Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
zena-pri-pracke-ako-vybrat-pracku

Práčku môžeme pokojne označiť za spotrebič, ktorý patrí medzi neodmysliteľnú súčasť každej domácnosti. Vzhľadom na to je pochopiteľné, že jej výberom si prejde každý minimálne raz život. Vyberať si môžete nielen podľa typu, ale taktiež na základe technických parametrov a funkcií a programov. Preto sa vám môže zdať voľba práčky prirodzene náročným procesom. Stačí sa však zamerať na určité ukazovatele, ktoré vám napovedia, ako vybrať práčku do vašej domácnosti.

Ako vybrať práčku na základe typu

Ešte predtým, ako sa zameriame na hlavné parametre výberu práčky, by ste mali vedieť čo-to aj o rozdelení práčok. Rozdeľujeme ich spravidla na typy s predným plnením a s horným plnením

Čo sa týka práčok s predným plnením, jednou z ich hlavných výhod je, že sa môžu vkusne vstavať do kúpeľňového nábytku, resp. kuchynskej linky, pokiaľ má byť práčka umiestnená práve v kuchyni. Takéto riešenie nájde svoje opodstatnenie v prípade menších kúpeľní a menších priestorov, akými sú napríklad byty. 

Osobitnú pozornosť si ale zaslúžia aj stále viac populárne práčky kombinované so sušičkou, ktoré v sebe spájajú funkcie oboch spotrebičov – ako práčky, tak sušičky. Ak sa rozhodujete medzi rôznymi modelmi práčok, je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako je cena, veľkosť bubna, účinnosť a spotreba energie. Srovnávanie práčok vám pomôže porovnať vlastnosti jednotlivých modelov a zistiť, ktorý z nich bude pre vás najlepšou voľbou. Tiež by ste mali zvážiť, či je nová práčka úspornejšia ako stará, aby ste mohli znížiť svoje výdavky za energie a ušetriť peniaze.

Náš tip: Keď neviete, ako vybrať práčku do vašej domácnosti, začnite v prvom rade s voľbou typu. Na základe toho môžete postupne pridávať vaše požiadavky týkajúce sa technických parametrov, funkcií a dostupných programov.

Výber toho správneho typu sa väčšinou odvíja od preferencií koncového používateľa. Aký typ práčky bude teda ideálny pre vás?

Práčky s predným plnením pre pohodlné pranie

Typy s predným plnením patria jednoznačne medzi najobľúbenejšie práčky na trhu. Vyznačujú sa totižto veľkým objemom bubna, pohodlnou obsluhou a náramnou stabilitou pri praní. 

Okrem toho, na vrch práčky môžete prakticky umiestniť aj sušičku alebo jednoducho použiť celú vrchnú časť ako odkladací priestor, resp. poličku. 

dieta-sedi-nazemi-v-kupelni-s-pradlom-mama-naklada-pracku

Ďalším plusom je aj skutočnosť, že trhová ponuka práčok s predným plnením je naozaj široká, pričom jednotlivé modely oplývajú množstvom zaujímavých funkcií a programov.

Na druhej strane, treba sa pozrieť aj na „odvrátenú stranu mince“. Pokiaľ by ste mali záujem o kúpu práčky s predným plnením, pripravte si na ňu dostatok voľného miesta. Vzhľadom na nutnosť otvárania dvierok do priestoru totižto zaberie pomerne veľa pľacu.

Plusy

  • pohodlné pranie
  • jednoduché plnenie a vyberanie
  • príležitosť postaviť sušičku rovno na práčku
  • veľký objem bubna
  • široká trhová ponuka
  • množstvo funkcií
  • náramná stabilita
  • vrch práčky ako odkladací priestor, resp. „polička“
  • možnosť vstavaného prevedenia

Mínusy

  • vzhľadom na nutnosť otvárania dvierok do priestoru zaberie pomerne veľa miesta
  • vyššia cena

Estetický tip: Pokiaľ zápolíte s nedostatkom miesta, kvôli čomu musíte umiestniť práčku do kuchyne alebo na chodbu, môže vás zaujať riešenie vstavanej práčky s predným plnením. Vďaka tomu, že takýto model môže perfektne ladiť s interiérom, či už s kuchynskou linkou, alebo chodbovým nábytkom, sa stane nenápadným bytovým doplnkom. Okrem toho, nemusíte po nej siahnuť výhradne kvôli jej umiestňovaniu do kuchyne či na chodbu. Vstavaný typ práčky bude vyzerať perfektne a elegantne aj v akejkoľvek kúpeľni

Práčky s horným plnením na šetrenie chrbta

Prevedenia s horným plnením síce nie sú už v dnešnej dobe tak populárnymi, no stále si nájdu svojich prívržencov. Faktom totižto je, že sa k nim nemusíte zohýbať, čo z nich robí výbornú voľbu pre seniorov či ľudí s problematickými chrbtami. 

Navyše, perfektne zapasujú do menších miestností, keďže nemusíte počítať so žiadnym priestorom navyše na otváranie dvierok. 

V porovnaní s práčkami s predným plnením sa však vyznačujú horšou stabilitou a menším „bonusovým“ využitím. Zatiaľ čo typy s predným plnením dokážete použiť aj ako odkladací priestor či miesto na sušičku, pri práčkach s horným plnením takúto možnosť nemáte.

Plusy

  • odbúravajú nutnosť zohýbať sa
  • vhodné pre seniorov a ľudí s problémovou chrbticou
  • ideálna voľba do menších priestorov
  • môžete si ich esteticky obstavať

Mínusy

  • užšia trhová ponuka
  • nemôžete na ňu prakticky umiestniť sušičku
  • vrch práčky neposlúži ako odkladací priestor, resp. „polička“
  • horšia stabilita

Praktické práčky kombinované so sušičkou

Sušičky síce v minulosti nepatrili medzi najnevyhnutnejšie domáce spotrebiče, no v dnešnej dobe si čoraz viac získavajú priazeň zákazníkov. Nič iné sa nedá povedať ani o praktických kombinovaných typoch práčiek, ktoré efektívne šetria miesto. Sú perfektnou voľbou do menších priestorov, kde jednoducho nie je pľac pre dva samostatné spotrebiče – teda práčku a sušičku.

Aj napriek tomu, že práčky kombinované so sušičkou spotrebujú vo všeobecnosti väčšie množstvo energie, môžete si ich zaobstarať za prijateľnejšiu cenu ako dva samostatné spotrebiče. 

Azda najvýraznejším negatívom týchto riešení 2 v 1 je skutočnosť, že väčšinou nedokážu usušiť toľko bielizne, koľko sú schopné vyprať.

Plusy

  • šetria miesto
  • riešenie 2 v 1
  • sú k dispozícii za prijateľnú cenu

Mínusy

  • väčšinou nedokážu usušiť toľko bielizne, koľko sú schopné vyprať

4 faktory,ktoré by ste mali zvážiť pred výberom práčky

Pri výberom práčky musíte brať v prvom rade do úvahy priestor, ktorý máte k dispozícii. Bol by totižto nezmysel, aby ste sa snažili natlačiť práčku s predným plnením tam, kde to jednoducho nie je možné. Aj preto sme už vyššie uviedli, že by ste si mali ako prvé určiť typ práčky. 

Na základe toho prichádzajú do hry ďalšie kritériá, akými je napríklad počet členov v rodine či najčastejší druh praného oblečenia. Je toho však omnoho viac. Množstvo zaujímavých funkcií a programovvám uľahčia prácu. Ako kritéria zvážiť pred kúpou práčky?

1. Kapacita bubna

Jedným z najhlavnejších kritérií pri výbere práčky je požadovaná kapacita bubna, ktorá sa prirodzene odvíja od počtu členov v domácnosti: 

  • zatiaľ čo pre jedného bohato postačí práčka s kapacitou bubna na úrovni 5 kg
  • dvojčlenná rodinka si efektívne vystačí s práčkou, ktorá bude mať kapacitu bubna približne 6 až 7 kg
  •  v prípade väčších rodín vám však odporúčame, aby ste sa poobzerali po ešte väčších typoch – ideálne s kapacitou bubna zhruba 7 až 8 kg.

2. Otáčky odstreďovania

Za štandardné odstreďovanie môžeme označiť približne 1 200 otáčok. Takéto odstreďovanie dokáže zbaviť bielizeň najväčšej vlhkosti. Pokiaľ však plánujete prané oblečenie aj sušiť v sušičke, mali by ste siahnuť po práčke s odstreďovaním na úrovni 1 400 otáčok, aby bola vaša bielizeň čo najlepšie pripravená na proces sušenia.

Upozornenie: Menšie kusy oblečenia a jemnú bielizeň by ste mali prať s nižším odstreďovaním, ideálne pri 1 000 otáčkach.

3. Energetická trieda

Pri výbere práčky si všimniteaj energetický štítok, ktorým je označená. Na základe neho si totižto veľmi rýchlo a jednoducho dokážete vypočítať približné výdavky na pranie

Jednoznačne najúspornejšími práčkami na trhu sú modely s označením A+++, ktoré sa vyznačujú spotrebou len 0,65 kW na jedno pranie. S klesajúcim počtom „plusiek“ sa zvyšuje spotreba na jedno pranie o približne 0,05 kW.

zlozene-pradlo-pracky-pracovna

4. Hlučnosť

Predpokladáme, že pravdepodobne nechcete, aby vaša nová práčka robila rámus na celý dom, resp. byt. Obzvlášť v tom prípade, keď sa nenachádza v kúpeľni alebo v samostatnej práčovni za zatvorenými dverami, ale napríklad v kuchyni či na chodbe. Práve vtedy by ste pocítili markantný rozdiel 10 dB doslova a do písmena na vlastných ušiach. 

Každopádne, zatiaľ čo za prijateľnú hlučnosť prania sa považuje asi 50 dB, tak odstreďovanie môže v lepšom prípade dosahovať hlučnosť na úrovni 70 dB.

Ako vybrať práčku na základe funkcií, programov a vybavenia

Moderné práčky už štandardne oplývajú praktickými funkciami, akými sú napríklad odložený štart, detská poistka či takzvaný Aquastop, ktorý automaticky uzatvorí prívod vody v prípade neželaného a nečakaného poškodenia. Za zmienku však stoja aj zvukové signály práčky po skončení pracieho cyklu, automatické dávkovanie pracích prostriedkov a smart funkcie, vďaka ktorým môžu práčky efektívne komunikovať s mobilnými telefónmi.

Čo sa programov týka, mimoriadne obľúbenými sú tie:

  • automatické, inak nazývané aj Fuzzy Logic – dokážu zvážiť hmotnosť vloženej bielizne, na základe čoho automaticky vyhodnotia najefektívnejší a najvhodnejší spôsob a priebeh prania, čím šetria spotrebu enegií
  • a potom klasické programy na jemné materiály
  • programy proti pokrčeniu
  • skrátené programy
  • špeciálne programy pre malé deti a alergikov

Odporúčanie: Pri kúpe práčky si zistite, či vami vybraný model disponuje invertorovým motorom. Ide o moderný motor, ktorého otáčky sú riadené elektronicky. V dôsledku toho je jeho chod tichší, efektivita prania vyššia a životnosť dlhšia.

Najobľúbenejšie a najlepšie práčky podľa značiek

Na trhu, obzvlášť na internete, môžete natrafiť na nespočetné množstvo práčok. Mnohé z nich môžu však zhmotňovať len atrapy s nízkou cenou, ktorou sa vás bude snažiť predajca obalamutiť. Kúpou podobných modelov ale určite neušetríte, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Životnosť takýchto práčok totižto nemusí ani zďaleka dosahovať úrovne overených značiek. 

Práve preto by ste mali dať nielen na overené značky, ale aj na overených predajcov. Všímajte si aj to, či predajca zverejňuje na svojej stránke kompletnú špecifikáciu spotrebiča. Medzi najobľúbenejšie a najpopulárnejšie značky práčok patria:

  • Electrolux,
  • Whirlpool,
  • Samsung,
  • LG,
  • AEG,
  • Bosch,
  • Siemens,
  • Beko,
  • Gorenje,
  • Candy.

Na portáli covybrat.sk nájdete obšírne porovnanie najlepších práčok na trhu.

Užitočné odporúčania na záver

Bez ohľadu na to, pre akú práčku sa v konečnom dôsledku rozhodnete, majte na pamäti, že sa musíte o ňu aj patrične starať. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné čistenie a údržba dôležitých častí, ktorými sú filter, dávkovač pracieho prášku a gumové tesnenia okolo dvierok. 

Mimochodom, vedeli ste, že praním pri nižších teplotách zabránite tomu, aby sa v práčke usadzoval vodný kameň?

zena-cisti-pracku-zltou-handrickou

Viete, ako sa správne starať o práčku?

Akú starostlivosť by ste mali venovať práčke, aby vydržala čo najdlhšie funkčné aj bez servisu? Máme pre vás 7 tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať.

  1. Práčku nikdy neprepĺňajte

Možno to vyzerá, že toto tričko a nohavice sa tam ešte zmestia, ale berte do úvahy to, že mokré prádlo je ťažšie ako to suché. V preplnenej práčke sa prádlo tak dobre nevyperie a je to pre spotrebič extrémna námahavé, čím sa znižuje jeho životnosťou. Niektoré práčky vám hmotnosť bielizne dokážu prepočítať a teda vás na ťažký obsah upozornia, neplatí to ale u všetkých.

Tip: Šetrnosť môžete vašej novej práčke preukázať aj tým, že ju budete plniť len maximálne na 80 %. Čo tým docielite? Praná bielizeň bude mať tak dostatok miesta na pohyb. Navyše, menším zaplnením bubna budete logicky aj šetriť motor.


2. Perte kvalitnými prostriedkami

Nezáleží ani tak na cene ako na zložení. Niektoré pracie prostriedky obsahujú množstvo nerozpustných zlúčenín, ktoré zanášajú útroby práčky a filter. Takto zanesená práčka neperie tak kvalitne a bielizeň z nej je zatuchnutá. Chybu rozhodne neurobíte ekologickými prostriedkami, ktoré bývajú šetrnejšie.

Tip: Majte vhodné pracie prostriedky po ruke vďaka regálom do kúpeľne, prípadne môžete zaobstarať aj praktické skrinky nad práčku, ktoré pohodlne pojmú aj osušky a uteráky.

3. Pozor na to, čo periete

Môže sa stať, že občas neskontrolujete vrecká a potom vás do reality prebudí cinkanie mincí alebo kľúčov v bubne. Kým sú len v bubne, nie je to až taký problém. Keď ale zapadnú hlbšie, môže sa nenávratne poškodiť napríklad čerpadlo alebo rozpárať tesnenie pri dvierkach. Aj preto vždy perte (vystužené) podprsenky v špeciálnom vrecku na pranie jemnej bielizne, aby sa z nich kostica nezatúlala niekam, kam nemá.

4. Práčku po praní nezatvárajte

Ak chcete jednoducho bojovať proti plesni a zápachu, nechávajte práčku po dopraní aspoň pár hodín pootvorenú, ideálne povysuňte aj zásobník na pracie prostriedky. Práčka vyschne a nebude v nej živná pôda pre plesne a baktérie.

5. Krátke čistenie, ktoré zaberie len chvíľku

Vyhraďte si po dopraní bielizne minútku času, ktorú práčke venujete. Stačí len utrieť usadený prášok alebo aviváž v zásobníku. Raz za mesiac potom ešte utrite tesnenie okolo dvierok, aby sa na ňom nerobili usadeniny.

6. Práčku pravidelne dezinfikujte

Väčšina bielizne vyžaduje pranie na nižších teplotách, napriek tomu je potrebné raz za čas práčkou prehnať horúcu vodu (väčšinou 90 °C). Tým sa práčka vydezinfikuje a bielizeň nebude zatuchnutá. Pri takom pracom cykle nechajte práčku prázdnu, ideálne len pridajte špeciálny čistič, ktorý si poradí aj so usadeným vodným kameňom. Ideálne je opakovať takéto čistenie raz za 3 mesiace. Pri praní naprázdno nezabudnite vypnúť žmýkanie. Zbytočne by sa tým len preťažovali ložiská.

7. Nezabudnite vyčistiť filter

Raz alebo dvakrát do roka odporúčame skontrolovať filter (jeho umiestnenie nájdete v návode, najčastejšie je však spredu v spodnej časti). Pri vybratí filtra vyteká z práčky voda, tak sa nenechajte zaskočiť. Buď pod práčku dajte savú handru, alebo nechajte vodu vytiecť napríklad na plech na pečenie. Z filtra odstráňte vlasy a opláchnite ho v umývadle.

7. Pozor na tvrdú vodu

Vodný kameň je úhlavný nepriateľ väčšiny práčok. V prípade, že máte keramické výhrevné teleso, tvrdosť vody vás tak trápiť nemusí. Pri kovovom je to podstatne väčší problém, pretože usadený vodný kameň zabraňuje tomu, aby teleso správne fungovalo. Ideálne v takom prípade voľte pracie prostriedky so zmäkčovačom vody, alebo zmäkčovač kúpte zvlášť a pridávajte ho ku každému praniu. Na zmäkčenie funguje však aj obyčajná jedlá sóda. Tej stačí do prania pridať približne jednu polievkovú lyžicu.

Po prečítaní predošlých riadkov by ste mali vedieť, ako vybrať práčku do vašej domácnosti

Na úplný záver vám však dáme ešte jednu dobrú, takzvanú „babskú“, radu. Pokiaľ sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu z práčky, alebo mu chcete jednoducho predísť, čas od času dajte do bubna vriacu vodu s octom a pustite práčku len tak naprázdno. No a nezabudnite nám dať vedieť, či vám naše rady a odporúčania pomohli.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *