Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Žijeme vo svete, v ktorom sme zaplavení rozmanitým tovarom najrozličnejšieho druhu, akéhokoľvek prevedenia a snáď nikdy nekončiacim výrobným množstvom. Je dôležité, aby sme si položil otázky, ktoré nám môžu dopomôcť pri správnom rozhodovaní. Bytový textil tvorí dôležitú súčasť domácnosti.

Každý niekedy zatúži zababušiť sa do teplej prikrývky alebo odpočívať zaborený do mäkkých vankúšov. Je to naša prirodzená potreba zážitku pokoja, pohody a pocitu úplného bezpečia, ktorý by sme si rozhodne nemali odopierať. Vyberte si preto útulné a hrejivé deky či prikrývky, interiér môžete doplniť aj vkusnými vankúšikmi. Pred výberom textilu do domácnosti, alebo aj akéhokoľvek iného produkty, zvážte nasledujúce otázky:

 • Čo má pre mňa skutočnú hodnotu?
 • Do čoho chcem investovať?
 • Čo vlastne potrebujem?
Zdroj: lachadelama.sk

Pomôžeme vám s výberom a rozhodnutím o tom, ako z domácnosti vytvoriť oázu pokoja, elegancie a vkusu. Aj maličkosti dotvárajú celkový dojem, v našom prípade dojem interiéru (spálne, obývačky, detskej izby či kuchyne).

Náš tip: Ako vybrať koberec do každej miestnosti?

Vankúše ako vkusná a útulná dekorácia

Rozhodujúcim faktorom sa nestáva len výber farby, ale aj materiálu – aj výber toho pravého dekoračného vankúša dokáže potrápiť hlavu. Ak interiér potrebuje oživiť, máte na výber 2 možnosti:

 • buď cestu jednofarebnosti a jednoduchosti, kvalitný výber materiálu a trvácnosti farieb,
 • alebo výnimočnú potlač, ktorá bude odrážať vašu osobnosť, aktuálne naladenie, sviatočnosť alebo vám jednoducho padne do oka.

Na trhu sa spomedzi materiálov osvedčil najmä mäkký a hrejivý zamat, ktorý je príjemný na dotyk a výborne dotvorí harmonickú atmosféru domova. Do popredia sa opäť dostávajú aj ľanové či konopné vankúše, ktoré zaistia, že váš domov sa stane o čosi atraktívnejší, zdravší a najmä ekologickejší.

Zdroj: lachadelama.sk

Máte predstavu o tom, čo vás vystihuje viac – je to jednoduchosť alebo nekonvenčnosť? Preferujete farebné prírodné motívy alebo skôr strohé a nenáročné prevedenia? Okrem vnútornej naladenosti je vhodné brať do úvahy aj to, na aký účel chcete vankúše použiť (pôjde skôr o výstavné kúsky alebo o plne využívané vankúše?) a ako budú ladiť s celkovým charakterom domácnosti.

Výplň hrejivých a pohodlných vankúšikov

Druh výplne vankúšov ovplyvňuje pevnosť alebo naopak poddajnosť vankúšikov. Má tiež nemalý vplyv na kvalitu a životnosť.

 • Polyesterové duté vlákna vo forme guličiek alebo rúna predstavujú lacnejší variant, ktorý však časom stráca pôvodný tvar a má tendenciu sa deformovať.
 • Polystyrénová guličková výplň (EPS) sa okamžite prispôsobí tvaru a potrebám tela
 • Pružná pena poskytuje pohodlnú podperu pod hlavu, pretože aj pri vyvinutí tlaku drží pôvodný tvar
 • Pohánkové šupky sú výplňou, ktorú možno nahrievať a používať podobne ako termofor.
Vzorovaný vankúš s výplňou Zuiver Keycolour, 45 x 45 cm

Posteľná bielizeň, obliečky a plachty

Výber posteľnej bielizne je už o niečo komplikovanejší, nakoľko si vyberáme bytový doplnok, na ktorom strávime podstatnú časť svojho života. Aj pri tomto bytovom textile platia rovnaké pravidlá ako pri vankúšoch, hoci pri tomto type bielizne dbáme viac na celkový dizajn, keďže priestorovo vyplnia značnú časť interiéru. Čoraz modernejšie sa stávajú extravagantné a pestré motívy, ktoré zaručia, že vaša spálňa stratí nálepku fádnosti a všednosti.

Náš tip: Prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať textil do spálne.

Spomedzi materiálov sa na vrchole drží najmä bavlna, prípadne bavlnený satén. Ak ide o zdravie a kvalitu spánku, určite je vhodné vyberať kvalitné materiály, ktoré sú niekedy viac než samotný dizajn.

Zdroj: lachadelama.sk

Je tu však ešte jeden (obzvlášť dôležitý) faktor, na ktorý nemožno zabúdať, a to samotná potlač na vybraný materiál. Čo to znamená? Nič si nevyžaduje toľko starostlivosti ako správne praná a často menená posteľná bielizeň – a práve tu vzniká otázka, či potlač častým praním nevybledne a stratí svoje čaro farebnosti. Odpoveď znie: Nie nevybledne, keď siahnete po kvalitnej pigmentovej potlači, ktorá zaručí trvácnosť a exkluzivitu farieb. Chemicky farbené umelé materiály sú symbolom blednutia, rozťahovania vlákna a celkovej neestetickosti po častom praní.

Tématické motívy využijete na vyjadrenie aktuálnej atmosféry alebo obdobia pomocou vianočných, veľkonočných, jarných, kvetinovo letných alebo jesenných potlačí. Štýlové motívy či neutrálne voľte podľa štýlu vášho domova. Starožitné zariadenie tak podčiarknite s pomocou háčkovaných, vyšívaných alebo krajkových povlakov, orientálneho vzhľadu zase dosiahnete s povlakmi z lesklých, zamatových materiálov, imitáciou kožušín a podobne.

Deky a plédy, ktoré zahrejú

Keď beháte po byte, vnímate izbovú teplotu inak, ako keď si sadnete ku knižke alebo televízii. To je práve chvíľa pre zahriatie dekou, ktorá ešte znásobí pohodlie. Myslite vždy na správnu šírku a dĺžku.

 • Deka pre jedného: minimálne 140 cm šírky a minimálne 200 cm dĺžky
 • Partnerská deka: 220 cm šírky a 240 cm dĺžky

Náš tip: Prečítajte si článok, ako vybrať správnu deku.

Vhodný materiál deky

 • Bavlnené deky sú pre svoju praktickosť veľmi obľúbené. Sú veľmi pevné, tvarovo stále a vydržia vám roky. Môžete ich prať v práčke obvykle na 30 ° C, ale výnimočne vydržia vyššiu praciu teplotu, záleží na štítku výrobcu. Cena obyčajnej a dizajnovej bavlnenej deky môže byť dosť rozdielna, ale v zásade platí, že tieto deky patria do lacnejšej alebo strednej cenovej kategórie.
 • Vlnené deky mnohé odradia vyššou obstarávacou cenou a faktom, že ich domáca údržba je náročná. Vyžadujú veľmi šetrné pranie v špeciálnom lanolínovom pracom prostriedku a nesmú sa žmýkať. Postačí ľahké vytlačenie a dosušenie v rozloženej polohe napríklad na froté osuške. Nesmú sa vešať a sušiť v priamej blízkosti tepelného zdroja. Kto ale neľutuje námahy alebo peňazí za čistiareň, ktorá vám vyššie uvedenú námahu ušetrí, dočká sa mimoriadnej hrejivosti, ktorú tieto deky ponúkajú.
 • Larisa je klasická károvaná deka zakončená strapcami. Ide o tkanú deku z akrylu, doplneného bavlnou a polyesterom. Optimálna hustota tkania je 450 g / m2, deky s nižšou hustotou budú redšie a príliš dlho vám nevydržia.
 • Deky z mikrovlákien, teda z polyesterových vlákien, sa vyrábajú v najrôznejších povrchových a dizajnových úpravách. Lacnejšie a ľahšie mikrovláknové deky sa vyrábajú v hustote okolo 300 g / m2. Od 500 g / m2 už nakúpite veľmi luxusné deky. Dôležitou požiadavkou u týchto diek je dostatočne kvalitný materiál, ktorý nebude vytvárať žmolky, púšťať chlpy a vlákna.

Odvíja sa od štýlu zariadenia vášho bytu. Deky môžu pôsobiť nenápadne alebo môžu mať výraznú farbu či dokonca vzor, vďaka ktorému z nich vytvoríte zásadný bytový akcent.

Veľmi módne sú deky imitujúce zvieraciu srsť. V lacnejšom prevedení je ich chlp kratší, luxusnejšie deky imitujú dlhú srsť exotických zvierat.

Bavlnený ľahký pléd cez posteľ Hurrem, 200 x 230 cm

Štýlové plédy

Plédy boli pôvodne súčasťou dámskych šatníkov a slúžili ako malé osobné deky, do ktorých sa ich majiteľky zababušili pri nepriazni počasia.

Práve pre to príjemné zababušenie ich dnes nájdeme aj ako samostatný doplnok mnohých domov a bytov.

 • Klasické plédy majú tkaný, pletený alebo háčkovaný vzhľad a sú z prírodných vlákien ako je bavlna, vlna a hodváb. Tieto plédy sú veľmi príjemné, ale ich údržba nie je vždy jednoduchá. Obstarávacia cena býva vyššia.
 • Moderné plédy predstavujú plédy z umelých vlákien. Ich dizajn buď imituje niekdajšie prírodné plédy alebo naopak celkom úmyselne priznávajú moderné umelé materiály, štýly a hýria farbami aj vzormi.

Obrusy, prestierania a utierky

Nenápadný a často zanedbávaný bytový textil tvoria aj obrusy a utierky. Aj tieto nenápadné doplnky si žiadajú svoju pozornosť, ak kuchyňa potrebuje nový šat. Ak práve nie sme zástancami bieleho obrusu a „klasických“ utierok, máme na výber hneď niekoľko zaujímavých riešení.

Zdroj: lachadelama.sk

Obrus dokáže ozvláštniť a oživiť stôl, skryť malé nedokonalosti, ale aj celý stôl, ktorý sa nám z nejakého dôvodu nepáči, no nechceme sa ho vzdať. Mnoho „bezobrusových“ domácností, ktoré fungujú len na princípe prestierania. V neposlednom rade sú tu aj utierky, ktoré často neslúžia na svoj účel, ale len ako estetický doplnok kuchyne. Každý kúsok dokáže byť dizajnovo jedinečný a netradičný.

Zdroj: lachadelama.sk

V každom prípade, pri všetkých troch druhoch dominuje ľan ako popredný materiál – sacia schopnosť, pevnosť tkaniny a ekologickosť sú hlavnými faktormi pri výbere tohto materiálu. Na trhu sa objavuje sa aj inovatívnejší materiál, a to konope. Ako vidieť, naša spoločnosť sa vracia k tradičným materiálom, ktoré svojím spracovaním nezaťažujú životné prostredie. Výber je vždy len na nás, na našom vnútornom cítení, ktoré by nás malo sprevádzať pri každom nákupe a rozhodovaní, čo si do nášho domova prinesieme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *