Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Šatník je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Hľadáte ideálny priestor pre umiestnenie oblečenia? Alebo rozmýšľate nad výmenou vášho starého šatníka? V nasledujúcom článku vám pomôžeme s výberom šatníka presne podľa vašich potrieb. Porovnáme hotový šatník so vstavanou skriňou na mieru a predstavíme vám ich jednotlivé výhody a nevýhody. Nazrieme aj do vnútra šatníka a pomôžeme vám s jeho usporiadaním.

Šatník alebo vstavaná skriňa na mieru?

Pred touto otázkou sa ocitne každý, kto rozmýšľa nad novým šatníkom. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Vstavaná skriňa je napríklad vhodná do špecifických priestorov s komplikovanými rozmermi a pôdorysom, či v prípade šikmých stropov. Jej umiestnenie a vyhotovenie si je potrebné dôkladne premyslieť.

Vstavanú skriňu totiž v prípade sťahovania alebo rekonštrukcie miestnosti nepresuniete tak jednoducho, ako v prípade hotového šatníka. Ďalšou výhodou okrem prispôsobenia na mieru je aj voľba materiálov a farieb.

Pri súčasnej širokej ponuke šatníkov však táto výhoda už veľmi nezaváží. Na internete a v obchodoch zaručene nájdete šatník presne podľa vašich predstáv. Jeho cena bude pravdepodobne podstatne nižšia, než v prípade vstavanej skrine na mieru. Tiež je potrebné dôkladne preveriť výrobcu vstavaných skríň. Aj na malé nedostatky konštrukcie môžete neskôr doplatiť.

Náš tip: Ak hľadáte pohodlný kúsok na doma, ktorý ľahko poskladáte a odložíte do šatnika, pozrite na dámske tepláky.

Výhody vstavanej skrine

  • efektívne využitie komplikovaného priestoru
  • vyhotovenie podľa vašich predstáv
  • nevyčerpateľné množstvo kombinácií materiálov a farieb

Nevýhody vstavanej skrine

  • dlhší čas výberu a dodania
  • vyššia cena
  • nutnosť kvalitného vyhotovenia

Výhody šatníkovej skrine

  • nižšia cena
  • jednoduchá manipulácia a výmena
  • rýchle a dostupné riešenie
Skriňa so zrkadlom GALAXY 200
Skriňa so zrkadlom GALAXY 200

Nevýhody šatníkovej skrine

  • v niektorých prípadoch nutnosť vlastnoručnej montáže
  • dlhšie hľadanie ideálneho kusu nábytku

Ďalšie riešenia

Okrem vstavanej a šatníkovej skrine si šatník môžete vytvoriť aj zo samostatného priestoru. Množstvo moderných bytov a domov takouto šatníkovou miestnosťou už disponuje. V tomto článku sa tomuto riešeniu, žiaľ, nebudeme bližšie venovať. Avšak rady ohľadom usporiadania šatníka, ktoré nájdete na konci článku, môžete využiť aj v prípade šatníku ako miestnosti.

Ak si nie ste úplne istí žiadnym z týchto riešení, prípadne hľadáte niečo minimalistickejšie, vhodnou možnosťou sú napríklad komody. V niektorých prípadoch sú obľúbené otvorené šatníky. Najmä v menších priestoroch však môžu pôsobiť skôr rušivo a vytvárať dojem neporiadku.

Umiestnenie šatníka

Výber samotného šatníka priamo závisí od dostupného priestoru. Na ten je vhodné myslieť už pred samotnou rekonštrukciou. Priestor by mal byť funkčný a prehľadný. Nevhodné umiestnenie šatníka vás môže pripraviť o priestor alebo svetlo, a to najmä v prípade vstavanej skrine.

Pred samotným šatníkom by ste mali nechať dostatok miesta pre otváranie dverí, aj samotný pohyb. Respektíve potrebný krok vzad pri otváraní. Šatník s posuvnými dverami je priam nevyhnutným riešením pre malé priestory.

Nezabúdajte, že medzi šatníkom a stropom vznikne priestor. Pre maximálne využitie priestorových možností by sa šatník mal ťahať do čo najväčšej výšky. 5 až 10 cm vzdialenosť od stropu pôsobí zaujímavo z dizajnérskeho hľadiska, no nevyužijete ho pre prípadnú dekoráciu.

Typy šatníkov

V nasledujúcej časti vám predstavíme prehľad jednotlivých šatníkov. Pomôže vám to pri výbere a možno aj objavíte nové možnosti. Šatník totiž nie je len o skrini s dvierkami a zrkadlom. Snažte sa priestor využiť s ohľadom na jeho možnosti a vaše potreby. Nebojte sa byť kreatívni.

Šatník vo výklenku

Výklenok v niektorých bytoch ostal po ich rekonštrukcii alebo s ním už rátali architekti. Môžete ho použiť na police, umiestnenie televízora alebo umiestnenie šatníka. Ak má dostatočnú hĺbku. Samozrejme, ide o jednu z priestorovo najvýhodnejších riešení, nie všade je však možné.

Lineárny šatník

Bežný nástenný šatník je štandardným riešením. Má zo všetkých strán samostatné steny a hlavné rozdiely okrem jeho rozmerov, materiálov a farieb sú typy dverí, nožičky, zrkadlo a vnútorné vybavenie.

Rohový šatník

V prípade rohového šatníka ide o ďalší spôsob efektívneho využitia priestoru. Štandardne vám tento šatník nebude brániť vo výhľade, a teda ani pri presvetlení miestnosti. Nezavadzá, no jeho obsah býva spravidla menší. Môžete si zvoliť aj polkruhový šatník, ktorý bude do priestoru zasahovať o trochu viac, no o to viac vecí doň uložíte.

Sada 3 teleskopických šatníkových stojanov Wenko Garment
Sada 3 teleskopických šatníkových stojanov Wenko Garment

Ako si usporiadať obsah šatníka?

V prvom rade začnite upratovaním. Niektorých vecí sa je ťažké vzdať, no vyhraďte si čas na to, aby ste sa nad každou zamysleli. Kedy ste ju naposledy nosili? Bude vám ešte niekedy pasovať? Naozaj potrebujete to desaťročné tričko ako spomienku? Ak si nie ste istí, odložte ich na mesiac a rozhodnite sa potom. Veci môžete predať alebo darovať ľuďom v núdzi.

Obsah skrine si následne môžete rozdeliť do niekoľkých častí. Môže to byť podľa toho, či ide o veci na bežné nosenie, pracovné alebo športové oblečenie. Rozdeliť ich môžete aj podľa štýlu. Pre sezónne kusy si vyhraďte priestor v najvzdialenejšej časti. Tak môžete podľa sezóny vymeniť bundy za krátke nohavice, aby ste mali vždy všetko po ruke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *