Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Posteľ pre deti by mala byť v prvom rade maximálne bezpečná a praktická. Predsa len musí niečo vydržať. Ako postupovať pri výbere detskej postele, v ktorej si vaše ratolesti budú užívať sladké sny?

Veľký prehľad kladov a záporov pri voľbe materiálu detskej postele, pravidlá pri výbere prvého samostatného lôžka aj kúpu tých ďalších, stručný sprievodca normami a certifikáciou a ďalšie praktické rady. To všetko sa teraz dozviete.


Výber postele pre deti sa rozhodne nevyplatí uponáhľať. Jej vlastnosti majú zásadný vplyv nielen na kvalitu spánku, ale aj na bezpečie a vývoj dieťaťa. Detská posteľ, ktorú vyberiete, musí byť dostatočne kvalitná, aby prežila všetky hopsania a detské hry. Zároveň však musí byť bezpečná, aby minimalizovala riziko zranenia. V neposlednom rade hrá úlohu aj dizajn. Dieťaťu by sa posteľ mala páčiť. Na čo si pri výbere dať pozor?

Detská posteľ a výber materiálu

Prvým krokom pri hľadaní detskej postele je voľba materiálu, z ktorého bude posteľ vyrobená. Vami zvolený materiál by mal byť dostatočne pevný a bezpečný. Cenovo dostupnou voľbou je drevený masív, ktorý je v prípade vhodného náteru úplne zdravotne nezávadný a odolný proti oderu. Výhodou dreva je jeho dlhá životnosť. Detské vyvádzanie drevo bez komplikácií prežije. Rám je dobré doplniť o pružný lamelový rošt. Ten odolá skákaniu a zároveň vytvára spoločne s matracom podporu tela v optimálnej polohe.

Výber materiálu by mal byť váš prvý krok po rozhodnutí sa ku kúpe detskej postele. Každý z materiálov má svoje klady aj zápory. Vyberte variant najvhodnejší pre vás.

Masívne drevoDrevotrieska/LaminoKov/KovanieČalúnenie
 Cena ❌ stredne drahé ✅ najlacnejší variant ❌ drahé ✅ lacné
 Odolnosť ✅ dlhá životnosť
 ✅ nenáročná oprava
 ❌ náchylné na poškriabanie
 ❌ krátka životnosť
 ❌ ťažko opraviteľné
 ✅ vysoká tvrdosť
 ✅ maximálna životnosť
✅ odolnosť voči poškodeniu
 ✅ stredne dlhá životnosť
 ❌ náročné opravy
 Zdravie ✅ 100% zdravotne nezávadné ❌ obsahuje lepidlá a syntetické látky
❌ zdravotnú nezávadnosť zaisťují normy
  ✅ vhodné pro alergikov  ❌ nie sú vhodné pro alergikov
 Údržba❌ vhodná  občasná starostlivosť o drevo ✅ stačí otrieť vlhkou handričkou  ✅ Veľmi jednoduchá  ❌ obtiažna
 Vzhľad ✅ originálny, hrejivý  ✅ veľký výber motívov, štruktúr a   farieb   ❌ design nie je vždy  vhodný do detskej izby.  ✅ veľký výber motívov,štruktúr a farieb

Má detská posteľ ideálne rozmery?

Aj keď sú k dostaniu postele menšie, optimálna šírka je 90 cm. Užšie voľte len ak viete isto, že vaše dieťa spí pomerne pokojne. Dĺžka lôžka závisí na výške dieťaťa. Malo by byť vždy aspoň o 30 cm dlhšie. Počítajte s rastom dieťaťa. Posteľ je potrebné zaobstarať s dostatočnou rezervou rozmerov, alebo ju časom vymeniť za aktuálnejší kúsok.

detska postel

Nepodceňujte bezpečie detskej postele

Jedno malé zakopnutie a nešťastie je na svete. S detskou nešikovnosťou treba počítať, a preto by vami vybraná posteľ nemala mať žiadne ostré hrany. Ak je z dreva, dajte pozor aj na to, aby všetky plochy boli hladké. Dieťa by nemalo mať šancu zadrhnúť si triesku či sa inak odrieť. Konštrukcia postele by mala byť robustná. Pri rozhodovaní, akú posteľ vyberiete, skontrolujte predovšetkým to, akým spôsobom sú k posteli pripevnené nohy. Mali by poskytovať naozaj stabilnú podporu celej postele.

V prípade, kedy chcete deťom zaobstarať palandu alebo je nutné posteľ umiestniť do výšky, sú samozrejmosťou bezpečnostné zábrany. Deti sa počas spánku môžu všelijako prevaľovať, v nízkom veku nie je výnimkou ani námesačnosť. Dieťa by nemalo mať šancu z postele spadnúť. Namiesto obyčajného rebríka je lepšie k palande zaobstarať schodíky s dostatočne širokými schodmi.

Praktickosť postele pre deti oceníte najmä vy

Neviete, kam schovať hromadu hračiek, oblečenia, kníh a ďalších predmetov? Vyberte detskú posteľ s úložným priestorom. Praktický je vysúvací šuplík, pretože ten si dieťa dokáže v prípade potreby bezpečne vysunúť samo. Zdvíhacie mechanizmy na pružinách sú pre deti nevhodné a nebezpečné. Vysúvací šuplík s ďalším matracom môže slúžiť ako náhradná posteľ pre prípady, keď u dieťaťa prespáva jeho kamarát.

Junior 180×80 Borovica detská posteľ s prístelkou

Aké sú zásady zdravého spánku pri voľbe postele?

  1. Volte kvalitný rošt a matrace. Chrbtica dieťaťa sa stále vyvíja a je teda náchylnejšia k nevhodnému vonkajšiemu pôsobeniu.
  2. Rošt by mal byť pevný a zniesť aj menej opatrné zaobchádzanie a bláznenie. Zároveň musí umožňovať matrac vetrať.
  3. Miestnosť, v ktorej dieťa spí, by mala byť dobre vetraná. Aj ten najdrahší matrac nesplní svoj účel, ak bude vlhký a zatuchnutý.
  4. Matrac je jedným z najdôležitejších súčastí postele. Zásada zlatej strednej cesty platí aj tu. Najvhodnejší je stredne tvrdý matrac.
  5. Praktické sú snímateľné a prateľné poťahy matraca. V prípade potreby je možné zohnať aj pogumované poťahy či prestieradlá.
  6. Vzhľad a design hraje dôležitú úlohu v kvalite spánku. Vždy sa nám (aj deťom) bude lepšie spať v lôžku, ktoré sa nám páči.

Ako sa zorientovať v normách a certifikátoch?

Množstvo noriem, certifikátov a najrôznejších znakov kvality je na trhu detských postelí neskutočné množstvo. Pri výbere dbajte predovšetkým na kvalitu matraca.

Testovanie matracov

Kvalitný matrac je jedným s najdôležitejších atribútov zdravého spania. Spleťou certifikátov a log kvality sa zorientujete podrobnejším čítaním popisu obsahu testovania, ktorý by u každej dobrej certifikácie mal byť k dispozícii. Matrac by mal prejsť nasledujúcimi testami:

  • Mechanická odolnosť – veľmi cenená vlastnosť matraca detských postelí, predovšetkým preto, že lôžko nie vždy slúži malým ratolestiam len na spánok, ale občas aj k vystrájaniu.
  • Zdravotná nezávadnosť – záruky pri výbere hypoalergénneho alebo ortopedického matraca vám poskytne klinické testovanie, které musí byť u certifikácie uvedené.
  • Test ergonomických vlastností – dôležité skôr u dospelých užívateľov, vzhľadom k tomu, že vzrast a hmotnosť sa u detí rýchlo mení. Ergonomické vlastnosti berte teda do úvahy skôr u zariaďovaní študentskej izby.

Normy a certifikáty kvality výrobcu

Ak by ste podrobne študovali normy spojené s detským lehacím nábytkom, zistíte, že majú iba charakter odporúčania. Niektoré, predovšetkým tie, ktoré sa týkajú rozmerov, sú už dosť zastarané. Dôležitejšie sú normy v otázkach nosnosti a použitých materiálov a tie bývajú dobre kontrolované.

Medzi najdôveryhodnejších výrobcov a distribútorov patria spoločnosti s certifikátom kvality ISO.

Mnoho kvalitných detských postelí, nájdete tu https://www.e-kociky.sk/detske-postele/. Ak hľadáte iné vybavenie, nábytok či pomôcky pre deti, na e-shope E-kočíky toho nájdete naozaj veľa. Nezabudnite sa mrknúť aj na blog plný skvelých rád a nápadom nielen na zariadenie do detských izieb.

Detská posteľ pre princezné i pretekárov

Detská posteľ auto Extreme čierna

Design by určite nemal byť to hlavné, podľa čoho sa pri výbere rozhodujete. Na druhú stranu je skvelé urobiť dieťaťu radosť a zaobstarať mu posteľ, ktorá sa mu bude páčiť. Dievčatká sa budú v rozprávkovej postieľke s nebesami cítiť ako princezné a chlapci zase môžu líhať do pretekárskeho auta.

S rozvahou vybraná detská posteľ bude vašej ratolesti dobre slúžiť. Ako rodič budete mať istotu, že vaše dieťa zaspáva v pohodlí a bezpečí. A taký pocit je naozaj na nezaplatenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *