Upravená záhrada je vizitkou každého domu. A pretože o trávnik sa musíte starať zhruba polovicu roka, je dobré si vybrať takú kosačku, ktorá vám prácu uľahčí čo najviac. Ako na to?
Premýšľate, akú kosačku zvoliť pre svoju záhradu?
Položte si najprv základné otázky, od ktorých sa budete môcť odraziť ďalej:
- Ako veľký trávnik plánujete kosiť?
- Koľko času ste ochotní sekanie venovať?
- Aký máte rozpočet?
Čo v článku nájdete
Výber kosačky podľa veľkosti kosenej plochy
Veľkosť trávnika je pre výber kosačky absolútne kľúčová. Na malé plochy do 50 m2 vám postačí elektrická, aku alebo ručné kosačka. Do 100 m2 potom elektrické alebo aku. Pri ploche od 200 m2 už môžete uvažovať aj nad benzínovou kosačkou. S tou zvládnete pomerne pohodlne pokosiť plochu do 1400 m2. Na väčšie plochy okolo 800 m2 je ale praktické už zauvažovať nad zaobstaraním záhradného ridera alebo traktora.
Okrem druhu kosačky je dôležitá aj šírka záberu:
- na plochu menšiu ako 250 m2 stačí šírka záberu zhruba 30 cm
- na plochu do 500 m2 odporúčame šírke záberu približne 45 cm
- na plochu do 1000 m2 je vhodné zvoliť šírke záberu zhruba 50 cm
- plocha nad 1000 m2 potrebuje šírke záberu nad 50 cm
Výber kosačky na trávnik podľa druhu pohonu
Elektrická, benzínová alebo traktor? Poďte sa pozrieť na klady a zápory jednotlivých druhov záhradných kosačiek.
Elektrické kosačky
Evergreen starostlivosť o trávniky. Elektrické kosačky sú pomerne lacné, ľahké, tiché a ľahko ovládateľné. Ľahko ju naštartujete, a navyše sú ekologické. Vhodné sú ale skôr pre menšie záhrady, pretože nepatrí medzi najvýkonnejšie.
Nevýhodou je aj ich kábel, ktorý sa môže zamotať medzi stromami a kríkmi. Vhodné sú pre častejšie sekanie, pretože s vysokým trávnikom si neporadí.
Kosačky na akumulátorový pohon
Tento druh kosačiek je veľmi tichý, ľahký a ľahko ovládateľný. Odpadajú problémy s káblami, a vďaka tomu, že obsahujú väčšinou aj jednu náhradnú batériu, sú stále pripravené na použitie (ak batériu nezabudnete nabiť).
Ich použitie je ekologické, ale patrí medzi tie menej výkonné kosačky.
Nevýhodou potom tiež ich vyššia cena oproti elektrickým. Vhodné sú tiež skôr na častejšie kosenie nižšieho trávnika.
Benzínové kosačky
Na rozdiel od elektrických a aku kosačiek sú benzínové výkonnejšie. Vďaka vysokému počtu otáčok kosia rýchlo a nie je pre nich problémom ani vyšší trávnik.
Nemajú káble, ktoré by prekážali a nie sú závislé na elektrických prípojkách. Pri kosačiek s elektrickým štartérom odpadá náročné štartovanie pomocou lanka.
Na druhú stranu sú pomerne hlučné a menej ekologické. Kvôli vyššej hmotnosti je ťažšie aj ich ovládanie. To u kvalitných modelov rieši pohon kolies, ktorý posúvanie kosačky výrazne uľahčuje.
Výber kosačky podľa typu
Rotačné kosačky na trávnik
Najbežnejší typ kosačiek zaobstaráte v elektrickej podobe už okolo 150 eur. Ak plánujete kosiť väčšie plochy a vyššiu trávu, odporúčame si trochu priplatiť. Rotačné kosačky sekajú pomocou rotujúcich nožov do výšky okolo 3 až 5 cm.
Bubnové trávnikové kosačky
Na rovnakom princípe ako rotačné kosačky pracujú aj bubnové. Jedná sa ale o robustnejšie stroje, ktoré si poradia aj s menšími krovinami. Sekací priestor nie je ale zakrytý, takže je potrebná zvýšená opatrnosť. Takto posekanú trávu je možné sušiť.
Vretenové kosačky na trávnik
Vretenová kosačka nekosí, ale strihá. Za pomoci protiostria nastrihne stebla čistým rezom. Hodí na kvalitné trávniky, pretože zabraňuje žltnutiu trávy. S týmto typom je ale potrebné kosiť často, pretože vysokú trávu pokosiť nezvládne.
Robotické trávnikové kosačky
Vďaka robotickej kosačke na trávu si počas sekania môžete hodiť nohy hore. Tento typ funguje samostatne. Vždy je však potrebné kosačke vymedziť priestor na sekanie, aby nevošla do záhona, jazierka alebo bazéna.
Pri výbere sa zamerajte na výber batérie, aby kosačka zvládla pokosiť bez problémov celú plochu trávnika. Vhodné sú najmä pre pravidelnú starostlivosť o nízke trávniky.
Strunové kosačky a krovinorezy
Strunové kosačky sú vhodné skôr k dosekanie zle prístupných miest. Trávu kosia pomocou silónového lanka navinutého v spodnej časti. Sú pomerne ľahké a lacné. Pre zarastenejšie plochy s náletovými drevinami sa rozhodne viac hodí výkonný krovinorez.
Záhradné traktory a ridery
Ideálna voľba pre väčšie zelené plochy od približne 600 až 800 m2. Sekanie je rýchle a poradí si s vyšším porastom. Rozdiel medzi riderom a traktorom tkvie v tom, že rider je čisto jednoúčelový, zatiaľ čo traktorik ponúka aj ďalšie príslušenstvo ako snehová fréza, sypač a podobne.