Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
aroma-difuzer-vonne-sviecky-vonne-oleje

Chcete si doma navodiť pohodovú atmosféru a zároveň si domov príjemne prevoňať? V tom prípade sa vám môže hodiť aróma difuzér. Nie je však difuzér ako difuzér. Na trhu je niekoľko typov difuzérov. Čím sa vyznačujú jednotlivé typy a ako sa pri kúpe nezblázniť? Povieme si, na čo taký difuzér vlastne slúži, ako vám môže pomôcť a nezabudneme ani na to najdôležitejšie – ako si kúpiť ten správny aróma difuzér.

Čo je aróma difuzér a na čo slúži

Aróma difuzér je menší prístroj, ktorý pomocou svojho mechanizmu rozptyľuje do priestoru rôzne esenciálne oleje, prípadne iba samotnú vodu vo forme pary. Práve táto vôňa má veľký vplyv ako na našu myseľ, tak i na naše telo. Môžeme sa ňou naladiť do pohodového stavu, prevoňať svoj interiér a zároveň si zvlhčiť priestor.

Niektoré difuzéry majú dokonca zabudované svetelné efekty, čo vám takisto pomôže pri relaxácii. Pozrime sa teda najskôr na to, aké typy aróma difuzérov vlastne existujú.

Typy aróma difuzérov

Aróma difuzéry môžeme rozdeliť na:

  • tyčinkové
  • vzduchové, tzv. nebulizačné
  • ultrasonické alebo ultrazvukové

Každý z týchto typov funguje na trochu inom princípe a prináša so sebou výhody i nevýhody. Poďme si ich preto podrobnejšie opísať.

Tyčinkový aróma difuzér

Tyčinkové aróma difuzéry patria medzi tie najjednoduchšie a najpoužívanejšie. Kúpiť si ich viete v sklenenej, porcelánovej alebo keramickej nádobke, pričom väčšinou sú už naplnené vonnou esenciou. Dajú sa však zohnať aj tyčinkové difuzéry bez náplne. V tomto prípade si tak viete kúpiť rovno vašu obľúbenú vôňu.

Súčasťou balenia sú aj tyčinky. Podľa veľkosti priestoru a intenzity, ktorú očakávate, odporúčame skúsiť najskôr menej tyčiniek a v prípade potreby doplniť ďalšie. Tento typ difuzéra funguje tak, že tyčinky do seba postupne nasiaknu vonnú esenciu a tou následne rozvoňajú celý váš priestor.

Vzduchový, nebulizačný aróma difuzér

Veľmi jednoducho sa používa aj vzduchový, takzvaný nebulizačný aróma difuzér. Súčasťou každého prístroja je sklenená banka alebo nádržka, do ktorej sa nalieva malé množstvo neriedeného esenciálneho oleja. Tento olej sa následne pomocou vysokého tlaku vzduchu dostane cez Venturiho trubičku do prostredia, a to vo forme aerosólu.

Výhodou tohto typu aróma difuzéra je koncentrovaná vôňa, vhodná aj do väčších priestorov. Už v priebehu pár minút tak môžete mať prevoňanú miestnosť. Nevýhodou môže byť hlučnosť, keďže vzduchová pumpa počas procesu vrní. Takisto je dobré poznamenať, že tento typ difuzéra vám nezvlhčí vzduch, pretože sa pri ňom používa iba čistá esencia a žiadna voda.

Ultrasonický, ultrazvukový aróma difuzér

Ultrasonický, ultrazvukový či sonický aróma difuzér funguje na princípe ultrazvukovej technológie. Tento typ difuzéra je vybavený nádobkou, do ktorej sa naleje voda spolu s pár kvapkami esenciálneho oleja. Po zapnutí prístroja sa rozkmitá keramická doštička, ktorá sa nachádza na dne nádobky, a pomocou toho premení vodu na paru. Para sa následne uvoľní do prostredia a vzduch krásne prečistí a prevonia.

Tento typ aroma difuzéra funguje aj ako zvlhčovač vzduchu. Výhodou je navyše aj to, že pri uvoľňovaní pary nedochádza k zahrievaniu esenciálnych olejov, vďaka čomu sa ich vôňa nemení.

Ako funguje aróma difuzér

Pri jednotlivých typoch aróma difuzérov sme si spomenuli princíp, na ktorom fungujú. Čo všetko ale vlastne difuzéry zabezpečujú? Okrem uvoľňovania arómy do vzduchu a jeho následného prevoňania majú aj iné schopnosti či funkcie.

  • zvlhčujú vzduch – niektoré z nich zvlhčujú vzduch, čo je vhodné najmä do miestností s príliš suchým vzduchom
  • zabezpečujú chromoterapiu – kúpiť si viete aj difuzéry, ktoré svietia a vedia meniť farby, vďaka čomu vás liečia pomocou farebného svetla
  • obsahujú časovač – výborným doplnkom je časovač, ktorým si viete nastaviť časový interval na uvoľňovanie vône

Ako difúzer používať

Každý aróma difuzér treba používať presne podľa návoda pribaleného k baleniu. Pri každom type je nielenže iný návod používania, ale aj iný návod na starostlivosť.

Čistenie aróma difuzéra

Aby vám difuzéry fungovali správne a dlhodobo, treba sa o ne dostatočne starať. Údržba nie je nijak zložitá a v každom pribalenom návode nájdete presne opísaný postup, ako na to.

  • U vzduchového difuzéra sa treba starať najmä o sklenenú banku, resp. o sklenené trubičky, ktoré sa zvyknú zaniesť usadeninami od niektorých typov esenciálnych olejov.
  • Ultrazvukový difuzér má väčšinou plastovú nádobku, ktorú v prípade usadenín vyčistíte jednoducho a rýchlo. Vodnému kameňu sa vyhnete tak, že po vypnutí difuzéra vylejete zvyšnú vodu, ak nejaká ostala.
  • Tyčinkový aróma difuzér sa čistí takisto veľmi jednoducho. Nádobku vypláchnete teplou vodou a opäť do nej nalejete vonnú esenciu a nové tyčinky.

Ako si vybrať ten správny difuzér

Prejdime teraz k výberu samotného difuzéru. Bez ohľadu na to, pre aký typ ste sa rozhodli, prípadne ešte stále dumáte nad výberom, máme pre vás niekoľko ďalších tipov, na čo si pri voľbe aróma difuzéra dať pozor.

1. Účinnosť

Potrebujete výkonný difuzér? Potom sa pri jeho výbere pozerajte na jeho príkon. Vhodný príkon je najmenej 10 W. U niektorých aróma difuzérov sa uvádza veľkosť priestoru, pre aký je určený, a to v metroch štvorcových.

2. Dizajn a materiál

Pre mnohých z nás je pri výbere difuzéra podstatné aj to, ako vyzerá. Jeho vzhľad by mal totiž zapadnúť do interiéru, do ktorého sa kupuje. Vybrať si pritom môžete z naozaj širokej ponuky materiálov a farieb. Hlavný je teda nielen vzhľad, ale aj kvalitný materiál. Väčšinou sa vyrábajú z plastu, dreva, imitácie dreva, keramiky či skla.

UPOZORNENIE: Pri plastových aróma difuzéroch si dajte pozor na príliš časté používanie citrusových esencií. tie by mohli nádobku po čase poškodiť.

3. Časovač

Spomínaný časovač má mnoho výhod. Najmä pri elektrických difuzéroch je vhodné, aby ním disponovali. Budete si tak môcť nastaviť, ako dlho chcete, aby vám difuzér vypúšťal paru s esenciou, prípadne v akých intervaloch.

4. Diaľkové ovládanie

Pre maximálne pohodlie vytvorili niektoré značky aj difuzéry na diaľkové ovládanie. Nemusíte tak chodiť až k nemu, ak ho chcete zapnúť, vypnúť či nastaviť.

5. Poistka

Veľmi vhodným prvkom niektorých difuzérov sú aj poistky. Nie každý ich má, no je lepšie kúpiť si difuzér s poistkou ako bez. Prečo? V prípade, ak vám v nádobke dôjde voda či náplň, prístroj sa jednoducho sám vypne.

6. LED svetlo

Ako sme spomínali, niektoré difuzéry sa vyrábajú aj s LED svetlom, ktoré môže meniť svoju farbu či intenzitu. Väčšinou je pritom svetlo veľmi jemné a jeho tóny sú skôr pastelové, aby pôsobili čo najmenej rušivo.

Výber esenciálnych olejov do aróma difuzéra

Keď už ste si aj vybrali, aký aróma difuzér chcete, nemenej dôlezitým faktorom je aj správny výber esenciálnych olejov. V tomto prípade je vhodné používať najlepšie 100 % prírodné oleje. Éterické oleje sú totiž na rozdiel od syntetických a chemických zdraviu prospešné a majú rôzne liečivé účinky. Niektoré dokonca čistia priestor, prípadne sú vhodné ako prírodné repelenty.

Vieme, že každému sedí iná vôňa a dôležitá je takisto jej intenzita. Preto je vhodné si pred kúpou esencie vždy vyskúšať, ako na vás daná vôňa pôsobí. Mala by vám byť príjemná a ani po dlhšej dobe by vás z nej nemala začať bolieť hlava.

Tipy, na čo sa pri kúpe esenciálnych olejov zamerať

Pri výbere sa sústreďte najmä na to, či je na obale olejčeka dostatočné množstvo potrebných informácií. Každá dobrá esencia má na etikete latinský názov rastliny, miesto, odkiaľ pochádza, zloženie a dátum trvanlivosti.

Navyše, oleje by sa mali uchovávať v tmavých fľaštičkách, aby nedošlo k ich znehodnoteniu.

Na záver si povieme aj pár tipov, aké esencie sú vhodné pre rôzne príležitosti.

  • V prípade, že chcete svoj domov prevoňať a prekryť nepríjemné pachy z kuchyne či z cigariet, vsaďte na eukalyptus, citrón, grapefruit či pomaranč.
  • Do toaliet sa na neutralizáciu pachov výborne hodí borovica či jedľa.
  • Pre relaxáciu a upokojenie siahnite po levanduli, mäte, eukalypte či rozmaríne.
  • Pre lepšie zaspávanie odporúčame levanduľu, mandarínku, tea tree alebo grapefruit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *