Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Výhľad cez vyleštené okná je jednoducho neoceniteľný. Ale pri samotnom upratovaní to nie je až také skvelé. Aký je ideálny spôsob a čo môžete urobiť, aby ste si to uľahčili? Pozrime sa na to, ako umyť okná krok za krokom.

Ak sa vám pri predstave umývania okien robí trochu nevoľno, pretože sa vidíte, ako balansujete na rebríku alebo na jedálenskej stoličke, zažeňte túto myšlienku. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám to uľahčia. Tak si vyhrňte rukávy a pustite sa do toho.

Kedy je ideálny čas na umývanie okien?

Čistenie okien si asi všetci spájame s jarným alebo vianočným upratovaním. Zatiaľ čo na jar je všade veľa peľu a poriadne upratanie je užitočné, v zime je to horšie. Ideálne počasie je, keď nemrzne, ale ani keď nesvieti slnko. V mraze výrobky strácajú svoju účinnosť. Pri silnom slnku sa rýchlo odparujú a na oknách sa vytvárajú šmuhy. Najlepšie je umyť okná, keď je zamračené, ale nie pod 5 °C. Jeseň je preto úplne ideálna.

“IDEÁLNE POČASIE JE DO 5°C, KEĎ JE OBLOHA ZATIAHNUTÁ.”

Čo urobiť predtým, než sa vôbec pustite do umývania okien?

Samotnému čisteniu okien by mala predchádzať príprava v podobe odstránenia dekorácií a kvetov z parapetu, umytia žalúzií (o tom sa zmienime podrobnejšie), demontáže sieťok proti hmyzu a tiež zametania alebo vysatia pavučín a iných nečistôt. V ideálnom prípade by ste mali čistenie okien spojiť aj s praním záclon a závesov. Keď skončíte, môžete ich zavesiť späť ešte mokré, bez toho, aby ste ich museli sušiť a žehliť.

  • Odstráňte dekorácie a kvety z okolia okien
  • Vyčistite žalúzie
  • Odstráňte sieťky proti hmyzu
  • Vymeťte pavučiny z rohov
  • Vyperte záclony a závesy

Najprv umyte okenné rámy

Práve na rámoch sa drží najviac špiny. Preto ich najprv umyte vlhkou handričkou so saponátom a zbavte ich všetkého prachu, peľu a iných nečistôt. Nikdy nepoužívajte abrazívne prostriedky, ktoré by mohli spôsobiť nezvratné poškodenie. Keď už ste v tom, vyčistite odvodňovacie drážky, a ak sú upchaté, vyčistite ich. Rovnako je dobré raz ročne skontrolovať tesnenia a natrieť ich silikónovým olejom, ktorý predĺži ich životnosť. Ak je tesnenie už po svojej najlepšej životnosti, nechajte ho vymeniť odborníkom.

Náš tip: Ako na ekologické upratovanie v domácnosti?

Vyčistite žalúzie a rolety

Či už máte na oknách klasické horizontálne hliníkové žalúzie alebo moderné vertikálne látkové žalúzie, raz za čas ich treba poriadne vyčistiť. Najprv ich však zbavte prachu pomocou vysávača. Vhodný je nástavec na čalúnený nábytok. Ak to nestačí, pripravte si teplú vodu a jemný čistiaci prostriedok.

Najväčším problémom hliníkových žalúzií je, že možno budete musieť čistiť každú lamelu zvlášť handričkou. Preto odporúčame použiť špeciálny čistiaci prostriedok na žalúzie, ktorým zotriete nečistoty z viacerých lamiel naraz.

Žalúzie môžete tiež stiahnuť a zatemniť a potom ich utrieť handričkou z mikrovlákna. Táto metóda však nie je taká účinná, pretože jednotlivé lamely sa prekrývajú, a preto nemôžete tak ľahko odstrániť všetky nečistoty.

Aký saponát je na umývanie okien najlepší?

Určite ste už niekedy umývali okná prostriedkom na umývanie riadu. Je skutočne rozdiel medzi špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na okná a prostriedkami na umývanie riadu?

  • Prostriedok na umývanie riadu dokonale odmastí okno a zbaví ho aj väčších vrstiev nečistôt. Má to však aj svoje nevýhody. Nie je na báze alkoholu, takže sa neodparuje a zanecháva tenkú vrstvu, ktorá ľahšie zachytáva nečistoty.
  • Čistiace prostriedky na okná sa rýchlo odparujú, pomáhajú odpudzovať nečistoty, a navyše spôsobujú rýchlejšie stekanie vody z okien.
  • Môžete tiež vyskúšať prírodné čistiace prostriedky alebo sa inšpirovať radami babskými radami a na umývanie použiť zriedený biely ocot. Pridajte asi šálku octu do 1 litra vody a pustite sa do toho. Ocot dokáže odmastiť okno a pôsobí aj ako leštidlo. Navyše je úplne neškodný pre životné prostredie.

