuje sa dobrým pomerom ceny a odolnosti. Avšak, typické je aj tým, že pomerne rýchlo podlieha poveternostným vplyvom a škodcom. Preto by ste ste nikdy nemali podceňovať starostlivosť oň.

Starostlivosť o drevený záhradný nábytok do značnej miery závisí od konkrétneho druhu dreva. Najčastejšie sa môžete stretnúť s teakom a ratanom.

Teakové drevo

Teakové drevo má veľmi podobné vlastnosti ako všetky ostatné druhy dreva, z ktorých sa vyrába moderný záhradný nábytok. Pri starostlivosti o drevený nábytok dbajte najmä na ošetrenie dreva olejom, ktorý ho chráni pred pôsobením škodcov a vlhkosti, pričom mu dodáva ešte aj lesk. Predtým, ako aplikujete kvalitný olej na drevo, nábytok poriadne vyčistite vlhkou handričkou. Ak sa na jeho povrchu nachádzajú huby, zažraté nečistoty alebo fľaky, na umývanie môžete použiť aj roztok chlóru. Ak nepomôže ani ten, jemne ho zbrúste papierom so zrnitosťou 120 až 180.

Zapamätajte si: Ako natrieť starý nábytok? Olej aplikujte vždy podľa pokynov výrobcu. Obvykle však stačí jedna vrstva. Pýtate sa, aký olej je ideálny na drevo? V najlepšom prípade voľte čo najkvalitnejší, určený pre konkrétny typ materiálu. Po natretí ho nechajte poriadne vpiť do povrchu a zaschnúť. Olejovanie sa odporúča dvakrát za sezónu, na začiatku a približne v polovici. Drevený nábytok zazimujte tak, aby okolo neho neustále prúdil vzduch a bol v chladnom prostredí. Výborne môže poslúžiť napríklad garáž. Vyhnite sa ale jeho prikrývaniu nepriedušnými plachtami, pod ktorými sa udržiava vlhkosť a dochádza tak k vzniku plesne a hniloby.

Praktický tip: Ak chcete drevenému nábytku zabezpečiť najlepšiu možnú odolnosť a životnosť, aplikujte na neho penetračný náter. Ten účinne chráni pred UV žiarením, vlhkosťou a škodcami, čím prirodzene predlžuje životnosť. Dobrým riešením je aj farebný vonkajší náter na drevo, ktorým drevu doslova a do písmena vdýchnete nový život.

Ratanové drevo

Keď sa povie kvalitné záhradné sety, mnohí si predstavia práve nábytok vyrobený z ratanu. Ten je o niečo odolnejší ako drevo, a preto si nevyžaduje až takú podrobnú údržbu. Ani napriek tomu sa však nezaobíde bez vašej pozornosti. Ratanový nábytok pred začiatkom sezóny poriadne umyte od nánosu prachu, povrchovej plesne či húb. Ak ho chcete čo najlepšie ochrániť pred UV žiarením a vlhkosťou, prípadne mu dopriať vyšší lesk, môžete na neho po vyčistení aplikovať povrchový priehľadný lak.

V prípade ratanového dreva je dôležité správne skladovanie. Je totižto veľmi citlivé na vysoké teploty. Ak ho nepoužívate, odložte ho na tienisté miesto. Po skončení sezóny ho zazimujte na tmavom a chladnom mieste, ideálne v garáži. Podobne ako v prípade dreveného nábytku, vyhnite sa skladovaniu pod nepriedušnými plachtami.

Ako sa starať o kovový záhradný nábytok?

Kov sa v porovnaní s drevom vyznačuje lepšou odolnosťou voči plesniam a škodcom, no o potenciálne problémy sa dokáže postarať korózia. Najmä po zimnom skladovaní vo vlhkom prostredí sa môže na niektorých miestach nábytku objavovať povrchová hrdza, ktorú je potrebné odstrániť. Poriadne ju zbrúste a postihnuté miesto ošetrite odhrdzovačom, ktorý ju rozloží a zabráni jej v ďalšom šírení.

V prípade, že nábytok je hrdzou poškodený na viacerých miestach, po jej odstránení ho môžete celý natrieť novou farbou. Odporúčame použiť takzvané 3v1 nátery, ktoré obsahujú základovú aj kryciu farbu, plus antikoróznu ochranu. Ušetríte si tak množstvo práce a vášmu nábytku dodáte nový šat.

Nezabúdajte! Pred prvým použitím nábytku vždy skontrolujte skrutkové a lepené spoje. To platí nielen pre kovový, ale aj drevený či ratanový nábytok. Dotiahnite skrutky a uistite sa, či nie sú príliš hrdzavé. Preverte pevnosť lepených komponentov a v prípade potreby aplikujte kvalitné lepidlo na drevo, aby ste predišli neželanému úrazu.

Ako sa starať o plastový záhradný nábytok?

Plast je v porovnaní so všetkými vyššie spomínanými materiálmi najodolnejší voči poveternostným vplyvom. Nehrozí pri ňom korózia alebo hĺbkové napadnutie plesňami či škodcami. Avšak, je citlivý na únavové opotrebovanie. Pred použitím ho na začiatku sezóny poriadne umyte a detailne skontrolujte jeho jednotlivé časti. Biele pásiky či iné vzory sú signálom plastickej únavovej deformácie, ktorá môže časom vyústiť do zlomenia. Takto unavený alebo poškodený plastový nábytok radšej vymeňte za nový. A čo je hlavné, pri používaní dodržiavajte maximálnu nosnosť, aby ste predišli predčasnému znehodnoteniu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *