Leto už klope na dvere a s jeho príchodom štartujú aj prvé práce na záhrade. Blíži sa obdobie príjemných letných dní a večerov v kruhu priateľov alebo rodiny. Dni plné oddychu, relaxu a pohodlného posedenia pri knihe, drinku alebo grile. Pripravte sa na toto pohodové obdobie už dnes a zaobstarajte si svoj nový záhradný set.
V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v širokej ponuke typov a materiálov záhradných setov. Tiež vám poradíme s výberom toho najlepšieho záhradného nábytku tak, aby vyhovoval vašim požiadavkám.
Aké typy sedacích sústav existujú?
Záhradný set sa zvyčajne skladá zo stola a stoličiek alebo lavíc. Nájdete však aj také, ktoré sa podobajú sedacím sústavám do obývacej miestnosti. Tie môžu mať aj lôžkovú časť, prípadne si ju jednoducho vytvoríte rozložením sedačky či prisunutím ďalších častí. Z praktického hľadiska je však lepšia druhá možnosť. Nevýhodou rozkladacej záhradnej sedačky môže byť aj nižšia životnosť a vyššia hmotnosť.
Sedenie so zabudovaným prístreškom
Najmä v prípade tých väčších a komfortnejších záhradných setov sa môžete stretnúť s kúskami s vlastnou clonou. Tá zvyčajne vychádza z časti s operadlami. V mnohých prípadoch ju tiež môžete polohovať a zrolovať.
Účelom tejto clony je ochrana pred slnkom, čo je jej výhodou. Proti dažďu je zvyčajne svojím tvarom a veľkosťou neúčinná. Ďalšou nevýhodou môže byť napríklad vyššia cena. Tiež je potrebné myslieť aj na pohyb slnka a prispôsobiť mu umiestnenie záhradného setu.
Typy rozloženia sedacích sústav
S označeniami ako 3 + 2 + 1, 3 + 2 alebo 3 + 1 + 1 ste sa už pravdepodobne stretli v prípade sedacích súprav do interiéru. Používajú sa aj v súvislosti so záhradnými setmi. Napríklad v prípade 3 + 2 + 1 ide o sedenie pre troch a dvoch ľudí s jedným kreslom.
Výhodou je ich flexibilita, pretože ich môžete poskladať do tvaru, aký vám vyhovuje. Jednotlivé časti tiež môžete pridať alebo odobrať podľa potreby.
Sedacie sústavy v tvare L a U
Tieto tvary sú vhodné, ak máte dostatok priestoru a túžite po extra pohodlí. Nevýhodou môže byť ich veľkosť, najmä ak nábytok presúvate na zimu do vnútra.
Sedacie sústavy v tvare O
Záhrada alebo terasa sú miestom pokoja a priateľských stretnutí. Záhradným setom v tvare O vytvoríte skutočne spoločenskú atmosféru.
Tip: Ako postaviť vonkajšiu terasu?
Aké sú materiály záhradných setov a ich výhody?
Správna voľba materiálu je pri záhradnom nábytku kľúčová a ušetrí vám množstvo starostí. Dôležité otázky, ktoré by ste si pred kúpou mali položiť, sú:
- Bude záhradný set po celý rok vonku?
- Bude umiestnený na priamom slnku a daždi alebo pod prístreškom?
- Koľko som ochotný/á investovať do záhradného setu?
- Hľadám dočasné riešenie alebo investíciu na viacero rokov?
V tejto časti vám ukážeme základné vlastnosti materiálov a predstavíme vám ich jednotlivé výhody a nevýhody.
Drevený záhradný set
Drevené sety sú príjemné na pohľad aj dotyk. Navyše, prírodné materiály ako drevo k záhrade jednoducho patria. S obľubou sa používa aj v interiéri, v tom je však drevený nábytok chránený pred poveternostnými vplyvmi. Práve preto sa pri záhradnom nábytku častejšie používajú odolné dreviny ako agát alebo durian. Prípadne špeciálne upravené drevo z fínskej borovice, tzv. ThermoWood.
Záhradný nábytok z dreva je potrebné pravidelne ošetrovať špeciálnymi prípravkami. Keď doňho začne vsakovať voda, je už neskoro.
Výhody drevených setov:
- kvalitný prírodný materiál
- príjemné na pohľad aj dotyk
Nevýhody drevených setov:
- vyššia cena
- nutnosť pravidelnej údržby
- hmotnosť
Kovový záhradný set
Oproti drevu je kov chladnejší, no na údržbu menej náročný materiál. Štandardne má kovový nábytok do záhrady špeciálne upravený povrch, ktorý ho chráni pred vplyvmi počasia. Napriek tomu vám pred začiatkom sezóny odporúčame menšiu kontrolu. Prezrite najmä spojovacie časti a pri napadnutí hrdzou ich vymeňte. Tiež sa informujte u výrobcu na prípadné ošetrovanie povrchu v budúcnosti. Môžete tým predĺžiť životnosť záhradného setu.
Výhody kovových setov:
- nenáročné na údržbu
- odolnejší materiál
- dostupná cena
Nevýhody kovových setov:
- studený povrch
- možnosť výskytu hrdze a škrabancov
Ratanový záhradný set
Prírodný ratan má svoj pôvod v Ázii a vyznačuje sa svojou pevnosťou. V interiéri sa používa lúpaný ratan, v záhrade a na terase nelúpaný alebo umelý. Prírodný ratan nie je veľmi odolný voči dažďu, preto ho radšej použite iba v krytých priestoroch.
Naopak syntetický ratan nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu a je veľmi odolný. V prípade odretého laku ho stačí opätovne natrieť. Je však potrebné chrániť ho pred mrazmi a skladovať v suchom priestore.
Výhody ratanových setov:
- nenáročné na údržbu
- príjemné na pohľad
- životnosť
- cena
Nevýhody ratanových setov:
- potreba uskladnenia na zimu
- vyššia cena pri prírodnom ratane
Ďalšie materiály
Okrem predošlých materiálov sa ešte môžete stretnúť s drevoplastovým a plastovým záhradným nábytkom. Drevoplast spája najlepšie vlastnosti oboch materiálov. Je veľmi odolný a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, jeho cena je však vyššia.
Na druhú stranu záhradný nábytok z plastu je lacný, ľahký a odolný voči poveternostným vplyvom. Nie je však veľmi pohľadný, ľahko sa láme a nemá rád slnko. V tomto prípade ide skôr o dočasné a príležitostné riešenie.