Poznáte to určite aj vy. Tešíte sa na dovolenku či pekný slnečný týždeň a práve vtedy začnete pociťovať, že niečo s vaším zdravím nie je v poriadku. Akosi častejšie kýchate a vreckovka sa stáva vaším neoddeliteľným spoločníkom. To sú prvé príznaky, že vaše telo napadla nádcha. Nie vážna, no o to nepríjemnejšia choroba. A to najhoršie? Vždy príde v tej najnevhodnejšej chvíli. Našťastie, existuje rovno niekoľko spôsobov, ako sa jej pomerne rýchlo zbaviť. Čítajte ďalej a my vám ich prezradíme!
Čo je to nádcha?
Nádcha je ochorenie horných dýchacích ciest – predovšetkým nosovej sliznice a dutiny. Vyvolaná môže byť vírusom (infekčný variant), ale často sa stretnete aj s neinfekčnými (alergickými) variantmi. A aby toho nebolo málo, okrem akútnej nádchy existuje aj chronická, ktorá vás bude trápiť niekoľko týždňov až mesiacov.
Nádcha a jej príznaky
Príznaky nádchy pravdepodobne sami veľmi dobre poznáte. Pokiaľ práve nie ste vo veku novorodenca alebo nemáte imunitu železného muža, určite ste toto ochorenie minimálne niekoľkokrát absolvovali. Najčastejším príznakom nádchy je upchatý nos, ktorého príčinou je opuch sliznice. Objavuje sa časté kýchanie a výtok. Občas sa môžete stretnúť aj s bolesťou hrdla, ktorá dokáže prerásť do kašľa. Medzi časté príznaky patrí taktiež bolesť hlavy.
Častým sprievodným javom opuchu sliznice je aj zmena hlasu. Na základe typického „nosového hlasu“ dokáže každý, na koho prehovoríte, odhaliť, že vás trápi toto nepríjemné ochorenie.
Ako odlíšiť nádchu od chrípky?
Najväčším rozdielom medzi nádchou a chrípkou je telesná teplota. Kým pri chrípke je spravidla zvýšená (nad 37 stupňov Celzia), pri nádche sa obvykle teplota neobjavuje. Chrípka zvyčajne vyvolá silnejší kašeľ a jej príznaky sú citeľnejšie. Musíte tak zostať doma v posteli. Nádcha je o niečo mierumilovnejšia. Neoberie vás o všetku silu a s istými obmedzeniami môžete vykonávať väčšinu bežných aktivít.
Ako dlho trvá nádcha?
Keď pocítite prvé príznaky, vaša prvá otázka pravdepodobne znie: „Ako sa rýchlo zbaviť nádchy?“ Alebo ešte lepšie – „Ako sa zbaviť nádchy za jeden deň?“ Bohužiaľ, v tomto ohľade vás musíme sklamať. Niečo ako vyliečenie nádchy za jeden deň obvykle nie je možné.
Možno ste sa stretli s tvrdením, že neliečená infekčná nádcha trvá 7 dní a liečená týždeň. Ako vám už ale čoskoro prezradíme, takýto prístup nie je správny. Pri neliečení môže nádcha trvať 7 – 10 dní, no pokiaľ svoj organizmus správne podporíte, najnepríjemnejšie príznaky dokážu odznieť už po 5 dňoch. Samozrejme, výnimkou je neinfekčná (alergická) nádcha. Jej trvanie závisí od prítomnosti daného alergénu, ktorý ju vyvoláva. O chronickej nádche hovoríme v prípade, že trvá dlhšie ako 3 mesiace.
Tipy a triky, ako liečiť nádchu
Ako hovoria múdre jazyky, najlepším liekom je prevencia. Pokiaľ sa chcete vyhnúť nádche, mali by ste pravidelne športovať a otužovať sa. Samozrejme, nesmie chýbať vyvážená strava, pitný režim, najmä príjem čo najširšieho spektra vitamínov C a ďalších, a minerálov, dostatok oddychu a z čas na čas napríklad horúci kúpeľ. Infekčné varianty nádchy sa rýchlo prenášajú vzduchom a dotykom, vyvarujte sa preto kontaktu s nakazenými. V prípade alergickej nádchy je prevencia jednoduchá – vyhýbať sa alergénom, ktoré ju vyvolávajú – napríklad tráve či peľu, čo však nemusí byť vždy jednoduché.
Čo ale v prípade, že ani tá najpoctivejšia prevencia nezaberie a nádcha si vás predsa len nájde? Vyskúšajte niektorý z overených tipov, ktoré fungujú!
Zázvor a cesnak – najlepší liek na nádchu?
Infekčná nádcha sa dá veľmi ľahko liečiť prírodnou cestou. Najúčinnejším „zabijakom nádchy“, ktorého my sami používame, je kombinácia zázvoru, cesnaku a citrónu. Je už len na vás, ako tieto prírodné liečivá budete konzumovať. Doprajte si ich niekoľkokrát za deň a sami uvidíte, že nádcha zmizne skôr, ako keby ste ju nijako neliečili. Často už po 4 či 5 dňoch.
Jedzte veľa ovocia, zeleniny a ľahkých jedál a dodržujte pitný režim. Skvelou voľbou sú horúce polievky, ktoré dokážu celkom účinne uvoľniť upchatý nos a uľahčiť smrkanie.
Ako zastaviť nádchu nosovými sprejmi?
Liečbu nádchy spríjemnia a urýchlia aj spreje do nosa. Najprv vyskúšajte čisto prírodnú alternatívu – slanú vodu. Tá dokáže pomerne účinne uvoľniť nos a zriediť hlien, vďaka čomu sa viete ľahšie vysmrkať. Pokiaľ slaná voda nezaberá, siahnuť môžete aj po nosových sprejoch z lekárne. Tie fungujú na jednoduchom princípe – zmiernia opuch sliznice, vďaka čomu dokážete dýchať úplne voľne, ako keby ste nádchu nemali. Avšak, ochorenie priamo neliečia, poskytujú len úľavu na určitú dobu.
Vyskúšajte saunu! Horúci saunový vzduch dokáže účinne uvoľniť dutiny a spríjemniť tak prežívanie nádchy. Pokiaľ saunu nemáte k dispozícii, vyskúšajte naparovanie oblasti nosových slizníc a dutín. Postačí vám hrniec s vriacou vodou, nad ktorý sa nakloníte hlavou. Do vody môžete pridať esenciu z aromatických byliniek.
Doprajte si oddych
Viete, čo okrem zdravej výživy a sprejov do nosa pomáha v boji proti nádche? No predsa oddych! Čím viac budete nádchu ignorovať, tým dlhšie bude trvať. Nepremáhajte sa športovými aktivitami a doprajte si kvalitný spánok. Vášmu telu tak dodáte energiu, ktorú môže využiť na boj s touto napríjemnou chorobou. Takisto môžete vyskúšať aj horúci kúpeľ, ktorý by mal uľaviť vášmu ubolenému telu.
Ako sa zbaviť chronickej nádchy?
Chronická nádcha je najčastejšie vyvolaná alergiami a hormonálnymi zmenami. Spôsobiť si ju však môžete aj sami – tým, že budete nosové kvapky užívať dlhšie ako je odporúčanie výrobcu. Ako už môžete tušiť, vyššie spomínané riešenia súvisiace s tým, čo na nádchu a prechladnutie, v tomto prípade nebudú fungovať.
Pokiaľ chronickú nádchu vyvolalo nadmerné užívanie nosových kvapiek, čo najskôr ich prestaňte užívať. Nádcha by mala po určitom čase odznieť sama. Ak pôvodcu nepoznáte, navštívte lekára. Ten sa pokúsi odhaliť alergiu, prípadne navrhne liečbu podľa konkrétnej príčiny nádchy.
Nádcha a prechladnutie počas tehotenstva
Počas tehotenstva sa mnohé ženy stretávajú so špeciálnym typom tehotenskej nádchy, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov. Jej príčinou sú zmeny v hormónoch. Čo na nádchu v tehotenstve? Liečba je podobná ako v prípade klasickej nádchy. Použiť môžete napríklad vybrané druhy nosových sprejov či kvapiek. V prípade potreby dokážete príznaky tehotenskej nádchy zmierniť aj antihistaminikami. Každopádne, konzumujte veľa vitamínov a minerálov. No a pomáha taktiež nenáročná prechádzka, ktorá prispeje k uvoľneniu dýchacích ciest.
Ako sa zbaviť nádchy u detí?
Deti znášajú príznaky nádchy obvykle horšie ako dospelí. Čo na nádchu u detí? Okrem nosových sprejov im môžete pomôcť aj éterickými olejmi, ktoré rozprášite do vzduchu. Lekári odporúčajú, aby deti spali v polohe s vyššie položenou hlavou. Tú dosiahnete napríklad tak, že dieťa bude spať na 2 vankúšoch. Taktiež by nemal chýbať zvýšený príjem vitamínov C a ďalších – či už v podobe ovocia, alebo doplnkov výživy.
Praktický tip: Proti nádche vyskúšajte nádchovník! Táto rastlinka, ktorá je podobná mäte či eukalyptu, dokáže zmierniť príznaky nádchy u detí. Môžete z nej vyrobiť prírodný sirup, čím podporíte aj pitný režim, prípade ju pridať do jedál.
A čo bolesť dutín?
Objavuje sa u vás bolesť dutín bez nádchy? Jej najčastejšou príčinou zvykne byť alergia, prípadne nádcha v začínajúcom štádiu. Upchaté dutiny bez nádchy môžete vyliečiť tak, že ich pravidelne vystriekate sprejom s obsahom morskej vody. Tá dokáže uľahčiť dýchanie.
Pokiaľ sa s bolesťou alebo upchatými dutinami bez nádchy stretávate pomerne často, navštívte radšej vášho lekára. Ten na základe odbornej diagnostiky dokáže odhaliť jej príčinu a navrhnúť optimálnu liečbu.
Tak, náš návod na to, ako sa zbaviť nádchy a prechladnutia už poznáte. Veríme, že keď vás najbližšie postihne niektorý z vyše 70 existujúcich druhov nádchy, dokážete ho poraziť ľahšie a rýchlejšie ako doteraz!