Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
biely roboticky vysavac na tmavej drevenej podlahe

Chcete v lete tráviť všetok voľný čas vonku, lenže tomu bráni povinnosť menom domáce upratovanie? Nesmúťte – našťastie žijete v modernej dobe, ktorá ponúka istých robotických pomocníkov. Takých, ktorý poupratujú za vás. Tentoraz je reč o robotickom vysávači, automatickom prístroji, ktorý jednoducho povysáva, bez toho aby ste museli byť prítomní. Je to však záležitosť, ktorú potrebujete práve vy? Prinášame výhody a nevýhody robotických vysávačov.

Pomocník pre bežné upratovanie

Predstavte si, že prídete unavení z práce a nechcete sa púšťať do upratovania. Práve v tento okamih prichádza na rad robotický vysávač, ktorý stačí nastaviť automaticky na určitý čas alebo zapnúť a prach, nečistoty, omrvinky či zvieracia srsť – to všetko vysaje za vás, zatiaľ čo vy môžete pripraviť večeru alebo sledovať televíziu. Ak potrebujete občasnú pomoc, potom môže byť tým správnym riešením pre vašu domácnosť. Nečakajte ale, že všetku prácu urobí za vás. Aby ste sa zbavili nečistôt vo všetkých kútoch vášho domova, bude potrebné čas od času povysávať ručne.

Záleží na podlahovej krytine

Robotický vysávač pomôže všade tam, kde prevládajú hladké podlahové krytiny. Vysaje linoleum, vinyl, parkety aj plávajúce podlahy, s čím si však neporadí, to sú koberce s vyšším vlasom. Ak u vás doma máte práve skôr koberce, robotický vysávač neodporúčame. Ak však na podlahe máte len občas nejaký ten nízky behúň, potom vám robot pomôže – na niektoré nižšie koberce bez problémov vyjde. Záleží však na vlastnostiach jednotlivých modelov, preto je dôležité sledovať parametre a vlastnosti každého z nich.

Náš tip: Viete o tom, že existuje aj robotický čistič okien?

Zo schodov nepadá

Väčšina robovysávačov má najrôznejšie senzory. Tie bránia nielen prudkému narážaniu do stien či nábytku, ale dokonca bránia pádu zo schodov. Koho tak trápil prach na vysokých skriniach, má razom vyriešené – stačí tam robota na chvíľu vypustiť a on sa o všetko postará. Rovnako tak luxovanie na poschodí nie je žiadny problém. Aby však senzor proti pádu správne fungoval, je vhodné vysávač pravidelne čistiť a zabrániť ich zaprášeniu, ktoré zamedzuje plnej funkčnosti.

Udržanie poriadku

Sčítané a podčiarknuté, robotický vysávač je vhodným adeptom na pomocníka pri upratovaní do každej domácnosti, obzvlášť, ak si prajete len obvyklé udržiavanie poriadku v pracovné či inak náročné dni. Funkcia automatického upratovania spustí vysávač tiež pri vašej neprítomnosti. Keď ste v práci alebo na dovolenke, podlahy môžu byť neustále čisté. Robota oceníte, či už žijete sami, s deťmi, alebo s domácim miláčikom – ale ako vždy platí, že záleží na výrobcovi aj modelovej rade. Preto najlepšie vyskúšajte alebo sledujte hodnotenia zákazníkov, ktorí už s týmto jedinečným prístrojom majú skúsenosti.

9 krokov, ako vybrať robotický vysávač

Pri výbere robotického vysávača si musíte v prvom rade ujasniť, na aký typ podlahy, resp. povrchu, ho chcete a plánujte používať. Zatiaľ čo niektoré typy sú vhodné výlučne na tvrdé typy podláh, iné si poradia aj s kobercami. Okrem toho sa zamerajte na jeho sací výkon, rozmery, hlučnosť, výdrž batérie, schopnosť prekonávať prekážky, filtráciu, navigáciu a ďalšie život uľahčujúce funkcie. Toto sú základné parametre výberu vysávača.

1. Typ povrchu

Hlavnou devízou robotických vysávačov sú tvrdé hladké povrchy, ako napríklad dlažba, parkety či plávajúca podlaha. Kvalitnejšie a výkonnejšie modely, ktoré disponujú špeciálnou kefou, si vedia poradiť aj s kobercami. Avšak, nie je koberec ako koberec. Zatiaľ čo niektoré robotické vysávače zvládnu vyčistiť výlučne nízke typy kobercov, iné dokážu poupratovať aj takzvané koberce s dlhým vlasom. Zvážte preto, na aké povrchy chcete vášho nového robota používať a uistite sa, či to má daný model vlastne v popise práce.

2. Sací výkon

Čo sa týka sacieho výkonu robotických vysávačov, majte na pamäti, že s vyšším výkonom sa zvyšuje aj pravdepodobnosť nižšej prevádzkovej doby, teda batérie, na jedno nabitie. Na druhej strane, výkon by nemal byť v prípade robotických vysávačov parametrom, ktorý by vás mal nejakým spôsobom odrádzať od kúpy. Samozrejme, keď hovoríme o nižšej sacej sile.

Pri robotických vysávačoch stojí totižto na zamyslenie, že tieto mašinky nie sú nútené prenášať prach a špinu na takú ďalekú vzdialenosť ako klasické vysávače s dlhými hadicami. Menší výkon teda rozhodne nemusí znamenať nízku účinnosť. Každopádne, sacie výkony robotických vysávačov sa pohybujú zhruba od 8 W až cez hranicu 40 W.

3. Výdrž batérie a doba nabíjania

Keď už sme vyššie spomenuli výdrž batérie, mali by sme ju aj konkretizovať. Pred kúpou vášho nového domáceho pomocníka totižto dozaista chcete vedieť, ako dlho sa bude musieť nabíjať na to, aby poupratoval celé vaše bývanie. V tomto prípade však jasná odpoveď neexistuje.

Na trhu totižto nájdete aj lacnejšie modely so slabšou batériou, ktorá na hodinovú prevádzku potrebuje až štvornásobne dlhý čas nabíjania, aj výkonnejšie modely s lepšou batériou, ktorej čas nabíjania a prevádzka sa môže rovnať približne 2 hodinám. Bude teda záležať predovšetkým na vašich osobných preferenciách. Uspokojíte sa s kratšou výdržou batérie, pričom si počkáte na jej dobíjanie, alebo si potrpíte na rýchle nabíjanie a dlhú prevádzkovú dobu?

4. Filtrácia

V súvislosti s tým, ako si správne vybrať robotický vysávač, by ste mali brať do úvahy aj filtráciu. Teda, najmä vtedy, ak je niekto z vašej domácnosti alergikom. Na druhej strane, na účinnosti filtrácie si môžete zakladať už len z toho hľadiska, že sa jedná o kvalitu vnútorného prostredia, v ktorom trávite pravdepodobne najväčšiu časť vašich dní.

Zapamätajte si, že najúčinnejšími filtrami sú podobne ako pri klasických vysávačoch tie s označením HEPA. Dokážu zachytiť vyše 99 % (takmer 100 %) peľových častíc a alergénov. Avšak, nedajte sa odradiť filtrami s inými označeniami. Niektoré značky používajú pri svojich robotických vysávačoch iné typy filtrov, ktoré sú podobne účinné.

5. Hlučnosť

Pri výbere robotického vysávača môžete natrafiť na modely s rozdielnou hlučnosťou. Koniec koncov, podobne je to aj pri klasických vysávačoch. Avšak, zatiaľ čo hlučnosť najtichších klasických vysávačov dosahuje úrovne približne 60 dB, tak v prípade robotických mašiniek dokážete na trhu nájsť aj modely s hlučnosťou menšou ako 50 dB. Pri ich prevádzke si teda bez problémov a pohodlne pozriete aj váš obľúbený televízny program. Keď by sme to ale zobrali z druhého konca, poznamenali by sme, že najhlučnejšie robotické modely sa vyznačujú hlučnosťou okolo 70 dB, čo je pri klasických vysávačoch v podstate nižšia stredná hladina hlučnosti.

6. Navigácia

Keď sa zamýšľate nad tým, ako správne vybrať robotický vysávač, parametrom na správnom mieste bude aj navigácia. Na trhu nájdete aj lacnejšie robotické vysávače bez navigácie, aj prepracovanejšie robotické vysávače s navigáciou. Tá môže mať „podobu“ GPS, kamery, lasera alebo kombinácie kamery a lasera.

Tak, a teraz otázka: mašinka s navigáciou alebo bez? Finálnu voľbu budete mať v konečnom dôsledku v rukách vy, no majte na pamäti, že robotické vysávače s navigáciou pracujú oveľa efektívnejšie a kratšie. Ich pohyb je totižto inteligentný a systematický.

7. Kapacita zbernej nádoby

Bez ohľadu na kapacitu zbernej nádoby vášho nového robotického vysávača vám odporúčame, aby ste nádobku po každom použití vyprázdnili. Zberné nádoby robotických mašiniek majú totižto spravidla malú kapacitu. Zatiaľ čo najväčšie môžu dosahovať úrovne zhruba 0,8 l, tak tie najmenšie začínajú už na hranici 0,2 l.

8. Schopnosť prekonávať prekážky

Pri výbere vhodného robotického vysávača pre vašu domácnosť je nutné prihliadať aj na jeho schopnosť prekonávať prekážky. Tento údaj vám napovie, či robot dokáže bez problémov zdolať výšku prahu alebo koberca. Schopnosť prekonávať prekážky sa udáva v centimetroch a zvykne sa pohybovať v rozmedzí 1 až 2 cm.

9. Rozmery

Rozmery robotického vysávača by vás mali zaujímať najmä v súvislosti s nábytkom, ktorý máte doma. Vyberajte si taký model, ktorý sa pohodlne dostane pod skrine, sedačky či kreslá na nožičkách.

Ďalšie dôležité funkcie

  • Mokré vysávanie alebo mopovanie – robotické vysávače s funkciou mokrého vysávania alebo mopovania.
  • Inteligentné ovládanie – napríklad ovládanie robotického vysávača na diaľku alebo smartfónom.
  • WiFi – na trhu nájdete ako robotické vysávače bez WiFi, tak robotické vysávače s WiFi. Keď dokážete vášho šikovného pomocníka pripojiť na WiFi, môžete ho pohodlne ovládať aj z prostredia mimo vášho domova.
  • Rotačné kefy – efektívne vysávanie pomocou otáčavého pohybu.
  • UV lampa dezinfikovanie vysávanej plochy pomocou malého UV svetla. Ohľadom tejto funkcie však kolujú viaceré dohody, či je pri tak malom svetle skutočne účinná.
  • Automatické nabíjanie – inteligentná funkcia, vďaka ktorej robotický vysávač automaticky vyhodnotí, kedy je čas na dobitie energie, a odoberie sa do svojej nabíjacej stanice.

Praktické tipy na údržbu a používanie robotického vysávača

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu zbernej nádoby, ktorú by ste mali čistiť v ideálnom prípade po každom použití robotického vysávača.

Pozornosť venujte aj kefám – aspoň raz za mesiac ich dôkladne prezrite, prípadne vyčistite od zanesených nečistôt.

Aby vás robotický vysávač tešil bezproblémovou prevádzkou a hladkým chodom, kontrolujte v podobnom časovom intervale ako pri kefách aj jeho kolieska.

Spomínané kefy by ste mali spoločne s filtrami pravidelne meniť. Túto požiadavku stačí praktizovať približne raz do roka.

Výmena bude čakať aj batériu robotického vysávača. V tomto prípade však ide o záležitosť, ktorá na seba upozorní až po niekoľkých rokoch od začiatku používania.

Robotický vysávač používajte vždy len na také povrchy, na aké je určený. Pokiaľ nemá koberce, resp. koberce s vysokým vlasom, v popise práce, netrápte ho.

Pri robotických vysávačoch bez navigácie sa pokúste vymedziť upratovaný priestor napríklad prekážkami. Zabránite tak tomu, aby sa váš robot dostal na miesta, kde nemá čo robiť, resp. by si mohol ublížiť.

Vedeli ste, že niektoré modely robotických vysávačov vedia inteligentne rozpoznávať upratovaný povrch a prepínať tak medzi jednotlivými kefami?

Najobľúbenejšie značky robotických vysávačov

Zamýšľate sa nad tým, ktorý robotický vysávač na trhu je najlepší? Vedzte, že trhová ponuka je skutočne široká a krok vedľa neurobíte s hneď viacerými výrobcami. Za zmienku dozaista stoja kvalitné a overené značky ako Xiaomi, iLife, Tesla, Symbo, Eta, Sencor ale aj mnoho ďalších. Na záver sme pre vás vybrali niekoľko konkrétnych tipov, ktoré vám môžu mimoriadne uľahčiť fungovanie vašej domácnosti.

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P

  • Sací výkon: 40 W (2 100 Pa)
  • Doba pracovného času: 60 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,6 l
  • Hlučnosť: menej ako 72 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 35 x 35 x 9,45 cm

Robotický vysávač iLife V5S PRO

  • Sací výkon: 22 W
  • Doba pracovného času: 120 až 150 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,3 l
  • Hlučnosť: menej ako 50 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 30 x 30 x 7 cm

Robotický vysávač Tesla RoboStar T80 Pro

  • Sací výkon: 22 W
  • Doba pracovného času: 120 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,6 l (0,3 l na vodu)
  • Hlučnosť: menej ako 55 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 30 x 30,5 x 7,8 cm

Robotický vysávač Symbo xBot 5 PRO WiFi s mopom (2 v 1)

  • Sací výkon: 1 300 Pa
  • Doba pracovného času: 100 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,3 l (0,2 l na vodu)
  • Hlučnosť: menej ako 60 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 33,5 x 33,5 x 7,9 cm

Robotický vysávač Eta Felix

  • Sací výkon: –
  • Doba pracovného času: 120 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,5 l (0,15 l na vodu)
  • Hlučnosť: menej ako 67 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 32,5 x 33 x 8 cm

Robotický vysávač Sencor SRV 1000SL

  • Sací výkon: 10 W
  • Doba pracovného času: 80 minút
  • Kapacita zbernej nádoby: 0,2 l
  • Hlučnosť: menej ako 65 dB
  • Rozmery (D x Š x H): 28 x 28 x 7,5 cm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *