Grilovanie je pre mnoho ľudí spojené nielen s prípravou lahodných pokrmov, ale aj ako možnosť sa vidieť s priateľmi a užiť si letné večery. Výber grilu preto neradno podceňovať. Trh ponúka nespočetné množstvo typov a vybrať ten pravý nemusí byť práve jednoduché.
Aké kritériá zvážiť pred samotnou kúpou?
- spôsob ohrevu
- zdroj tepla
- veľkosť
- či sa bude prenášať
Elektrické grily
Bez dymu a vône dreva stráca grilovanie svoju jedinečnú atmosféru. Pri elektrických variantoch jednoducho stačí zastrčiť kábel do zásuvky a môžete grilovať. Počítať musíte aj s nutnosťou zásuvky blízko miesta grilovanie. Medzi jeho výhody patrí ľahká údržba a cenová dostupnosť. Ich súčasťou bývajú malé panvičky, alebo misky, ktoré umožňujú jednoduché grilovanie rôznych druhov zeleniny a syrov. Tuk potom odteká do zbernej nádoby.
Plynové grily
Na grilovanie potrebujete propánbutánovú fľašu. Hodí sa najmä pre tých, ktorí grilujú častejšie. Rovnako ako elektrické grily ani ony nevedia vytvoriť jedinečnú atmosféru ohňa a dymu, ktorú poskytujú klasické grily na pevné palivo. Ich výhrevnosť je však rýchla a prívod plynu sa dá ľahko regulovať. Horáky sú chránené proti odkvapkajúcemu tuku a vďaka tomu je ľahké ich čistenie.
Lávový plynový gril je opatrený lávovým kameňom, ktorý je umiestnený nad spodným vykurovacím telesom. Kameň vstrebáva odkvapkávajúci tuk a tým sa zamedzuje vzniku dymu. Životnosť kamenu však nie je dlhá. Pri opakovanom zahrievaní a ochladzovaní sa postupom času rozpadá a je nutná jeho výmena.
Na drevo a drevené uhlie
Ideálne pre vonkajšie grilovanie sú grily na uhlie a drevo. Nevýhodou je ich rozhorenie, ktoré trvá pomerne dlho. Tiež teplota sa u nich horšie reguluje a udržiava. Bývajú lacnejšie ako predošlé typy. Investícia do kvalitného roštu sa však určite oplatí. Niektoré sú opatrené vyklápacím vekom. Tie kvalitnejšie majú vo veku otvory pre reguláciu prívodu vzduchu.
Stabilnú teplotu dovedie udržať keramický gril, ktorý má na bokoch keramické dosky. Teplota sa reguluje pomocou otvorov v hornej a dolnej časti grilu. Ohnisko je od roštu dosť vysoko. To všetko spolu s vekom umožňuje grilovať šťavnaté a krehké mäsa.
Zaobstarať si môžete grily nepreberných tvarov a veľkostí. Elektrické a plynové sa hodia hlavne na vnútorné použitie. Plynové grily sa vyrábajú vo väčších prevedeniach, zatiaľ čo elektrické sú menšie. Mnoho grilov je vybavených kolieskami s možnosťou zabrzdenia a niektoré obsahujú prídavné rošty alebo zabudovaný teplomer.
Pár tipov na záver
- ryby grilujte vždy v špecializovaných košíkoch, aby sa nerozpadli
- do žeravých uhlíkov pridajte listy šalvie, ktoré jedlu dodajú nezameniteľnú chuť
- tvrdšie zeleninu pred grilovaním namočte na pol hodiny do studenej vody, zostane potom krehká
- mäso nikdy neprepichujte, vytiekla by z neho šťava