Chladnička je nepostrádateľnou súčasťou každej modernej domácnosti. Slúži k uloženiu tých potravín, ktoré potrebujú chladné prostredie k tomu, aby sa nekazili a vydržali dlhšie čerstvé. Nie je preto prekvapením, že sa jedná o spotrebič, ktorý je používaný nepretržite. A práve preto sa vyplatí venovať jeho výberu veľkú pozornosť. Ako si vybrať chladničku môže napovedať nasledujúci článok.
Monoklimatické chladničky sú stále obľúbené
Monoklimatické chladničky sú jednoducho povedané chladničky bez mrazničky. To znamená, že majú len chladiacu časť. Ich celková kapacita je teda určená len pre uloženie chladených potravín (mliečne výrobky, údeniny, vajcia, vybrané druhy ovocia, zeleniny a iné).
Chladnička bez mrazničky slúži v domácnostiach často ako tzv. druhá chladnička. Využitie nájdu taktiež na chalupách, pracoviskách, či v komerčných priestoroch. Tieto chladničky bývajú prvou voľbou taktiež vtedy, pokiaľ má rodina zároveň i samostatnú mrazničku.
+ Často veľký objem (miesto nezaberá mraznička) − Chýba mraznička
+ Nižšia obstarávacia cena
+ Nižšia spotreba energie
Ako vybrať chladničku s mrazničkou
Chladničky s mrazničkou, respektíve kombinované chladničky patria k tým vôbec najobľúbenejším. Okrem chladiacej časti majú aj mrazničku, pričom oba tieto priestory sú od seba oddelené a majú samostatné dvierka.
Na trhu existuje niekoľko stoviek najrôznejších modelov týchto spotrebičov. Pred nákupom je preto vhodné sa zamerať predovšetkým na to, čo od kombinovanej chladničky najviac očakávame. Či maximálnu kapacitu, nízku obstarávaciu cenu, moderné chytré funkcie alebo skôr neotrelý design apod.
+ Chladiaca i mraziaca časť – Menšia kapacita, časť miesta zaberá mraznička
+ Dva typy umiestnenia mrazničky (hore a dole)
+ Veľký výber modelov
Americká chladnička oslní kapacitou i množstvom funkcií
Pre americkú chladničku je charakteristická naozaj štedrá kapacita, ktorá je obvykle viac než 400 l, ale nezriedka dokonca presahuje 600 l. Spotrebič sa otvára do oboch strán (podobne ako skriňa) a bežne je vybavený napríklad nápojovým automatom alebo výrobníkom ľadu (ľadových kociek a triešte).
(vložit fotku: americka-chladnicka.jpg)
+ Dostatočne veľká kapacita i pre početnú rodinu − Veľké rozmery
+ Veľké množstvo priehradok a políc − Vyššia obstarávacia cena
+ Funkcie naviac (oproti ostatným typom) − Obecne vyššia spotreba energie
Zaujímavou alternatívou je vstavaná chladnička
Pravidlá pre to, ako vybrať vstavanú chladničku, sú viacmenej totožné so samostatne stojacimi spotrebičmi. Vstavaná chladnička sa však odlišuje na prvý pohľad tým, že dokonalo ladí so štýlom kuchynskej linky, do ktorej je šikovne zakomponovaná.
+ Skvelo zapadne do kuchyne − Nie je možné jednoducho premiestniť na iné miesto
+ Dodatočné dvierka zaisťujú tichší chod − Montáž je o niečo náročnejšia
− Oproti samostatne stojacim chladničkám menší výber
Zohľadniť je vhodné i ďaľšie parametre
Už viete, či chcete chladničku bez mrazničky, chladničku s mrazničkou alebo radšej rovno americkú chladničku? Ďaľšia nápoveda k tomu, ako vybrať chladničku sa ukrýva v konkrétnych parametroch a výbave spotrebiča. Každý typ chladničiek má totiž pestrú paletu modelov, ktoré sa od seba v mnohom odlišujú.
- Pretože je chladnička využívaná neustále, vyplatí sa zvoliť energeticky úsporný spotrebič. Údaj o spotrebe a energetickej triede sa nachádza na energetickom štítku.
- Ak je niekdo citlivý na hluk, mal by radšej vyberať z tých chladničiek, ktorých hlučnosť je menšia než 35 dB.
- O bezstarostnú údržbu sa postará funkcia No Frost alebo nenámrazová technológia. Taký spotrebič nie je treba odmrazovať, pretože námraza sa vôbec netvorí.
- Veľmi praktický je držiak na nápoje a určite poteší aj priehradka Crisper Box. Tá má vlnité profilované dno, čím udržuje zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé.
- Praktickou vychytávkou je prehľadný displej, ktorý zobrazuje údaje o teplote vo vnútri chladničky. A nezriedka má taktiež pokročilé funkcie naviac.
Pozor na predčasné uvedenie do prevádzky
Kúpili ste si novú chladničku? Potom sa určite nemôžete dočkať, až ju začnete používať. V tomto prípade sa však oplatí riadiť heslom: „Ponáhľaj sa pomaly“.
Kedy teda zapnúť novú chladničku? Pokiaľ túto informáciu nemáte v priloženom manuáli, môžete sa riadiť pravidlom, podľa ktorého by sa malo v ideálnom prípade počkať aspoň 24 hodín. Ak bola chladnička transportovaná citlivo a vo vertikálnej polohe, stačia minimálne 2 hodiny pred jej uvedením do prevádzky.