Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Pokiaľ chcete spomienky na opekačku preniesť aj k vám na záhradu, s lopatkou a pár kameňmi si pri budovaní poriadneho ohniska nevystačíte. Pravidelné večery pri ohni si zaslúžia premyslenejšie riešenie v podobe ohniska z tehly.

Snáď každý si vyskúšal v detstve postaviť ohnisko. V prírode k tomu stačí lopatka, rovina a niekoľko kameňov na ohraničenie samotného priestoru, kde bude plápolať oheň. Potom už nič nebráni opekaniu špekáčikov a spievaniu táborových pesničiek. Pripravili sme si pre vás ľahký návod, ako na to.

Návod, ako urobiť ohnisko v záhrade

Urobiť ohnisko z tehly na záhrade, ktoré aj niečo vydrží, nie je vôbec zložité. V skutočnosti to zvládne za jeden deň aj začínajúci domáci majster s pár nadšenými pomocníkmi, ktorí budú podávať materiál. Aký je osvedčený postup stavby ohniska a aké rozhodnutia vás čakajú?

ohnisko-z-tehly-v-zahrade-s-rostom-na-grilovanie

1. Vyberte miesto pre ohnisko z tehly

Vlastnoručne postavené ohnisko nemusí byť nutne v rovine. Vybudovať ho môžete aj zapustené do zeme, prípadne vyvýšené. Miesto by však vždy malo byť dostatočne vzdialene od horľavých materiálov. Zároveň by okolo neho mal byť priestor na umiestnenie sedenia. Neváhajte si nakresliť plánik pre lepšiu predstavu.

2. Vzhľad ohniska z tehly

Nikde nie je napísané, že záhradné ohnisko musí byť okrúhle. Naopak! Popularitu si získavajú aj obdĺžnikové a štvorcové tvary. Záleží len na vás a tom, čo sa vám páči.

3. Rozhodnite sa pre materiál

Budete potrebovať materiál pre podklad a pre samotné ohnisko. Pre nehorľavý podklad je ideálny kameň, štrk či piesok. Materiály pre ohnisko môžu byť rôzne. Najčastejšie sa používajú šamotové tehly, tvárnice, betón, kameň a škárovacia malta. Tehly vôbec nemusia byť nové. Ich starší vzhľad naopak môže na záhrade pôsobiť zaujímavo. V obchodoch nájdete aj betónové tvarovky určené priamo na konštrukciu ohniska.

Aké máte možnosti na stavbu ohnisko z tehly:

  • ohnisko zo samostatných tehál
  • šamotové tehly na ohnisko

4. Začnite stavať ohnisko v záhrade

Priebeh stavby sa líši podľa použitého materiálu. Murované ohnisko je vhodné zapustiť do zeme a vybaviť betónovým dnom. Pri budovaní záhradného ohniska postupujte od najnižšieho po najvyššie poschodie. Nezabúdajte starostlivo vyplňovať škáry.

5. Prvý oheň

Po stavbe je vhodné nechať zatvrdnúť všetky škáry a až následne v ohnisku založiť prvý oheň. Vhodným krokom je tiež zasypanie ohniska štrkom a finálne upravenie okolitého terénu. Nezabudnite, že z ohniska môže veľmi ľahko vyletieť iskra. Bezpečnosť by vždy mala byť na prvom mieste.

Keď chcete ohnisko bez práce

Ohnisko
Ohnisko

Stavba záhradného ohniska svojpomocne je veľmi zaujímavý a nenáročný projekt. Ak si chcete užívať záhradné ohnisko bez práce, tak ako riešenie sa ponúkajú prenosné ohniská. Tie majú spravidla tvar koša. Niektoré vyzerajú ako oceľová misa vhodná pre umiestnenie grilovacieho roštu. Takýto typ ohniska nemusíte stavať, stačí ho zakúpiť.

Najlepšie prenosné ohniská sú také vybavené vetracími otvormi, ktoré zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a tým lepšie spaľovanie dreva. Okrem toho by mali mať aj bezpečnostné prvky, ako sú napríklad ochranné mriežky alebo držiaky na rošt, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu požiaru. Pri výbere prenosného ohniska je dobré sa pozrieť na srovnávacie článok prenosných ohnisek, ktoré porovnávajú rôzne modely a ich vlastnosti, ako je cena, výkon, bezpečnosť a trvanlivosť. Srovnávanie prenosných ohnísk vám pomôže nájsť ten najlepší model pre vaše potreby.

Bez ohľadu na to, akou cestou sa vyberiete, výsledkom bude záhradné ohnisko z tehly, alebo iného materiálu, u ktorého môžete spoločne s rodinou a priateľmi zažiť nezabudnuteľné chvíle. Každá správna záhrada si poriadne ohnisko z tehly, vonkajšie stolovanie a svoj zeleninový záhon určite zaslúži.

barbeciu-grill-s-ohnom-v-zahrade-na-trave

Tak kedy idete stavať to svoje ohnisko z tehly? Alebo sa rozhodnete pre časovo náročnejšiu a profesionálnejšiu verziu zapusteného ohniska či murovaného záhradného ohniska?

Ďalšie DIY tipy na záhradu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *