Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Chcete si na záhrade alebo terase vytvoriť dokonalý kútik na relaxáciu a víkendové grilovanie? Potom vám nesmie chýbať poriadne záhradné posedenie. Aby ste sa uistili, že nielen perfektne vyzerá, ale bude vám aj dobre slúžiť, prevedieme vás jeho výberom.

Foto: Shutterstock.com

4 kritériá pre výber ideálnej záhradnej pohovky

Skôr ako sa pustíte do vôd e-shopov, ujasnite si, čo od záhradného posedenia očakávate. Tieto štyri kritériá by sa mali zohľadniť.

Funkčnosť

Ako presne budete záhradné sedenie využívať? Premyslite si, koľko ľudí by ste chceli usadiť naraz. Tiež, či chcete čisto relaxačnú zónu, takže uprednostníte nízku pohovku, alebo či budete aj stolovať, takže uprednostníte záhradnú lavicu.

Budete s nábytkom často manipulovať? Mal by byť skladací, aby ste ho mohli jednoducho schovať do garáže? Praktické sú aj záhradné lavičky s úložným priestorom. Skúste si napísať všetky vlastnosti, ktoré od pohovky alebo lavice očakávate.

Odolnosť

Rovnako dôležitým kritériom je životnosť. Akým podmienkam bude sedenie vystavené? Bude chránená pergolou, alebo na ňu bude pršať a páliť ju slnko? Máte možnosť ho na zimu ukryť alebo aspoň prikryť plachtou? A ste ochotní venovať čas potrebnej údržbe? Myslite aj na vzdialenosť od grilu, ktorá predstavuje zvýšené riziko poškodenia.

Pohodlie

Ak chcete v záhrade relaxovať, môžete uprednostniť pohodlie pred funkčnosťou. Venujte pozornosť kvalite čalúnenia, podrúčkam a sklonu operadla. Skvelou voľbou môže byť aj záhradná hojdacia lavica. Úroveň pohodlia môžete vždy zvýšiť pomocou mäkkých vankúšov.

Foto: Shutterstock.com

Dizajn

Chcete, aby sedenie pekne splynulo s okolitou prírodou, alebo má byť dominantným prvkom, ktorý bude pútať pozornosť? Najobľúbenejšími materiálmi sú drevo a ratan, ale skvele vyzerá aj romantická kovová lavička. Drevo a kov možno tiež natrieť farebným lakom a vytvoriť tak útulný kútik napríklad v gréckom modrom štýle.

Materiál zohráva hlavnú úlohu

Už viete, čo od záhradného posedenia očakávate, a teraz si podľa toho musíte vybrať. Funkčnosť a pohodlie možno ľahko určiť podľa parametrov a fotografií výrobku. Čo sa však nedá tak ľahko prečítať, sú vlastnosti, ktoré materiál dáva sedačke. Pozrime sa na najbežnejšie materiály a všetky ich výhody a nevýhody.

Záhradná lavička z dreva

Exotické dreviny majú najvyššiu kvalitu a životnosť. Môžete ich dokonca nechať vonku po celý rok. Exotické drevo je však veľmi ťažké, takže sa s ním ťažko manipuluje. Do úvahy treba vziať aj vyššiu cenu. Lacnejšou možnosťou je borovica alebo smrek, ktoré však musíte chrániť pred mrazom. Všetky druhy dreva je potrebné raz za čas natrieť, aby sa predĺžila ich životnosť.

Foto: Shutterstock.com

Záhradná lavička z ratanu

Z hľadiska obľúbenosti ratan šliape na päty drevu. Ale ani nie tak pravý ratan, ako umelý. Prírodný ratan nezvláda vonkajšie podmienky a vyžaduje si údržbu rovnako ako drevo. Na druhej strane umelý ratan môže byť vonku po celý rok a vyzerá skvele. Dajte si však pozor na jeho kvalitu. Výrobca zvyčajne uvádza garantovanú životnosť, ktorá by mala byť aspoň päť rokov. Určitú úlohu zohráva aj materiál konštrukcie, pričom hliník je najodolnejší.

Záhradná lavička z kovu

Hlavnou nevýhodou kovu je možná korózia, preto vyberajte opatrne. Najčastejšie sa stretávate s hliníkom alebo oceľou. Hliníkový nábytok je ľahký a nekoroduje, takže zvládne celoročné vonkajšie podmienky. Uistite sa však, že je dostatočne pevná a že sa konštrukcia čoskoro nedeformuje. Oceľ podlieha korózii, preto si vyberajte iba nehrdzavejúcu oceľ alebo oceľ s antikoróznym povlakom. Nevýhodou ocele je však jej tepelná vodivosť. Preto je v chlade studený a na slnku páli.

Foto: Shutterstock.com

Záhradná lavička z plastu

Aj keď to znie neatraktívne, časy bieleho plastového nábytku sú už dávno preč. Dnes si môžete vybrať z oveľa estetickejších a robustnejších možností. Výhodou plastu je jeho veľmi jednoduchá manipulácia a údržba a, samozrejme, jeho prijateľná cena. Má však nízku nosnosť a životnosť, preto sa musí na zimu ukryť v interiéri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *