Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
farby-v-interiei-kombinacia-zltej-modrej-bielej-hnedej

Farba je základným výrazovým prostriedkom interiéru. Môže posilniť apetít, priniesť nové nápady alebo navodiť relaxačnú atmosféru. Aby ste dosiahli vytúžený výsledok, je potrebné s farbami vedieť pracovať. Výber farby v interiéri sa rozhodne nevyplatí uponáhľať. Dajte si čas a zhromaždite všetky farby, materiály a textúry, ktoré sa v miestnosti objavujú alebo objavovať budú. Správnym výberom vás prevedieme krok za krokom.

Správny výber farebných kombinácií

Základné pravidlo pri výbere farieb v interiéri znie: “menej je viac”. Myslite na to, že by sa v miestnosti mali objavovať maximálne 3-4 farby, z ktorých by mala byť dominantná iba jedna. Podľa čoho farby vybrať?

 1. Zamerajte sa na farby prvkov, s ktorými nebudete môcť v budúcnosti hýbať. Patria tak okenné rámy, podlahy a dvere. Tie by mali mať neutrálnu farbu, napríklad bielu, sivú alebo hnedú.
 2. Premýšľajte o farbe nábytku a ďalšieho väčšieho zariadenie interiéru.
 3. Výraznejšie farby patria doplnkom, ktoré môžete meniť na základe módnych trendov.

Hrátky so zmyslami: svetlé, tmavé a neutrálne farby

farby-v-interiei-kombinacia-zltej-modrej-bielej-hnedej
Hra 4 farieb v interiéri v obývacej miestnosti. Všimnite si kombinácio teplých, studených a neutrálnych odtieňov.

Výber farby v interiéri prispôsobte nielen kontextu, ale aj tomu, ako bude pôsobiť na vaše zmysly.

 • Teplé farby – červená, oranžovočervená, oranžová, žltooranžová, žltá, žltozelená. Tieto farby interiér prehrievajú a podnecujú aktivitu.
 • Studené farby – modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialové. Farby pôsobia pasívne, upokojujú a miestnosti prepožičiavajú chlad.
 • Neutrálne farby – béžová, sivohnedá, sivá, smotanovej farby, biela a čierna sú pomyselným podkladom pre ostatné farby. Radí sa medzi univerzálne, sú ľahké a pohodlné.

Farby v interiéri dokážu opticky kúzliť

Farba na stene dokáže miestnosť opticky zväčšiť, zmenšiť, znížiť alebo skrátiť. Záleží teda na konkrétnej priestorovej situácii.

 • Zväčšenie miestnosti – či máte malý izbu, alebo malý byt, ktorý potrebujete opticky zväčšiť, vymaľujte svetlejšími odtieňmi. Svetlé farby v interiéri na seba nestrhávajú pozornosť a dajú priestor pre vyniknutie napríklad umeleckého diela. Ak chcete, aby miestnosť vyzerala vyššia, než je, vymaľujte svetlou farbou strop.
 • Zmenšenie miestnosti – predovšetkým do veľkých a rozľahlých priestorov, ktoré môžu pôsobiť anonymne, sa hodia tmavšie farby. Tie interiéru dodajú intimitu i útulnosť. Opticky vysokú miestnosť znížite tak, že strop vymaľujete tmavou farbou. Rovnako dlhá chodba sa bude zdať kratšia, ak jej protiľahlé steny vymaľujete tmavým odtieňom.
uzky-priestor-vo-svetlych-farbach
Úzky priestor zariadený svetlými farbami, ktoré ho opticky rozširujú

Zahrajte si na dizajnérov

Kombinácia farieb v interiéri vyžaduje čas. Pripravte si niekoľko obálok, do ktorých vložíte ukážky obľúbených farieb, vzorky podláh, tapiet alebo textílií, z ktorých budú ušité záclony, závesy alebo vankúše. Len tak uvidíte, či k sebe všetko ladí.

Rozhodne vám pomôžu časopisy alebo webové stránky s bytovým dizajnom. Obrázky si vytlačte alebo vystrihnite a vložte do obálok so vzorkami a farbami. Na internete je dostupná celá rada free verzií programov pre navrhovanie interiérov, takže si v ňom môžete ľahko vytvoriť aj ten svoj.

Kombinácia farieb do jednej izby

Ak sa chystáte farebne skombinovať iba jednu izbu, môžete vhodné farby nájsť hneď niekoľkými spôsobmi:

 • Vyberte si prevládajúce farby v interiéri, ktorá bude dominantné. Inšpirovať sa môžete napríklad farbami na obliečky či obraze na stene. Prevládajúce farbou vymaľujte steny, a potom pokoj dolaďte doplnkami vo farbe, ktoré budú buď kontrastné, alebo konzistentné s dominantnou farbou.
 • Kombinujte farby tón v tóne. K prevládajúce farbe vyberte ďalšie, ktoré budú len o tón svetlejšie či tmavšie. Izbu tak bude vyzerať súdržne.
 • Vyberte farbu, ktorá prevláda na dekoráciách a doplnkoch.

Kombinácia farieb v celom interiéri

svetle-farby-v-interieri-prirodne-prvky-sedacka-mosadzny-stol
Využitie prírodných, svetlých materiálov a farieb v obývačke

Aby váš domov pôsobil uceleným dojmom, je potreba farebne zladiť všetky miestnosti. To však neplatí v poschodových domoch. Tu je možné od seba prízemia a horné poschodie farebne odlíšiť, ako by sa jednalo o dva oddelené svety.

V prípade ladenie bytu alebo jednopodlažného domu môžete zvoliť niekoľko postupov:

 • Všimnite si, ktoré miestnosti sú z izby vidieť. Cieľom je vytvoriť kompozíciu, ktorá do seba bude zapadať. Zamerajte sa napríklad na farbu vybavenia. Trebárs rovnaká farba zábradlia, sedačky alebo nábytku prepojí celé poschodie, aj keď budú izby vymaľované odlišnými farbami.
 • Vymaľujte najskôr centrálnej miestnosť. Podľa farby centrálnej miestnosti vyberajte farby do ďalších izieb, ktoré centrálne farbu doplní. Napríklad veľkú obývaciú izbú vymaľujte tmavšou farbou a menšie izby v blízkosti svetlejším odtieňom.
 • Spojovací priestor, napríklad foyer, z ktorého vstupujete do kuchyne, obývacej izby, pracovne a spálne, vymaľujte neutrálnou farbou, ktorá bude ladiť s výmaľbou spomínaných izieb.

Pôsobenie farieb a najobľúbenejší farebné kombinácie

Všetky farby v interiéri pôsobia na ľudskú psychiku inak, a preto je dobré vedieť, do akej miestnosti sa hodí.

 • Modrá – na ľudskú psychiku pôsobí pokojne, miestnosť napĺňa pohodou, pokojom a sústredenosťou, ideálna do pracovne alebo spálne
 • Žltá – je optimistická a podporuje komunikáciu, hodí sa do detskej izby alebo pracovne
 • Hnedá – zemitá farba, ktorá navodzuje pocit stability a spoľahlivosti, v podstate ide o neutrálnu farbu, ktorá sa vo všetkých svojich odtieňoch hodí do každej izby
 • Fialová – podporuje meditáciu, premýšľanie a odpočinok, má spirituálny i slávnostný nádych, uplatnní v obývačke aj v spálni
 • Oranžová – prebúdza energiu, podporuje koncentráciu i aktivitu, prežiari každý interiér, hodí sa do obývacej izby aj detskej izby (Pri kombináciách farieb do detskej izby buďte obozretní Ak doma máte príliš aktívneho potomka, oranžová nie je správnou voľbou. Lepšie bude siahnuť po upokojujúcich farbách.)
 • Zelená – upokojuje a dáva nádej, je farbou prírody, ktorá sa hodí do spálne alebo kúpeľne
 • Ružová – je romantickou farbou, ktorá mieri na city a zmyselnosť, a preto svoje miesto nájde predovšetkým v spálni
 • Červená – energia, vášeň a aktivita, ideálna kombinácia pre pracovne, ale aj do kuchyne a jedálne zahŕňajú červenú spolu so žltou a oranžovou
 • Čierna – čierne farby v interiéri môžu niekedy vyvolávať agresiu, preto je lepšie s ňou pracovať opatrne, napríklad v podobe doplnkov

vyuzitie-tmavej-farby-v-interieri-na-doplnkoch
Tmavé doplnky v interiéri

Medzi najobľúbenejšie farebné kombinácie bytových dizajnérov patrí:

 1. hnedá – ružová – biela – sivá,
 2. olivová – hnedá – krémová,
 3. hnedá – zelená – biela,
 4. marhuľová – biela – hnedá,
 5. modrá – zelená – antracitová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *