Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Snáď každý si vyskúšal v detstve postaviť ohnisko. V prírode k tomu stačí lopatka, rovina a niekoľko kameňov na ohraničenie samotného priestoru, kde bude plápolať oheň. Potom už nič nebráni opekaniu špekáčikov a spievaniu táborových pesničiek. Pokiaľ chcete tieto spomienky preniesť aj k vám na záhradu, s lopatkou a pár kameňmi si pri budovaní poriadneho ohniska nevystačíte. Pravidelné večery pri ohni si zaslúžia premyslenejšie riešenie.

Návod, ako urobiť ohnisko na záhrade

Urobiť ohnisko na záhrade, ktoré aj niečo vydrží, nie je vôbec zložité. V skutočnosti to zvládne za jeden deň aj začínajúci domáci majster s pár nadšenými pomocníkmi, ktorí budú podávať materiál. Aký je osvedčený postup stavby ohniska a aké rozhodnutia vás čakajú?

1. Vyberte miesto pre ohnisko

Vlastnoručne postavené ohnisko nemusí byť nutne v rovine. Vybudovať ho môžete aj zapustené do zeme, prípadne vyvýšené. Miesto by však vždy malo byť dostatočne vzdialene od horľavých materiálov. Zároveň by okolo neho mal byť priestor na umiestnenie sedenia. Neváhajte si nakresliť plánik pre lepšiu predstavu.

2. Vzhľad ohniska

Nikde nie je napísané, že záhradné ohnisko musí byť okrúhle. Naopak! Popularitu si získavajú aj obdĺžnikové a štvorcové tvary. Záleží len na vás a tom, čo sa vám páči.

3. Rozhodnite sa pre materiál

Budete potrebovať materiál pre podklad a pre samotné ohnisko. Pre nehorľavý podklad je ideálny kameň, štrk či piesok. Materiály pre ohnisko môžu byť rôzne. Najčastejšie sa používajú šamotové tehly, tvárnice, betón, kameň a škárovacia malta. Tehly vôbec nemusia byť nové. Ich starší vzhľad naopak môže na záhrade pôsobiť zaujímavo. V obchodoch nájdete aj betónové tvarovky určené priamo na konštrukciu ohniska.

4. Začnite stavať

Priebeh stavby sa líši podľa použitého materiálu. Murované ohnisko je vhodné zapustiť do zeme a vybaviť betónovým dnom. Pri budovaní záhradného ohniska postupujte od najnižšieho po najvyššie poschodie. Nezabúdajte starostlivo vyplňovať škáry.

5. Prvý oheň

Po stavbe je vhodné nechať zatvrdnúť všetky škáry a až následne v ohnisku založiť prvý oheň. Vhodným krokom je tiež zasypanie ohniska štrkom a finálne upravenie okolitého terénu. Nezabudnite, že z ohniska môže veľmi ľahko vyletieť iskra. Bezpečnosť by vždy mala byť na prvom mieste.

Keď chcete ohnisko bez práce

Ohnisko
Ohnisko

Stavba záhradného ohniska svojpomocne je veľmi zaujímavý a nenáročný projekt. Ak si chcete užívať záhradné ohnisko bez práce, tak ako riešenie sa ponúkajú prenosné ohniská. Tie majú spravidla tvar koša. Niektoré vyzerajú ako oceľová misa vhodná pre umiestnenie grilovacieho roštu. Takýto typ ohniska nemusíte stavať, stačí ho zakúpiť.
Bez ohľadu na to, akou cestou sa vyberiete, výsledkom bude záhradné ohnisko, u ktorého môžete spoločne s rodinou a priateľmi zažiť nezabudnuteľné chvíle. Každá správna záhrada si poriadne ohnisko zaslúži. Tak kedy idete stavať to svoje?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *