Gaštany určite všetci dobre poznáte ako dekoráciu, ktorú ste ako malé deti zbierali na výrobu zvieratiek. Možno vás vtedy vôbec nenapadlo, že gaštany môžu byť aj skvelou pochúťkou na zimné dlhé večery. Rozdiel je len v tom, že na dekoráciu slúžia pagaštany konské a na chutné jedlo plné vitamínov zasa gaštany jedlé.
Gaštany jedlé patria k najstarším drevinám na našej planéte, ktoré kedysi slúžili aj ako platidlo. Pochádzajú z Malej Ázie, odkiaľ sa postupom času rozšírili do celej Európy. Na Slovensko ich priviezli až Turci, a to počas nájazdov na naše územie.
Malý klenot plný vitamínov a minerálov
Určite vás neprekvapí, že gaštany jedlé v sebe skrývajú nespočetne veľa vitamínov a prospešných látok. Niektorých naopak možno prekvapí vysoký podiel vitamínu C, ktorý sa dá prirovnať k obsahu céčka v citrónoch.
Aké ďalšie vitamíny a minerály v sebe gaštany jedlé skrývajú?
Gaštany sú plné minerálov ako železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, mangán, meď, zinok a selén. Takisto obsahujú betakarotén, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, omega 3 a omega 6 kyseliny, ktoré sú potrebné na správne fungovanie ľudského tela.
Rovnako v sebe skrývajú antioxidant tanín, ktorý je skvelým bojovníkom proti rakovine. Ak si na jedlých gaštanoch pochutnávate napríklad večer, nemusíte mať žiadne výčitky. Nemajú totižto skoro žiadne kalórie a dokonca obsahujú len 3% tuku a žiaden cholesterol.
Gaštany na pamäť, srdce a trávenie
Nie je to len o vitamínoch či mineráloch, ale gaštany majú priaznivé účinky aj na iné oblasti ľudského zdravia.
Medzi tieto priaznivé účinky patrí:
- zdravšie vlasy, koža, srdce, mozog i krvný obeh,
- vyplavovanie jedov z pečene,
- podpora trávenia, zmiernenie chudokrvnosti či bolesti hlavy,
- potlačenie únavy, nespavosti či depresie,
- podpora imunity a zlepšenie pamäte,
- vhodné pre celiatikov a pre ľudí trpiaci srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom.
Tipy a triky, ako chutne pripraviť gaštany u vás doma
Jedlé gaštany je možné pripraviť rôznymi spôsobmi, najlepšie sú však pečené v rúre či na panvici.
1. Ako pripraviť pečené gaštany v rúre
Gaštany si môžete sami nazbierať, alebo ich môžete kúpiť už pripravené v obchode. Pri ich vlastnoručnom zbieraní dajte pozor na to, aby ste si ich nepomýlili s pagaštanom konským.
Takto nazbierané gaštany umyte a jemne narežte krížovým kolmým rezom na vypuklej strane. Rez by mal byť hlboký približne 2 centimetre a slúži ako prevencia. Ak by sa gaštany nenarezali, mohli by pri pečení explodovať.
Ak sa vám zdajú byť príliš tvrdé, pred pečením ich na niekoľko hodín ponorte do vody aby zmäkli. Potom ich dôkladne osušte. Medzitým si predhrejte rúru na 200 až 210 °C a položte gaštany na plech reznou stranou smerom nahor. Pri pečení ich občas premiešajte, aby sa zbytočne nepripálili.
Gaštany by ste mali piecť približne 10 až 20 minút, záleží od veľkosti plodov. Hotové gaštany spoznáte podľa tmavnúcej a pukajúcej šupky. Po dopečení gaštany ošúpte ešte za horúca, pretože vychladnuté gaštany sa šúpu oveľa ťažšie.
2. Jedlé gaštany na panvici
Ak chcete vyskúšať niečo nové, pripravte si chutné gaštany na panvici. Aj v tomto prípade je potrebné gaštany narezať a ponoriť do vody, aby trochu zmäkli.
Na samotné pečenie zvoľte panvicu s hrubým dnom. Takto pripravené gaštany pečte na strednom ohni. Občas je potrebné, aby ste gaštany premiešali a z času na čas s nimi zatriasli. Ide o to, aby sa vám gaštany nepripálili.
Gaštany sa na panvici pripravujú zhruba 10 minút, takže ide naozaj o rýchly a jednoduchý recept. Gaštany sú hotové vtedy, ak začnú okolo seba šíriť krásnu prenikavú vôňu. Okrem toho budú pečené gaštany syčať a šupka bude primerane zhnednutá.
Prajeme dobrú chuť!