Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
farby-v-interiei-kombinacia-zltej-modrej-bielej-hnedej

Farba je základným výrazovým prostriedkom interiéru. Môže posilniť apetít, priniesť nové nápady alebo navodiť relaxačnú atmosféru. Aby ste dosiahli vytúžený výsledok, je potrebné s farbami vedieť pracovať. Výber farby v interiéri sa rozhodne nevyplatí uponáhľať. Dajte si čas a zhromaždite všetky farby, materiály a textúry, ktoré sa v miestnosti objavujú alebo objavovať budú. Správnym výberom vás prevedieme krok za krokom.

Správny výber farebných kombinácií

Základné pravidlo pri výbere farieb v interiéri znie: „menej je viac“. Myslite na to, že by sa v miestnosti mali objavovať maximálne 3-4 farby, z ktorých by mala byť dominantná iba jedna. Podľa čoho farby vybrať?

  1. Zamerajte sa na farby prvkov, s ktorými nebudete môcť v budúcnosti hýbať. Patria tak okenné rámy, podlahy a dvere. Tie by mali mať neutrálnu farbu, napríklad bielu, sivú alebo hnedú.
  2. Premýšľajte o farbe nábytku a ďalšieho väčšieho zariadenie interiéru.
  3. Výraznejšie farby patria doplnkom, ktoré môžete meniť na základe módnych trendov.

Hrátky so zmyslami: svetlé, tmavé a neutrálne farby

farby-v-interiei-kombinacia-zltej-modrej-bielej-hnedej
Hra 4 farieb v interiéri v obývacej miestnosti. Všimnite si kombinácio teplých, studených a neutrálnych odtieňov.

Výber farby v interiéri prispôsobte nielen kontextu, ale aj tomu, ako bude pôsobiť na vaše zmysly.

  • Teplé farby – červená, oranžovočervená, oranžová, žltooranžová, žltá, žltozelená. Tieto farby interiér prehrievajú a podnecujú aktivitu.
  • Studené farby – modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialové. Farby pôsobia pasívne, upokojujú a miestnosti prepožičiavajú chlad.
  • Neutrálne farby – béžová, sivohnedá, sivá, smotanovej farby, biela a čierna sú pomyselným podkladom pre ostatné farby. Radí sa medzi univerzálne, sú ľahké a pohodlné.

Farby v interiéri dokážu opticky kúzliť

Farba na stene dokáže miestnosť opticky zväčšiť, zmenšiť, znížiť alebo skrátiť. Záleží teda na konkrétnej priestorovej situácii.

  • Zväčšenie miestnosti – či máte malý izbu, alebo malý byt, ktorý potrebujete opticky zväčšiť, vymaľujte svetlejšími odtieňmi. Svetlé farby v interiéri na seba nestrhávajú pozornosť a dajú priestor pre vyniknutie napríklad umeleckého diela. Ak chcete, aby miestnosť vyzerala vyššia, než je, vymaľujte svetlou farbou strop.
  • Zmenšenie miestnosti – predovšetkým do veľkých a rozľahlých priestorov, ktoré môžu pôsobiť anonymne, sa hodia tmavšie farby. Tie interiéru dodajú intimitu i útulnosť. Opticky vysokú miestnosť znížite tak, že strop vymaľujete tmavou farbou. Rovnako dlhá chodba sa bude zdať kratšia, ak jej protiľahlé steny vymaľujete tmavým odtieňom.
uzky-priestor-vo-svetlych-farbach
Úzky priestor zariadený svetlými farbami, ktoré ho opticky rozširujú

Zahrajte sa na dizajnérov

Kombinácia farieb v interiéri vyžaduje čas. Pripravte si niekoľko obálok, do ktorých vložíte ukážky obľúbených farieb, vzorky podláh, tapiet alebo textílií, z ktorých budú ušité záclony, závesy alebo vankúše. Len tak uvidíte, či k sebe všetko ladí.

Rozhodne vám pomôžu časopisy alebo webové stránky s bytovým dizajnom. Obrázky si vytlačte alebo vystrihnite a vložte do obálok so vzorkami a farbami. Na internete je dostupná celá rada free verzií programov pre navrhovanie interiérov, takže si v nich môžete ľahko vytvoriť aj ten svoj.

Kombinácia farieb do jednej izby

Ak sa chystáte farebne skombinovať iba jednu izbu, môžete vhodné farby nájsť hneď niekoľkými spôsobmi:

  • Vyberte si prevládajúce farby v interiéri, ktorá bude dominantné. Inšpirovať sa môžete napríklad farbami na obliečky či obraze na stene. Prevládajúce farbou vymaľujte steny, a potom pokoj dolaďte doplnkami vo farbe, ktoré budú buď kontrastné, alebo konzistentné s dominantnou farbou.
  • Kombinujte farby tón v tóne. K prevládajúce farbe vyberte ďalšie, ktoré budú len o tón svetlejšie či tmavšie. Izbu tak bude vyzerať súdržne.
  • Vyberte farbu, ktorá prevláda na dekoráciách a doplnkoch.

Kombinácia farieb v celom interiéri

svetle-farby-v-interieri-prirodne-prvky-sedacka-mosadzny-stol
Využitie prírodných, svetlých materiálov a farieb v obývačke

Aby váš domov pôsobil uceleným dojmom, je potreba farebne zladiť všetky miestnosti. To však neplatí v poschodových domoch. Tu je možné od seba prízemia a horné poschodie farebne odlíšiť, ako by sa jednalo o dva oddelené svety.

V prípade ladenie bytu alebo jednopodlažného domu môžete zvoliť niekoľko postupov

  • Všimnite si, ktoré miestnosti sú z izby vidieť. Cieľom je vytvoriť kompozíciu, ktorá do seba bude zapadať. Zamerajte sa napríklad na farbu vybavenia. Trebárs rovnaká farba zábradlia, sedačky alebo nábytku prepojí celé poschodie, aj keď budú izby vymaľované odlišnými farbami.
  • Vymaľujte najskôr centrálnej miestnosť. Podľa farby centrálnej miestnosti vyberajte farby do ďalších izieb, ktoré centrálne farbu doplní. Napríklad veľkú obývaciú izbú vymaľujte tmavšou farbou a menšie izby v blízkosti svetlejším odtieňom.
  • Spojovací priestor, napríklad foyer, z ktorého vstupujete do kuchyne, obývacej izby, pracovne a spálne, vymaľujte neutrálnou farbou, ktorá bude ladiť s výmaľbou spomínaných izieb.

Pôsobenie farieb na ľudskú psychiku

Existuje množstvo komplexných štúdií, ktoré dokazujú pôsobenie jednotlivých farieb na ľudský mozog. Voľbou správneho odtieňa môžete determinovať, ako bude daná miestnosť vplývať na vašu myseľ. Vo všeobecnosti sa farby rozdeľujú na teplé (často označované aj ako aktivizujúce) a studené (upokojujúce).

Príklad – v prípade, že zariaďujete spálňu, by ste mali voliť upokojujúce farby. Tie dajú vášmu mozgu signál, že prišiel čas na odpočinok. Bude sa vám tak oveľa jednoduchšie zaspávať. Naopak, v pracovni alebo domácej posilňovni by sa mali objavovať predovšetkým teplejšie, aktivizujúce farby. Ich vplyv pocítite v podobe „nakopnutia“ psychiky, vďaka čomu budete vedieť podávať lepší výkon.

Najobľúbenejšie farby v interiéri na stených

Základné rozdelenie farieb na teplé a studené môžete povýšiť na nový level, ak poznáte presný vplyv jednotlivých odtieňov na psychiku. Každá farba má svoj vlastný význam. Vedci dokonca objavili spôsob, ako priradiť pôsobenie častí farebného spektra k základným charakterovým vlastnostiam človeka. Na základe týchto poznatkov si dokážete vybrať farbu stien, ktorá bude ladiť s vašou „vnútornou energiou“. V aktuálnej dobe sú v kurze najmä nasledovné odtiene.  

1. Kombinácia farieb so sivou

Tejto farby sa dlhé roky interiéroví architekti stránili kvôli jej fádnosti. Kombinácia farieb so sivou sa však teraz stáva čoraz populárnejšou. Odtiene sivej pôsobia neutrálne. Sú vhodné  najmä do miestností, ktoré majú na človeka pôsobiť upokojujúco. Sivú farbu obľubujú predovšetkým vyrovnaní a rozvážni ľudia, ktorí chcú viesť život bez stresu a rozruchov. Jej výhodou je dobrá kombinovateľnosť s inými žiarivejšími doplnkami.

2. Žltá

Takmer presný opak sivej. Žltá farba navodzuje hrejivý pocit, robí miestnosť svetlejšou a pocitovo teplejšou. Najčastejšie ju volia ľudia, ktorí vedú dynamický život a vyhľadávajú optimizmus. Dokáže podporiť kreativitu, navodiť dobrú náladu a dokonca zlepšiť schopnosť mozgu zapamätávať si informácie. Zapasuje predovšetkým do detských izieb a pracovní.

Vedeli ste, že sivá a žltá sú farbami roka 2021 podľa spoločnosti Pantone? Odporúčame vám kombinovať ich odtiene napríklad v rámci sedačiek a kresiel, resp. sedačiek a vankúšov.

3. Zelená

Odtiene zelenej si každý človek automaticky spája s prírodou. Pravdepodobne aj preto pôsobia upokojujúco a prinášajú blahodarné účinky pre nervový systém. Najlepšie vyniknú v spálňach a kúpeľniach. Vyhľadávajú ich najmä kreatívni a emotívni ľudia. Obľúbené sú aj v priestoroch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ciest alebo iného zdroja ruchu.

4. Modrá

Podobne ako zelená, aj modrá pôsobí na psychiku upokojujúco. Navodzuje pocity harmónie a vnútornej vyrovnanosti. Vhodná je tak do miestností, ktoré slúžia na odpočinok a sústredenie sa – napríklad do spálne a pracovne. Vedci zistili, že modrá farba dokáže znižovať chuť na jedlo, a preto by nemala byť zastúpená v jedálni a kuchyni.

5. Hnedá

Táto farba je zaujímavá tým, že vie vyvolávať silný pocit domova a zútulniť miestnosť. Vyhľadávaná je najmä racionálne uvažujúcimi ľuďmi, ktorí majú radi pokoj.

6. Fialová

Fialová vzniká zmiešaním červenej a modrej farby, teda teplého a studeného odtieňa. Má preto špecifický vplyv na psychiku, podporuje meditáciu, premýšľanie a odpočinok. Je vhodná do detských izieb, ktorým dodá výnimočný mystický charakter.

7. Oranžová

Kým modrá farba chuť do jedla znižuje, oranžová ju podporuje. Práve preto je môžete využiť v jedálni a kuchyni. Prebúdza energiu, vyvoláva pocit šťastia a podporuje koncentráciu a aktivitu. Jej povzbudzujúce účinky môžu byť pomerne výrazné najmä v prípade malých detí. Ak sú vaše ratolesti hyperaktívne a neviete ich „skrotiť“, oranžovú farbu radšej nepoužívajte na steny detskej izby.

8. Tyrkysová

Jemné tyrkysové odtiene sú skvelým spôsobom, ako oživiť interiér a dodať mu moderný nádych. Naviac, táto farba dobre vplýva aj na psychiku. Spájame si ju s morom, a práve preto vyvoláva príjemné pocity. Podporuje fantáziu, živelnosť a sebavedomie. Odporúčame ju do detskej izby a obývačky.

9. Ružová

Tradičná farba lásky a romantiky, ktorá skvele vynikne najmä v detskej izbe a spálni. Pôsobí harmonicky a podporuje vnútorný pokoj. Obľubujú ju najmä citliví ľudia s dobrým zmyslom pre estetiku a detaily.

10. Červená

Jedna z najvýraznejších farieb spektra, pri ktorej aplikácii si treba dávať pozor. Červená vyvoláva silné emócie, vášnivosť a prebúdza vnútornú energiu. Správny odtieň dokáže zmeniť vaše vnímanie opticky nevýrazných miestností. Vynikne najmä v kuchyni a jedálni. Voliť sa však oplatí jemnejšie odtiene. Sýtočervená farba môže navodzovať pocity úzkosti a agresie.

11. Čierna

Čierne steny sú doménou industriálne ladených priestorov. Treba však s nimi pracovať opatrne. Veľké množstvo čiernej totižto spôsobuje silné pocity úzkosti a smútku. Ak sa pre túto farbu rozhodnete, mali by ste ju doplniť vyváženým množstvom svetlých a živých odtieňov.

12. Biela

Bielymi stenami nikdy nič nepokazíte. Biela je symbolom čistoty a sterilnosti. Navodzuje pocit vzdušnosti a necháva vyniknúť doplnky v miestnosti. Využiť ju môžete prakticky na akejkoľvek stene.

vyuzitie-tmavej-farby-v-interieri-na-doplnkoch
Tmavé doplnky v interiéri

Ktoré farby v interiéri vzájomne kombinovať?

Skombinovať jednotlivé farby v rámci miestnosti môže byť výzva. Spoľahnite sa najmä na svoje vlastné pocity a intuíciu. Inšpirovať sa však môžete aj návrhmi profesionálov. Medzi najobľúbenejšie farebné kombinácie bytových dizajnérov patrí:

  1. hnedá – ružová – biela – sivá,
  2. olivová – hnedá – krémová,
  3. hnedá – zelená – biela,
  4. marhuľová – biela – hnedá,
  5. modrá – zelená – antracitová.

Pri kombinácii farieb sa držte základného pravidla architektov – pomeru 60:40:10. Teda, 60 % miestnosti by mala tvoriť hlavná farba, 40 % vedľajšia a 10 % zvýrazňujúca farba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *