Grilovacia sezóna už klope na dvere! Aj vy sa tešíte na spoločné chvíle s priateľmi a rodinou pri rozvoniavajúcom grile? Veď kto nemá rád slnečné dni a teplé večery v príjemnej spoločnosti s dobrým jedlom a vychladeným pivom.
Grilovanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít Slovákov, ktorú si môžete vychutnať na záhrade, terase alebo balkóne. Dôležitý je však správny výber grilu. Tých je niekoľko typov, no nie všetky sú vhodné do každej situácie a podmienok.
V tomto článku vám predstavíme všetky typy grilov, ich hlavné výhody a nevýhody a poradíme vám, ako si z nich vybrať ten najvhodnejší.
Začnite týmito otázkami
Predtým, než začnete so samotným výberom nového grilu, zamyslite sa krátko nad nasledujúcimi otázkami. Pomôže vám to zorientovať sa v širokom prehľade so stovkami grilov.
Pre začiatok je potrebné mať jasno v tom, kde bude gril umiestnený a či ho plánujete používať na viacerých miestach. Na balkóne v paneláku predsa nebudete páliť uhlie. Rovnako, ak s ním plánujete cestovať alebo ho presúvať medzi terasou a záhradou, nekúpite si ten najväčší plynový gril v okolí.
Pred kúpou grilu skúste tiež zhodnotiť ako často grilujete a pre koľko osôb. Grilovacia plocha pre štyroch ľudí by mala mať asi 1 500 cm2. To však záleží aj od toho, čo grilujete.
Vopred si môžete pripraviť aj rozpočet. To však nemusí byť také jednoduché. Najmä kým toho o griloch (zatiaľ) veľa neviete. Pokojne si najprv spravte prehľad základných požiadaviek na gril. Podľa nich si už jednoducho nájdete ten svoj a v takej cenovej kategórii, aká vám vyhovuje.
Aké typy grilov poznáme?
Grily delíme na tri kategórie podľa ich zdroju tepla. Ide o gril na uhlie, plyn alebo elektrinu. Pre začiatok by sme radi uviedli na pravú mieru mýty okolo dreveného uhlia. Mnoho ľudí totiž verí, že grilovanému jedlu dodáva nenahraditeľnú chuť. Je pravdou, že dym z ohňa môže mäsu dodať určitú arómu. Ide však o nepatrný rozdiel, ktorý by pri porovnávacom teste postrehol máloktorý gurmán.
Rozhodovať by ste sa mali najmä podľa predošlých otázok a samotných vlastností grilov. V tejto časti vám ich predstavíme spolu s ich výhodami a nevýhodami.
Gril na uhlie
Začneme klasickým spôsobom grilovania na drevenom uhlí. Táto kategória grilov je veľmi obľúbená a ich ponuka je skutočne široká. Grily na drevené uhlie sú cenovo dostupnejšie, oproti ostatným však majú aj niekoľko nevýhod. Pri ich cene tiež nezabúdajte na to, že potrebujete pravidelne dokupovať uhlie. Grilovanie trvá o niečo dlhšie, pretože gril musíte najprv rozpáliť.
Tento gril je vhodný pre skúsenejších. Regulácia teploty totižto nie je taká jednoduchá ako v prípade elektrických a plynových grilov. Teplotu štandardne kontrolujete prieduchmi, a teda obmedzovaním alebo zvyšovaním prístupu kyslíku. Musíte si dávať väčší pozor, aby ste mäso nepripálili. Tieto čierne spáleniny sú karcinogénne, a tak sa im radšej vyhnite.
Grily na drevené uhlie je potrebné pravidelne čistiť a pred prípadnou ďalšou manipuláciou nechať vychladnúť. Ich prenášanie je však ľahké. Z popisu je očividné, že patrí do záhrady.
Výhody
- cenovo dostupný
- ľahšie prenosný
- autentická atmosféra grilovania
Nevýhody
- nutnosť rozpaľovania
- regulácia teploty pre skúsenejších
- náročnejšie čistenie
Gril na plyn
Na rozdiel od grilov na drevené uhlie, gril na plyn rozpálite veľmi rýchlo. Kontrolovanie teploty je v tomto prípade jednoduché, stačí otočiť kolieskom. Práca s týmto grilom je nenáročná a pohodlná. Presúvanie grilu také ľahké už nie je. Kvôli propán-butánovej fľaši má veľkú a stabilnú konštrukciu. Štandardne však má aj kolieska, vďaka ktorým ho v prípade potreby premiestnite.
Grily na plyn majú viacero horákov, vďaka ktorým sa teplota rovnomerne rozloží. Platí, že čím viac horákov, tým lepšie. Pozor však na stekajúcu masť, ktorá by na nich mohla vzplanúť. Horáky je potrebné pravidelne čistiť a kontrolovať, rovnako ako aj plynovú hadicu a ďalšie súčasti.
Na trhu nájdete aj tzv. Radiant Burner System (systém sálavých horákov) grily, ktoré majú horáky po stranách. Tým sa vyhnete problému so stekajúcou masťou. Ďalej sa môžete stretnúť s grilmi s lávovým kameňom. Vďaka tým sa teplo rovnomerne rozloží. Tiež zachytávajú masť, tá však môže vzplanúť.
Ide o ďalší z grilov do exteriéru s jednoduchším čistením a manipuláciou. Patrí medzi tie s vyššou cenou.
Výhody
- jednoduchá regulácia teploty
- rýchlosť prípravy
- nenáročné čistenie
Nevýhody
- vyššia cena
- pravidelné dokupovanie plynu
- vyššia hmotnosť
Elektrický gril
Elektrický gril ponúka množstvo výhod. Jeho obsluha je naozaj jednoduchá, rovnako ako jeho presúvanie. Je vhodný aj do interiéru, nakoľko neprodukuje žiadne splodiny. Ľahko ho vyčistíte vlhkou utierkou. Dbajte však na to, aby sa tuk nedostal k vyhrievacej špirále.
Na flexibilite im uberá nutnosť zapojenia do elektrickej siete, čo však hravo vyriešíte predlžovačkou. V prírode ho teda veľmi nevyužijete. Ich grilovacia plocha je zvyčajne menšia, no niektoré kontaktné grily majú aj hornú dosku, ktorou mäso pritlačíte. Prípadne nájdete aj elektrické grily s roštom.
Ich výkon by mal dosahovať minimálne 1 800 až 2 000 Wattov. Tiež si dajte pozor na kvalitu. Aj keď ide o drahšie grily, ich poruchovosť vás môže pripraviť o radosť.
Výhody
- jednoduchá obsluha
- použitie aj v interiéri
- nižšie rozmery a hmotnosť
Nevýhody
- vyššia cena
- poruchovosť
- nutnosť elektriny