Bojujete s každoročnou vlnou horúčav a chystáte sa ju prekonať pomocou klimatizácie? Poradíme vám, ako si vybrať ideálnu klimatizáciu pre váš dom alebo byt.
Dnešné izbové klimatizácie majú oveľa viac funkcií ako len chladenie vzduchu. Niektoré typy zvládajú odvlhčovanie a filtráciu prachu, ionizáciu a v zimných mesiacoch aj vykurovanie. Na trhu je však toľko typov, že je ťažké ich všetky sledovať. Ktoré z nich oceníte v dome a ktoré sú vhodné do panelových bytov? Prejdime si ich spolu s nami a získajme jasný obraz.
1. Ako klimatizácia funguje
Klimatizácia ochladzuje vzduch pomocou cirkulujúceho chladiva. Nenahrádza vzduch čerstvým vzduchom, ale upravuje ho tak, aby ho ochladil a odstránil vlhkosť. Vďaka nízkemu bodu varu sa chladivo mení na plyn a ochladzuje potrubia, ktorými prúdi. Ochladený vzduch sa do miestnosti vracia pomocou ventilátora. Chladivo potom v kondenzátore skondenzuje na kvapalinu, aby sa mohlo opäť odparovať. To sa vykonáva pomocou kompresora. Pri tomto procese vzniká teplo, ktoré sa musí odvádzať von, aby sa zabránilo opätovnému ohrevu vzduchu.
2. Čo od klimatizácIe očakávate?
Skôr ako sa pustíme do rozdelenia, je dobré si ujasniť, čo vlastne od klimatizácie očakávate. Chcete prenosnú klimatizáciu, ktorú môžete premiestniť kamkoľvek potrebujete, alebo si radšej vyberiete stacionárnu? Poskytuje vybraný výrobca bezproblémový servis? Koľko stoja náhradné filtre a náplne? Potom sú samozrejme dôležité parametre, ako je výkon, spotreba, hlučnosť a podobne, a na tie sa za chvíľu pozrieme podrobnejšie.
3. Aké druhy klimatizácií existujú?
Mobilné klimatizáce
Prenosná klimatizácia ponúka najjednoduchšiu možnosť chladenia vášho domova. Nie je potrebné nič inštalovať a klimatizáciu môžete ľahko premiestniť do inej miestnosti alebo si ju vziať so sebou na chatu. Teplý vzduch sa odvádza hadicou z otvoreného okna, ktoré je potrebné utesniť. Môžete to urobiť pomocou okennej lišty, ktorá sa dodáva s niektorými klimatizáciami. Ďalšou možnosťou je okenné tesnenie, čo je dvojdielna manžeta spojená zipsom, ktorá je prilepená medzi okenný rám a okno. Otvor na hadicu sa potom vytvorí pomocou zipsu. Pri tomto type klimatizácie môžete použiť aj vetrací otvor v stene, ku ktorému môžete pripojiť hadicu pomocou upevňovacích krúžkov.
Mobilné klimatizácie se dellia na jednodielne a dvojdielne.
Jednodielna mobilná klimatizácia bez vonkajšej jednotky je najlacnejšia zo všetkých typov. Je vhodná do menších miestností a panelákov, kde nie je možná inštalácia stacionárnej klimatizácie. Hadica horúceho vzduchu musí byť vedená cez okno, čo znižuje jej výkon. Nevýhodou je aj vyššia hlučnosť.
+ bez nutnosti inštalácia, prenosnosť, nízka počiatočná cena
– vyššia hlučnosť, prítomnosť hadice, menší výkon
Dvojdielna (splitová) mobilná klimatizácia je rovnako ľahko prenosná ako jednodielna jednotka, ale má oddelené vnútorné a vonkajšie časti, takže funguje podobne ako stacionárne jednotky, ale nemusí byť trvalo nainštalovaná. Má veľmi dobrý výkon, ale jej kúpa je oveľa drahšia.
+ bez nutnosti inštalácie, prenosnosť, oddelený vnútorný a vonkajší diel
– vyššia počiatočná cena
Dávajte si pozor na zámenu mobilnej klimatizácie za ochladzovač vzduchu. Ten nájdete pod názvom stolová klimatizácia. Niekedy sa chladič vzduchu označuje ako mobilná klimatizácia bez hadice, ale nič také neexistuje. Zatiaľ čo klimatizácia ochladzuje vzduch cirkuláciou chladiva, chladič poháňa vzduch cez navlhčené filtre pomocou ventilátora a neodvádza teplo von. Preto je menej účinný a dokáže znížiť teplotu v miestnosti len o niekoľko stupňov. Ak sa chcete počas letných dní len občas schladiť, tento typ vám pravdepodobne bude vyhovovať. Jeho cena je tiež príjemne nízka.
Nástenné klimatizácie
Nástenná klimatizácia musí byť namontovaná na stene, a preto nie je mobilná. Môžete si ho zaobstarať vo variante single split, ktorej inštalácia si zvyčajne vyžaduje stavebné práce. Skladá sa z vnútornej a vonkajšej jednotky a pripojovacieho potrubia chladiva. Kompresor klimatizácie je umiestnený vonku, vďaka čomu je jeho prevádzka veľmi tichá.
Ďalším typom je takzvaný multi-split. Má jednu vonkajšiu jednotku a 2 až 5 vnútorných jednotiek. Tento typ sa jednoduchšie inštaluje a stojí menej, ako keby ste chceli chladiť každú miestnosť pomocou splitovej jednotky.
V porovnaní s mobilnými klimatizáciami je tento typ účinnejší, úspornejší a tiež tichší, pretože kompresorová časť jednotky je umiestnená vonku. Na druhej strane je potrebný zásah do konštrukcie, čo môže byť problematické najmä v prípade montovanej budovy.
+ vyšší výkon, nižšia spotreba, tichá prevádzka
– nutnosť stavebných zásahov, vyššia cena oproti mobilným jednotkám
Stropná kazetová klimatizácia
Kazetové klimatizácie sa inštalujú do stropu a sú veľmi nenápadným riešením. Sú tiché a možno ich ovládať pomocou diaľkového ovládania. Sú vhodnejšie do väčších miestností s vyššími stropmi. Vďaka štyrom výfukovým rebrám zabezpečujú rovnomerné prúdenie vzduchu do všetkých strán. Častejšie sa vyskytujú v komerčných oblastiach ako v bytoch.
+ tichá prevádzka, rovnomerné chladenie, nenápadný vzhľah
– vyššia cena, potreba inštalácie do sádrokartonového stropu
Podstropne-parapetná klimatizácia
V prípade stropnej alebo parapetnej klimatizácie nie je potrebné vzduch odvádzať hadicou cez okno, ale stačí ju nainštalovať do dvoch malých otvorov v stene, ktorými teplý vzduch uniká von. Inštalácia je možná buď pod strop, alebo pod parapet, ako naznačuje názov. Jednotku možno namontovať horizontálne alebo vertikálne.
Tento typ je vlastne medzistupňom medzi mobilnou a stacionárnou klimatizáciou. Je vhodná všade tam, kde nie je možné nainštalovať stacionárnu vonkajšiu jednotku, ale zároveň nepotrebujete prenosnú klimatizáciu. Výhodou tohto typu je, že sa dá použiť aj na vykurovanie. Parapetná jednotka umiestnená v blízkosti podlahy poskytuje príjemný efekt podlahového vykurovania.
+ jednoduchá inštalácia bez nutnosti vývodu vzduchu hadicou, možnosť kúrenia
– vyššia cena, nemožnosť klimatizáciu premiestniť
Okenná klimatizáia
Okenná klimatizácia je na pomedzí medzi mobilnou a splitovou jednotkou. Inštaluje sa priamo do okna, pričom jedna časť zasahuje dovnútra a druhá von. Výhodou je jednoduchá inštalácia. Nevýhodou je, že je hlučnejšia a čiastočne blokuje okno.
+ jednoduchá inštalácia
– hlučnějšia prevádzka, horšia estetika
4. Podľa akých parametrov vyberať klimatizáciu
Okrem typu klimatizácie je potrebné prihliadnúť aj k ďalším aspektom. Čím viac si toho pred výberom ujasníte, tým ľahšie bude hľadanie.
- Chcete klimatizáciu len na chladenie počas letných dní alebo ju plánujete používať častejšie?
- Ocenili by ste funkciu vykurovania počas chladných mesiacov?
- Môžete ju nainštalovať do steny, alebo sa chcete zaobísť bez stavebného zásahu?
- Mal by byť tichý, alebo určitá úroveň hluku nevadí?
- Akú veľkú miestnosť budete klimatizovať?
- Aký je váš rozpočet?
Cena
Najlacnejšie klimatizácie stoja okolo 200 Eur. Mali by ste však počítať s nižším výkonom a vyššou hlučnosťou. Šťastná stredná hodnota je 300 až 800 Eur. Tie dokážu ochladiť aj väčšie miestnosti a majú rôzne doplnkové funkcie. Ešte drahšie modely kombinujú minimálnu spotrebu energie s maximálnym možným chladiacim výkonom, ale ich cena sa môže ľahko vyšplhať na 2 000 Eur a viac.
Spotreba energie
Pri kúpe klimatizácie myslite na to, ako často ju budete používať, aby ste neboli prekvapení, ak bude spotrebovávať viac elektriny, ako ste očakávali. Spotrebu zariadenia nájdete na energetickom štítku. Najnižšia hodnota, ktorú by ste mali zvoliť pre bežnú prevádzku, je A. Ešte lepšie je siahnuť po triede A+ až A+++, ktorá je najúspornejšia.
Ako to už býva, účinnejšie modely sú aj drahšie. Investícia sa vám lepšie vráti, ak budete klimatizáciu v lete používať väčšinu dňa a v zime ju budete používať ako kúrenie (ak je to možné). Ak plánujete spustiť klimatizáciu len na niekoľko hodín týždenne počas najväčších horúčav, neoplatí sa investovať do najúčinnejších modelov.
Chladiaci výkon
Chladiaci výkon sa udáva v kilowattoch. Na ochladenie 1 m3 potrebujete 30 W. V podkrovných miestnostiach, kde je vyššia teplota, je lepšie počítať s 50 W. Vyšší výkon oceníte aj v miestnostiach orientovaných na juh, kde slnko svieti väčšinu dňa. Nižšia trieda klimatizácií ponúka výkon 2,5 kW, ktorý stačí na chladenie jednej miestnosti alebo menšieho bytu. Na pravidelné používanie odporúčame vyšší výkon. Pri výkonných klimatizáciách nájdete hodnotu okolo 4,6 kW, ktorá zvládne ochladiť priestor s objemom približne 120 m3. Pri výpočte požadovaného výkonu je lepšie počítať s rezervou. Kolísanie teploty spôsobené napríklad varením nie je zahrnuté v hodnotách na zariadení.
Prietok vzduchu
Prietok vzduchu je uvedený v metroch kubických za hodinu. Ak budete klimatizáciu používať len príležitostne a v menších priestoroch, postačí prietok približne 200 m3/h, ale na pravidelné chladenie to nestačí. Vysokovýkonné modely môžu mať výkon až 500 m3/h alebo viac.
Hlučnosť
Najhlučnejšími sú jednodielne mobilné klimatizácie, ktorých hlasitosť sa pohybuje okolo 50 dB, čo je hlasitosť bežného hovoru. Hlučnosť väčšiny ostatných klimatizácií sa pohybuje medzi 30 a 40 dB. Horné limity sú porovnateľné s normálnym prevádzkovým hlukom; dolné limity sa vzťahujú na veľmi tichú prevádzku. Špičková splitová klimatizácia môže mať ešte vyššiu hlučnosť, približne 20 dB, ale musí mať funkciu nočného režimu.
Rozmery a hmotnosť
Najbežnejšia hmotnosť klimatizácii je 25 až 35 kg. Je dôležité zohľadniť hmotnosť, najmä pri montáži na stenu. Bez dobrého prispôsobenia by mohlo dôjsť k zrúteniu. Ani mobilné klimatizácie nie sú výrazne ľahšie, vážia približne 20 kg. Najmä v menších miestnostiach oceníte najmenšie možné rozmery zariadenia. Mobilné sú vysoké približne 75 cm a majú rozmery 40 × 40 cm; nástenné majú podobnú veľkosť, ale ich výhodou je, že sa montujú na stenu, kde neprekážajú. Pri nich však musíte zvážiť, či máte dostatok priestoru na umiestnenie aj ich vonkajšej časti.
Odvod kondenzátu
Voda vzniká ako vedľajší produkt chladenia. To sa dá splniť niekoľkými spôsobmi. Klimatizácia má buď nádržku na kondenzát, ktorá sa raz za čas vyleje, alebo si môžete vybrať automatický výparník, kde sa vyprodukovaná para dostane von spolu s horúcim vzduchom, čím odpadá problém s vylievaním nádržky.
5. Aké funkcie od klimatizáce vyžadujete
Niektoré zariadenia majú veľa ďalších funkcií, ktoré vám môžu spríjemniť život. Patria medzi ne:
- Časovač, ktorý umožňuje nastaviť čas zapnutia a vypnutia. Môžete ho napríklad nastaviť na čas, keď sa vrátite z práce.
- Oceníte automatické reštartovanie pri výpadku prúdu. Po zapnutí sa zariadenie vráti do pôvodných nastavení.
- Termostat reaguje na zmenu teploty a ak sa odchýli od požadovanej hodnoty, klimatizácia sa zapne a upraví teplotu na požadovanú.
- Funkciu sušenia oceníte vo vlhkých priestoroch, pretože pomáha vysušiť vzduch v miestnosti.
- Funkcia swing rozvádza chladný vzduch rovnomerne po miestnosti vďaka pravidelnému pohybu lopatiek.
- O čistenie vzduchu sa stará ionizácia. Prach v miestnosti je nabitý zápornými iónmi, ktoré spôsobujú, že sa zhlukuje a ľahšie sa zachytáva v prachových filtroch.
- Čistenie vzduchu je potom vynikajúcou funkciou pre alergikov. Filtre pomáhajú odstraňovať zo vzduchu prach, roztoče, baktérie, vírusy a plesne. Čistenie prebieha buď na chemickom princípe, alebo pomocou plazmového filtra. Tá je napájaná elektrinou, preto ju čistite iba nasucho pomocou kefy.
- Diaľkové ovládanie ponúka možnosť ovládať klimatizáciu na diaľku bez toho, aby ste museli vstávať pri každom nastavení teploty.
- Invertor vám pomôže rýchlejšie dosiahnuť požadovanú teplotu. Okrem toho môžu invertorové klimatizácie meniť výkon kompresora, čím sa účinne znižuje spotreba energie.
- Funkcia vykurovania je možná, ak je klimatizácia vybavená tepelným čerpadlom. Pri výkonných klimatizáciách nahrádza tepelné čerpadlo ústredné kúrenie.
6. Ako klimatizáciu čistiť a ako sa o ňu starať?
O klimatizáciu sa treba pravidelne starať. Raz ročne je dobré nechať zariadenie skontrolovať odborníkom počas servisnej prehliadky. Tam vykonajú záťažový test, vyčistia chladivo od mechanických nečistôt, zmerajú jeho objem a v prípade potreby ho doplnia. Doplnia tiež olej do kompresora a zistia prípadné úniky.
Časť starostlivosti však zostáva na vás. Je dôležité čistiť filtre aspoň raz za tri mesiace. Nevyčistené filtre obmedzujú prúdenie vzduchu a môžu spôsobiť prehriatie jednotky. Ak žijete v prašnej časti mesta alebo je peľová sezóna v plnom prúde, čistite filtre ideálne raz za mesiac. Vonkajšiu jednotku čistite aspoň dvakrát ročne.
Filter nikdy nečistite v umývačke riadu! Najprv vysajte nečistoty pomocou vysávača a zvyšok nečistôt odstráňte pomocou jemného prostriedku na umývanie riadu a vody.
Nezabudnite dezinfikovať klimatizáciu. V uzavretom priestore sa choroby šíria ľahšie. Na dezinfekciu sa vyrábajú špeciálne prípravky, ktoré ničia vírusy, baktérie a plesne. Aplikujú sa prostredníctvom hadice do nasávacích otvorov a trysiek. Stroj je počas aplikácie vypnutý.
7. Klimatizáciu jedine od overeného výrobcu
Kúpa klimatizácie predstavuje pomerne vysoké výdavky, preto odporúčame vybrať si osvedčenú značku, ktorá má recenzie používateľov. Ďalšou výhodou je bezproblémový servis alebo dostatočný počet servisných miest a jednoduché vyhľadávanie náhradných dielov
Najlepšie výsledky dosahujú klimatizácie Sinclair, ktoré sa pohybujú od lacných modelov až po relatívne drahé, ale veľmi výkonné. V zozname obľúbenosti sa nachádzajú aj klimatizácie Toshiba, NORDline a Panasonic. Nemusíte sa obávať ani produktov Fujitsu General alebo Samsung.