Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
žena-pracuje-z-postele-na-kvalitnom-matraci

Vedeli ste, že spánkom strávime až ⅓ z dňa? A to ani nehovoríme o poobedných šlofíkoch alebo víkendovom leňošení. Je teda jasné, že naša oddychová zóna dostáva poriadne zabrať. Musí spĺňať naše naozaj vysoké nároky na pohodlie. Preto by ste mali najväčšiu mieru pozornosti sústrediť na funčkný matrac. 

Prečo je kúpa kvalitného matracu dôležitá?

Výber kvalitného matracu by ste naozaj nemali podceniť. Spánok či ležanie na nesprávnom povrchu vám môže spôsobiť celú radu zdravotných problémov, ktorým sa určite chcete vyhnúť. 

Výhody funkčného matraca

  • napomáha k zmiernení bolesti chrbta
  • zvyšuje pocit oddýchnutia
  • zvyšuje kvalitu spánku 
  • uľahčuje ranné vstávanie

Kedy kúpiť nový matrac?

Životnosť funkčného matraca je približne 7 rokov. Po dlhšej dobe už začne strácať svoje hygienické vlastnosti a takisto sa môže začať prepadávať. Problém nemusí byť na prvý pohľad viditeľný, no následky sa môžu negatívne prejaviť na vašej chrbtici alebo zosilnením alergie. 

Nad novým matracom by ste mali rozmýšľať ak: 

  • váš starý už prekročil hranicu 7 rokov
  • matrac už viac nie je rovný
  • matrac vydáva zvláštne zvuky pri pohybe
  • na povrchu matraca vznikajú nerovnosti 
  • niektoré miesta sú pretlačené do vnútra
  • na matraci sa necítite pohodlne
  • pena sa už dlhodobo nevracia do pôvodného tvaru
  • matrac je veľmi zašpinený, roztrhaný alebo inak poškodený

Ako si vybrať správny matrac?

Pri kúpe matraca musíte myslieť nielen na pohodlnosť, ale aj na materiál, veľkosť a tvrdosť. Ako delíme matrace a pre koho sú určené?

Výber matraca podľa úrovne tvrdosti

Tvrdé matrace

Najtvrdšie matrace nájdete pod označením T4. Sú vhodné pre ľudí vyššou telesnou hmotnosťou alebo nižšou výškou, a pre tých, ktorý preferujú spanie na chrbte alebo na bruchu. 

Stredne tvrdé matrace 

Stredne tvrdé matrace majú označenie T3 a sú určené pre osoby s hmotnosťou 70-110 kg. Vyhľadávané sú aj u mladších ľudí a tých, čo pri spaní radi striedajú rôzne polohy.

Stredne mäkké matrace

Matrace, ktoré sa radia do kategórie stredne mäkkých, nájdete pod značkou T2. Obľubujú ich najmä tí, ktorí často spávajú na boku. Ideálna telesná hmotnosť je 50-80 kg. 

Mäkké matrace

Mäkké matrace s označením T1 sú elastické a prispôsobivé. Vďaka latexu a mäkkej pene sú určené aj pre osoby so zdravotnými problémami a pre starších ľudí, ktorí majú zníženú pohyblivosť. 

zenske-nohy-v-posteli-s-bielou-plachtou-a-obliečkou

Funčkný matrac podľa materiálu

Aj napriek tomu, že dôležitejším faktorom je tvrdosť, niektorí ľudia uprednostňujú kúpu na základe materiálu. Matrace by sme mohli podľa materiálu rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

Latexové matrace

Matrace z latexu majú veľmi vysokú elasticitu. Dokážu sa jednoducho a rýchlo prispôsobiť proporciám tela, vďaka čomu sú vhodné pre dospelých, ale aj pre deti. Ich základ je tvorený z prírodnej kaučukovej miazgy, ku ktorej sa pridáva syntetický latex a pena. Majú 100% antialergické vlastnosti a vydržia vám pokojne aj niekoľko rokov. 

Penové matrace 

Penové matrace sú vyrábané z matracovej peny. Vybrať si môžete s niekoľkých typov. Medzi najpoužívanejšie patrí studená pena, pamäťová pena a lenivá pena. 

  • studená pena – veľmi pružná a vyrába sa za studena. Je šetrná k životnému prostrediu a poskytuje príjemný oddych.
  • pamäťová pena – vaše telo sa do nej doslova ponorí. Dokáže si zapamätať tvar tela, vďaka čomu je maximálne pohodlná. 
  • lenivá pena – nájdete ju aj pod názvom termopena a viscoelastická pena. Kopíruje telo a dokáže reagovať na jeho telesnú teplotu. 

Pružinové matrace 

Matrace s pružinami sú obľúbené najmä u náročnejších kupujúcich, ktorí dbajú na tvrdosť a nosnosť matraca. Sú vhodné aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou a vďaka pružinovému jadru sú maximálne vzdušné. 

Taštičkové matrace

Matrace, ktoré označujeme ako taštičkové, sú vytvorené z veľkého množstva pružiniek, ktoré sú zašité v taštičke. Rovnako, ako klasické pružinové matrace, aj taštičkové sú vhodné pre osoby s vyššou váhou. Sú antibakteriálne a odolné voči plesniam. 

Sendvičové matrace

Tento typ matracov je vytvorený z viacerých vrstiev, vďaka čomu nápadne pripomína sendviče. Základom je PUR pena, ktorá matracu dodáva pevnosť a oporu. Vrchné vrstvy sú prispôsobivejšie a určujú komfort a tvrdosť matraca. Výhodou vrstvenia je rozdielna tuhosť. Jedna strana matraca môže byť tvrdšia ako druhá, vďaka čomu sa okamžite prispôsobí vašim požiadavkám. 

BIO matrace 

BIO matrace sú matrace vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Na výrobu je použité iba minimálne množstvo ropy, ktorá je vo veľkej miere nahradená prírodnými olejmi. Vďaka prírodným materiálom sú vhodné aj pre alergikov, astmatikov a pre všetky vekové kategórie. 

Matrace z kokosového vlákna

Kokosové vlákno je jedným z najobľúbenejších materiálov na výrobu matraca. Vďaka nemu sa stáva matrac maximálne kvalitný, pohodlný, pružný, flexibilný a vydrží aj väčšiu záťaž. Matrace z kokosového vlákna majú vyššiu tuhosť a antibakteriálne a antialergické vlastnosti. 

Výber matraca podľa veľkosti

Neviete, ako vybrať správnu veľkosť funkčného matraca? K vašej výške pripočítajte 20-30cm, ktoré sa označujú ako pätný priestor. Určujú približnú dĺžku natiahnutého chodidla. Štandardné rozmery matracov sú 90x200cm, no v ponuke mnohých výrobcov nájdete aj dlhšie kusy, napríklad 90x220cm alebo širšie prevedenia 100x220cm.

matrac-na-manzelskej-posteli-matrac-v-detske-postielke

Výber matraca podľa podkladu

Výber matracu ide ruka v ruke s výberom podkladu. Každý rošt má svoj odporúčaný typ matracu, preto je dôležité ich správne nakombinovať. 

Pevný rošt

Latkový rošt alebo pevný rošt z masívu zapasuje k pružinovým matracom. Takýto typ roštu vôbec nepruží a pre komfortný spánok musí pružiť aspoň matrac. Vybrať si môžete napríklad taštičkovú pružinu. Vhodné sú aj penové matrace s hrubou penou. 

Doska 

Ak máte ako podklad dosku, vyberajte podobne ako v prípade pevného roštu. Perfektnou voľbou sú pružinové matrace. Doska však nedáva matracu priestor dýchať, čo sa môže prejaviť najmä pri potení. Matrac po nejakom čase pretočte a vždy sa uistite, že spíte na suchej strane. 

Lamelový rošt

Lamelový rošt je pružný a prispôsobivý a ideálnou voľbou sú penové matrace. V žiadnom prípade nezvažujte pružinové matrace – váš spánok by nebol dostatočne kvalitný a mohli by ste si trvalo poškodiť zdravie. 

Špeciálne matrace

Matrace pre kojencov a deti

Deti veľmi rýchlo rastú a spolu s nimi musí rásť aj detská izba. Ak nechcete kupovať nové funkčné matrace každý rok, uistite sa, že má váš vyvolený kúsok aspoň pár centimetrov navyše. Najrozumnejšie je však siahnuť po matraci klasických rozmerov. 

Mimoriadnu pozornosť venujte aj výberu matracu pre batoľa. Obdobie hneď po narodení trávi dieťa najmä v detskej postieľke, kde potrebuje maximálne pohodlie. Dôležité je myslieť aj na odvádzanie vlhkosti a jednoduchú údržbu. 

matrac-v-bielej-detskej-izbe-zariadenej-v-minimalistickom-style

Pre deti do 3 rokov sú najvhodnejšími materiálmi latex a prírodné vlákna. Matrac by nemal byť ani príliš mäkký, pretože by mohol negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa alebo poškodiť chrbticu. Do detskej postieľky vyberte matrac aspoň strednej tvrdosti. Pamäťová pena sa takisto neodporúča počas obdobia rastu dieťaťa. 

Návod na výber detskej postieľky nájdete TU.

Partnerské matrace

Snívanie so svojou polovičkou nemusíte praktizovať na oddelenych matracoch. V ponuke nájdete aj tzv. partnerské matrace, ktoré vám zabezpečia kvalitný spánok. Vyznačujú sa väčšími rozmermi, na ktoré sa bez problémov zmestia dve osoby. Vybrať si môžete od najmenších 140×200 cm až po nadštandardné 200×220 cm.  

Pri výbere tvrdosti však môže nastať problém. Vaša hmotnosť, výška a preferencie môžu byť úplne iné, ako u vašej partnerky alebo partnera. Ak by ste sa však rozhodli pre dva oddelené matrace, pohodlie nebude úplne stopercentné. Matrace sa môžu od seba počas spánku mierne oddeliť alebo z postele úplne zosunúť. 

Zvoliť môžete je jeden matrac s dvoma rozdielnymi stranami. Jedna strana je tvrdšia a je určená pre osobu z vyššou hmotnosťou a výškou. Druhá, mäkšia strana, slúži pre osobu s nižšou hmotnosťou a výškou.

S výberom textitu do spálne vám poradíme TU.

Antidekubitné matrace

Dekubity, označované aj ako preležaniny, sú nepríjemným následkom dlhodobého ležania v jednej polohe. Postihujú najmä osoby so zníženou pohyblivosťou v dôsledku vysokého veku, vážneho úrazu alebo telesného postihnutia. 

Antidekubitné matrace sú zdravotné matrace, ktoré sú určené pre všetkých, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Pomáhajú predchádzať preležaninám a osobám so zdravotnými problémami poskytujú väčšie pohodlie a dostatočné prekrvenie každej časti tela. 

Vybrať si môžete z dvoch typov – aktívnych a pasívnych matracov. Aktívne antidekubitné matrace sa skladajú zo vzduchových komôr, vďaka ktorým sa tlak nesústreďuje na jedno miesto na tele. Nielenže dokážu predísť preležaninám, vedia ich aj do určitej miery liečiť. 

Pasívne antidekubitné matrace sú penové matrace, ktoré sú vyrobené z viacerých vrstiev. Základ tvorí pamäťová pena alebo iný tvrdší penový materiál. Väčšinou sú obojstranné, pričom každá strana obsahuje inú tvrdosť. 

Starostlivosť o matrace

Pokiaľ chcete, aby vám matrac vydržal čo najdlhšie, musíte sa oň správne starať. Údržba nie je nijak zvlášť zložitá, no pri každom type matracu je potrebné, aby ste si podrobne preštudovali inštrukcie od výrobcu. 

Ochranný poťah

Životnosť vášho matraca predĺžite aj za pomoci ochranného poťahu, ktorý natiahnete na matrac pred umiestnením na posteľ. Zlepšíte tak hygienické podmienky a ochránite matrac pred rôznymi nečistotami. Ak sa vám poťah zašpiní, operiete ho v práčke alebo vyčistíte škvrnu pomocou čistiaceho prostriedku. 

hrubý-matrac-na-paletovej-posteli-biele-povlecenie-notebook-notes-kvety

Otáčanie matraca

Všetky typy matracov môžete otáčať,  vďaka čomu zabezpečíte stabilizáciu výplne. Stranu, kde máte hlavu, aspoň raz za čas otočte na opačnú časť v oblasti nôh. 

Matrac neskladajte

Pokiaľ potrebujete matrac odložiť, v žiadnom prípade ho neskladajte alebo neohýbajte. Výplň a povrch funkčného matraca by sa mohol trvalo poškodiť a matrac by mohol zostať nepoužiteľný. Ak chcete premiestniť do odkladacieho priestoru, vyčleňte si naň dostatok miesta. 

Neskáčte po matraci

Aj keď vo filmoch vyzerá skákanie po posteli ako veľmi zábavné trávenie večera, v skutočnosti to až také príjemne nie je. Špeciálne pre váš matrac. Matrace sú síce vyrobené z odolných materiálov, no sú určené výlučne na sedenie, spanie a oddychovanie. 

Na čistenie nepoužívajte tekuté prostriedky

Matrace sa neodporúča čistiť tekutým čistiacim prostriedkom ani použitím veľkého množstva vody. Vlhkosť by sa mohla vstrebať do matraca a pri niektorých typoch spôsobiť pleseň či iné poškodenia. Ak sa fukčný matrac zašpiní, nečistotu odstráňte vysávačom alebo suchou handrou. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *