Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
zahradny_nabytok_sedenie_bazen_svetlo

Od nábytku na záhradu a balkón očakáva každý z nás niečo trošku iné, ale základná požiadavka býva rovnaká. Obrazne povedané, všetci sa chceme aspoň na pár mesiacov v roku presťahovať z obývačky bližšie k prírode, na slniečko a čerstvý vzduch, bez toho aby sme sa zriekli pohodlia svojej obývačky. Poďme si teda prejsť hľadiska, ktoré vás výberom ľahko prevedú.

Materiál nábytku voľte podľa umiestnenia

Záhrada bez zastrešenia

Nábytok, ktorý trvalo umiestnite na záhradu by mal byť z naozaj odolného materiálu, pretože aj keď si k nemu zaobstaráte ochranné obaly, je málo pravdepodobné, že sa vám po celé dlhé mesiace bude chcieť tieto obaly stále dookola vyťahovať, dávať späť, dávať dole, sušiť a zase ukladať.

Vybírejte proto raději z těchto osvědčených materiálů:

  • kov a hliník
  • kvalitný umelý ratan
  • drevo s ochranným náterom
  • plast

Tip: Ako sa starať o nábytok z masívu?

Pergola, terasa, lodžia, čiastočne zastrešený balkón

Ak postavíte svoj záhradný nábytok do aspoň čiastočne zastrešených priestorov, môžete svoju oázu pokoja zariaďovať takým záhradným nábytkom, ktorý bude svojou pohodlnosťou tomu obývákovému smelo konkurovať. V takom prípade môžete bez obáv siahnuť po:

  • prírodnom ratanovom nábytku
  • nábytku čiastočne, alebo i celočalúnenom

Vyberajte tiež podľa očakávaného pohodlia

Ak trávite letné mesiace najradšej blaženým okopávaním záhonov či natieraním plotov a nechce sa vám neustále prezliekať zakaždým, keď si chcete chvíľočku posedieť, neutrácajte svoje peniaze zbytočne za luxusné záhradné sety, ktoré vás v budúcnosti rovnako budú skôr len trápiť. Ak je ale vaším najmilším letným koníčkom naopak povaľovanie sa na lehátku, lúštenie krížoviek v pohodlnom kresielku alebo sa vyžívate v organizovaní záhradných osláv, potom sa na pohodlie svojho záhradného nábytku zamerajte úplne prvoplánovo.

V každom prípade tu však platí: nikdy nenakupujte iba očami.

Záhradné kresielko vás nesmie nikde tlačiť, pretože inak si v ňom jednoducho nepohovíte. Všímajte si hlavne toho, ako sa pri sedení cíti váš chrbát a postrážte si tiež výšku opierok pre ruky. V ponuke sú rôzne tvary a výšky, pre potreby rôznych typov postáv.

Záhradné sety určené na stolovanie by mali spĺňať rovnaké ergonomická pravidlá ako každý iný nábytok. Tu sa teda najprv zamerajte na vyhovujúcu výšku stoličiek a stolaNásledne si postrážte výšku možných podrúčiek u stoličiek – tie totiž niekedy bývajú tak vysoko, že stoličku nie je možné zasunúť k stolu dostatočne hlboko. Pokiaľ sa ale k stolu nemôžete pohodlne pritiahnuť, nezostane vám, než sa pre každé sústo naťahovať pol metra pred seba. Táto nenápadná maličkosť by vám tak radosť z nového nábytku určite čoskoro pokazila.

U záhradných stoličiek je tiež celkom zásadný sklon zadného operadla. U jedla, alebo pri krátkom posedení sedíme väčšinou rovno. Ale po skvelom nedeľnom obede nám rovné sedenie bude príliš stláčať žalúdok, čo nám na pohodlí opäť nepridá. Záhradné stoličky, ktoré majú polohovateľný chrbát vám toto pohodlie bez problémov zaručí. Vyrábajú sa ale aj stoličky, ktoré majú zadné operadlo k sedáku pripevnené napevno, často navyše presne v pravom uhle. Preto si pred nákupom naozaj dobre premyslite, koľko pohodlia od svojho vonkajšieho posedenia očakávate.

V prípade záhradných ležadiel ide samozrejme o možnosť polohovania hornej polovice tela. Hneď potom si skontrolujte odolnosť tohto polohovania, pretože zarážky, ktoré sa po dvoch, troch použitiach vykývajú, vám leto rozhodne nijako nezpríjemnia Ak používate ležadlo prevažne na ležanie a opaľovanie, môžete ušetriť za podrúčky, ktoré asi nebudete príliš využívať. Vhod by vám ale naopak mohlo prísť tienidlo. Pokiaľ na ležadle radi čítate, alebo ho jednoducho len využívate ako to najpohodlnejšie záhradné kresielko vôbec, potom na podrúčkach naopak trvajte, pretože oprieť si voľne hlavu a ruky … to je začiatok toho pravého letného poležaníčka.

TIP: Ak máte malé deti, pri nákupe záhradného nábytku musíte myslieť aj na ne. Dôležité je opäť predovšetkým riešenie chrbtového opieradla u kresielok a stoličiek. Hlavne drevené zostavy majú niekedy opieradlo vyplnené len čiastočne, najčastejšie jeho hornú polovicu, alebo dokonca len tretinu. Ak do takej stoličky posadíte malé dieťa, bude preň sedenie buď extrémne nepohodlné, alebo vám pri pokuse o opretie sa rovno prepadne na zem. Niektorí rodičia kupujú svojim malým deťom špeciálne detské záhradné sety, čo deti určite ocenia. Nezabúdajme ale na to, že deti chcú byť veľmi často čo najbližšie pri vás a sedieť s vami ako ozajstní dospelí….

Ako starostlivo o záhradný nábytok máte v úmysle starať sa? 

Ak si k nákupu záhradného nábytku nemôžete zaobstarať aj domáceho majstra, všetko si po nákupe na eshopu dôkladne skontrolujte, aby ste prípadné nedostatky odhalili hneď a mohli včas tovar reklamovať.

  • U plastového nábytku ide predovšetkým o pevnosť použitého plastu, ktorá môže mať veľmi rôznej kvality. Lacné počiatočné náklady nezaručujú príliš dlhú životnosť a počítať musíte tiež s tým, že UV žiarenie farbu plastu pomerne skoro vyšisuje.
  • V prípade dreveného nábytku dbajte na to, aby drevo nemalo praskliny, bolo naozaj hladké a nezatrhávalo tak oblečenie. Skrutkové spoje musia byť dostatočne robustné a pevné. Celková odolnosť dreveného záhradného nábytku je daná typom použitého dreva. Najdlhšie vydrží tzv. pečené drevo – teda drevo ošetrené špeciálnym tepelným procesom. Nasledujú exotická drevá severská borovica a dub. Najmenej vhodné sú smreková drevá. U dreveného nábytku je nutné počítať s pravidelným obnovovaním ochranného náteru. Pôvodná ochrana nábytku vydrží jednu až dve sezóny. Potom je vždy potrebné nábytok ošetriť ochranným náterom a lazúrou, najlepšie s obsahom zložiek proti drevokaznému hmyzu a plesniam.
  • Kovové záhradné sestavy by mali byť opatrené antikoroznym náterom. Kovový nábytok bývá ťažký, takže manipulácia s ním nie je vhodná pre každého. Kov je tiež tepelne vodivý, takže v chladnom počasí bude taký nábytok studený a v horúčave môže naopak páliť.
  • Hliníkové záhradné sety – žiadné nátery nepotrebujú, tepelne vodivé nie sú a ich úžitková hodnota je takmer nezničiteľná.

Praktické doplnky naviac

Ak dôjde k situácii, kedy ste nútení v záujme praktickosti zľaviť zo svojej pôvodnej predstavy pohodlia, štýlu, či pocitu komfortnosti, tak sa tým vôbec netrápte. S pomocou textilných doplnkov, ktoré môžete nakombinovať do vami obľúbených farieb vykúzlite pohodu aj luxus za pár korún. A keď potom svoju vonkajšiu „obývačku“ doladíte svietnikmi, lampičkami a hlavne … množstvom kvetiniek, vaša oáza pokoja bude celkom iste dokonalá.

Široký výber záhradného sedenia nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *