Túžite po záhrade, v ktorej sa budete cítiť maximálne komfortne? To môže byť realitou! Postačí ak si záhradu správne rozdelíte na jednotlivé zóny. Takýmto spôsobom docielite, že bude mať všetko svoje miesto. A okrem toho, v záhrade sa budete cítiť príjemne.
Usporiadať záhradu na zóny nemusí byť náročné. Mali by ste však vedieť, ako na to. V tomto článku sa dočítate niekoľko našich tipov, ako zo záhrady spraviť útulné miesto, kde budete chcieť tráviť väčšinu vášho času.
5 zón a každá s iným významom
Skvelým riešením je permakultúra. Ide o rozdelenie záhrady na 5 zón, ktoré sa vyznačujú niečím iným. Permakultúra sa zaoberá dizajnom veľkých aj menších záhrad. Každá z piatich zón má svoju funkciu a význam. Poďme sa na to spoločne pozrieť!
Zóna 0: Potreby človeka
Ak si chcete navrhnúť záhradu podľa vlastných predstáv, zamerať by ste sa mali na vaše potreby. Odporúčame vám vopred si premyslieť, čo všetko chcete pestovať a či potrebujete v záhrade miesto aj pre vášho domáceho miláčika alebo len na relax. Okrem iného, uvedomiť by ste si mali aj to, že moderná záhrada môže byť svojou dizajnovou stránkou akýmsi predĺžením terasy, resp. celého domu. Pokiaľ je teda vaša nehnuteľnosť momentálne v procese realizácie alebo zariaďovania, vopred si premyslite, kde bude vstup na terasu alebo výhľad na záhradu.
Náš tip: Chcete vo vašej záhrade pestovať ovocie a zeleninu? Vyberte si vaše obľúbené druhy a neváhajte si ich zasadiť na miesto, ktoré si na to vyhradíte. Informujte sa aj o tom, ako vybrať bylinky. Tie by ste mali mať vždy po ruke.
Zóna 1: Najintenzívnejšia časť záhrady
Hovorí sa, že zóna 1 sa nachádza najbližšie k domu. Mali by ste sa tam vedieť dostať bosou nohou. Túto časť záhrady budete mať neustále na očiach. Preto ju vybudujte tak, aby sa vám čo najviac páčila. Použite rôzne prvky, ako napríklad estetický chodníček alebo cestičku. Zónu 1 môžete oživiť aj okrasnými kvetinami a záhonmi.
V tejto časti záhrady si môžete vysadiť aj spomínané bylinky, poprípade obľúbený krík s ovocím. Keďže je to zóna, kde budete tráviť najviac času, naplánujte si tu aj sedenie, záhradný set alebo rovno altánok.
Nezabúdajte: Ak máte malé deti, ktoré potrebujete mať na očiach, neváhajte im v zóne 1 zrealizovať pieskovisko a iné hracie prvky.
Zóna 2: Vhodná pre zvieratá
Zóna 2 je síce stále blízko domu, no je menej viditeľná. Jej zveľadovaním sa tak nemusíte zaoberať každý jeden deň. Táto časť záhrady je vhodná napríklad na chov hydiny alebo iných domácich zvierat. Môžete si tam umiestniť aj skleník s kompostom, prípadne vysadiť zeleninu, ktorá je na pestovanie menej náročná. A nezabudnite si pozrieť aj základné informácie o tom, ako vybrať záhradný domček, ktorý by sa do zóny 2 výborne hodil.
Náš tip: Do tejto časti záhrady môžete vysadiť napríklad cuketu, fazuľu, zemiaky alebo tekvicu. Táto zelenina nie je náročná na pestovanie a do zóny 2 rozhodne patrí.
Zóna 3, 4 a 5: Pre farmy a lesy
Zóna 3 sa nachádza na väčšich pozemkoch a farmách. Využíva sa najmä na pastvu a pestovanie. Netýka sa klasických mestských a vidieckych záhrad, ktoré vo väčšine prípadov disponujú len zónou 1 a 2. Medzi ďalšie zóny patrí aj zóna s číslom 4. Tá zahŕňa nízko údržbové lesy. A za zmienku stojí je aj zóna 5, ktorá však predstavuje väčší pozemok ponechaný v prírode, tzv. divočinu.
Kreativite sa medze nekladú
V neposlednom rade je potrebné povedať, že pri zariaďovaní a usporiadaní vlastnej záhrady máte vždy voľnú ruku. Preto do nej vložte prvky, ktoré sú blízke vášmu srdcu. Iba takým spôsobom si totiž vytvoríte originálnu záhradu, v ktorej sa budete cítiť maximálne komfortne. Ak chcete viac inšpirácií, neváhajte si pozrieť video návod na tomto odkaze. Dozviete sa niečo o tom, ktoré prvky by ste mali zvoliť do danej zóny a naopak, čo by ste mali radšej vynechať.