TIP: Ak máte tvrdú vodu, používajte na umývanie destilovanú vodu, ktorá neobsahuje žiadne minerály a pri schnutí sa na skle nevytvárajú mapy.

Umývanie okien krok za krokom

Počuli ste niekedy slovo „rozmývač“? Pod týmto názvom nájdete hubku alebo žmýkací návlek, ktoré sú ideálnymi pomocníkmi pri prvom kroku umývania. Stierka sa používa na nanášanie čistiaceho prostriedku zmiešaného s vodou krúživým pohybom na okenné tabule. Na povrchu sa tak vytvorí hustá pena, ktorá rozpustí všetky nečistoty.

Potom postupne (zhora nadol alebo z jednej strany na druhú) odstráňte penu pomocou stierky. Dávajte pozor, aby ste nenechali okná zaschnúť skôr, ako z nich zotriete vodu a penu. Pri stieraní vyvíjajte na stierku dostatočný tlak a nezdvíhajte ju, kým nedosiahnete koniec. Zanechá to šmuhy. Po každom ťahu vyčistite stierku handričkou. Ideálne také, ktoré nepúšťa vlákna von.

TIP: Jednotlivé ťahy stierky by sa mali v ideálnom prípade prekrývať o 2 cm, aby na okne nevznikali šmuhy.

Ako umyť okná pomocou rôznych vychytávok

Umývanie okien nemusíte nutne robiť len pomocou handričky na riad alebo novin. Hlavne ak máte viac okien, bude se hodiť každý zlepšovák.

1. Špeciálne hadričky na umývanie okien

Zabudnite na handry zo starých plachiet a tričiek. Správna handrička na okná by nemala prepúšťať žiadne vlákna. Ideálne sú preto utierky z mikrovlákna, ktoré dobre sajú a nezanechávajú šmuhy.

Foto: Mikrouterka.cz

2. Teleskopická tyč na umývanie okien

Najmä ak balansovanie na stoličke nepatrí medzi vaše koníčky, oceníte teleskopickú tyč na čistenie okien, ktorá spája handričku a stierku do jedného celku. Výhodou je nielen nastaviteľná dĺžka tyče, ale aj možnosť umývať nielen okná, ale aj rámy. Nákupná cena je pomerne nízka a určite sa oplatí zjednodušiť si prácu.

Foto: Mall.cz

3. Robotický čistič okien

Robot na čistenie okien je neoceniteľným pomocníkom pre tých, ktorí majú doma veľké sklenené plochy. Zvládne umytie skla aj následné leštenie. Stačí ho zapnúť, nastaviť pomocou diaľkového ovládania a nechať ho robiť svoju prácu. Vysávač drží na okne vďaka podtlaku a jeho zabudované utierky dokáže okná vyčistiť bez šmúh.

Pred kúpou si však premyslite, či to naozaj stojí za to. Koniec koncov, jeho kúpna cena nie je najnižšia. Na druhej strane dokáže okrem okien čistiť aj iné sklenené povrchy, dlaždice a obkladačky.

Foto: Mall.cz

4. Vysávač na okná

Ďalším pomocníkom na umývanie okien je vysávač na okná. Neumýva ich síce sám ako robot, ale aj tak vám tento stroj na umývanie okien dokáže prácu spríjemniť. Funguje na základe mokrého vysávania špinavej vody a zanecháva čistý povrch bez šmúh. Možno ho použiť aj na zrkadlá, obklady a dlažbu a iné hladké povrchy.

Jedinou nevýhodou je možno vyššia obstarávacia cena (hoci v porovnaní s robotom je stále lacnejší) a obmedzená prevádzka kvôli batérii. Ak máte veľa okien, vyberte si vysávač s vyššou výdržou batérie.

Ďalším parametrom, ktorý treba pri výbere sledovať, je veľkosť nádrže na vodu. Čím je väčšia, tým viac okien môžete umyť na jeden záťah. Na druhej strane to tiež znamená, že vysávač bude ťažší a po dlhšom čase by sa mohol aj dosť poničiť.

Foto: Mall.cz

Je potrebné leštenie?

Ak ste si vybrali kvalitnú utierku, stierku alebo iného pomocníka na čistenie okien, leštenie by už nemalo byť potrebné. Ak sa vám okná stále nezdajú dostatočne čisté, preleštite ich čistou handričkou z mikrovlákna. To je všetko, čo potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *