Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
tapeta_v_interiery_s_kamennym_vzorom

Tapety prešli v uplynulom období poriadny kus cesty, počas ktorej si úspešne zdvihli kredit v očiach verejnosti. Ponúkajú funkčné, moderné a cenovo dostupné riešenie do každej domácnosti. Navyše, v prípade precíznej realizácie môžu pôsobiť priam úchvatne. Aj keď tapetovanie a odstraňovanie tapiet nie je žiadna alchýmia, vyžaduje si dodržiavanie určitých postupov a zásad. Ako teda správne tapetovať a odstrániť staré tapety?

Ako tapetovať

Tapetovanie môžeme v podstate rozdeliť na dve časti, resp. fázy. Zatiaľ čo prvou z nich je príprava podkladového povrchu, tou druhou je samotné lepenie tapety. Ani jeden z týchto procesov vám neodporúčame zanedbať, pretože sa vám to skôr či neskôr vypomstí.

tapety_so_vzorom_v_pracovni

Vedeli ste, že pri tapetovaní a schnutí tapety by mala byť teplota v miestnosti približne 18 až 21 °C?

Príprava podkladu

Vo všeobecnosti platí, že čím je príprava podkladového povrchu lepšia, tým bude životnosť tapety dlhšia. Nevyhnutnosťou je, aby bola stena čistá, suchá a bez trhlín. Jej povrch by mal byť zároveň pevný a nasiakavý. V opačnom prípade je potrebná povrchová úprava, ako napríklad odstránenie farby.

Tip na uľahčenie práce: Podkladovú stenu si upravte penetračným náterom.

Tapetovanie

Tapetovanie, resp. lepenie tapiet, je „najviditeľnejšou“ časťou celého procesu. Dôležitú rolu hrá v tejto časti lepidlo. V súvislosti s ním môžeme spomenúť hneď 4 spôsoby, ako tapetovať.

  • Lepidlo na tapetu – používa sa pri tapetách, ktoré si vplyvom lepidla nedržia svoj pôvodný rozmer (zväčšia sa až o 1,5 cm).
  • Lepidlo na podkladovú stenu – používa sa pri tapetách, ktoré si vplyvom lepidla držia svoj pôvodný rozmer.
  • Lepidlo na tapetu aj na stenu – odporúča sa pri vliesových vzoroch kvôli zvýšeniu vlhkosti.
  • Bez lepidla – samolepiace tapety, ktoré sú pripravené k okamžitému použitiu.

Odporúčanie: Informujte sa o vhodnosti konkrétneho typu lepidla na vami vybrané tapety u vášho predajcu.

oranzova_tapeta_s_geometrickymi_tvarmi_v_obyvacke

Ako odstrániť staré tapety

V súvislosti s tapetovaním nezabúdajte ani na odvrátenú stranu mince. Je viac než pravdepodobné, že jedného dňa budete tapety z vašich stien strhávať. Trendy sa totižto postupne menia a tapety sa časom opotrebúvajú. Preto by ste mali vedieť, ako odstrániť staré tapety podľa ich druhu.

Vliesové tapety

Pri odstraňovaní vliesových tapiet sa zapotíte najmenej. Postačí vám, keď nechtom alebo nožíkom odlúpnete roh tapety a následne ju opatrne strhnete celú dole. Samozrejme, bez namáčania a za sucha. Výhodou je, že steny, z ktorých odstránite vliesové tapety, môžete v podstate ihneď nanovo tapetovať, maľovať alebo natierať.

Vinylové tapety

Proces odstraňovania vinylových tapiet je o čosi zložitejší. Vzhľadom na to, že ide o umývateľné tapety zložené väčšinou z dvoch vrstiev, musíte najprv odstrániť vrchnú vrstvu z umelej hmoty. Tú strhnete jednoducho za sucha. Čo sa týka spodnej vrstvy, máte dve možnosti. Buď ju odstránite za mokra pomocou horúcej vody a odstraňovača tapiet, alebo si ju ponecháte ako základovú tapetu na ďalšie tapetovanie.

Papierové tapety a fototapety

Papierové tapety sa odstraňujú výhradne za mokra. Práve z toho dôvodu nezabudnite pred celým procesom vypnúť elektrický prúd v danej miestnosti, pričom sa zmierte s patričným neporiadkom. Následne si zmiešajte horúcu vodu s odstraňovačom tapiet a začnite namáčať steny. Keďže väčšina fototapiet je vyrobená z papiera, proces odstraňovania bude pri nich takmer identický.

Tip na uľahčenie práce: V prípade, že namáčanie nepomáha, použite na odstránenie tapety škrabku.

Samolepiace tapety

Odstraňovanie samolepiacich tapiet si nevyžaduje žiaden zásah vody. Ich strhnutie zvládnete za sucha, pričom prípadné zvyšky lepidla na stene odstránite alkoholovým čističom.

Tip na uľahčenie práce: Pred odstraňovaním si tapetu nahrejte fénom.

tapeta_s_jemnym_vzorom_v_spalni

Odporúčanie na záver

V predošlých riadkoch sme si vysvetlili, ako tapetovať a ako odstrániť tapety, no nezabúdajte na jednu podstatnú vec. Síce sme to už o čosi vyššie naznačili, ale tapetovanie aj odstraňovanie tapiet si vyžaduje dodržiavanie základných bezpečnostných pokynov. Dbajte preto na zvýšenú bezpečnosť, obzvlášť pri práci s vodou v blízkosti elektrických zásuviek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *