Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
koberec-v-interieri-puff-jemne-farby

Koberce sa dnes rozdeľujú podľa mnohých rôznych kritérií a jedným z nich je práve použitý materiál koberca, pretože má veľký vplyv na celkové vlastnosti. Kým vlna efektívne pohltí prach, umelé vlákna ocenia zase alergici. Ako sa teda v jednotlivých materiáloch zorientovať a čo od nich očakávať?

Aký materiál koberca je najlepší pre zdravie i domácnosť

Celkovo sa dnes rozlišujú dve základné skupiny kobercov – syntetické a koberce z prírodných vlákien. Oba tieto druhy sa svojimi vlastnosťami aj vzhľadom vlákna líšia a prinášajú nesporné výhody aj nevýhody, samozrejme s ohľadom na konkrétny typ materiálu.

A aké koberce sa hodia do jednotlivých miestností? Pozrite si tipy tu.

Syntetické koberce

Veľkej obľube sa dnes teší materiál kobercov zo syntetických vláken, teda umelo vyrobených, materiálov.

Medzi ich najväčšie výhody patrí:

 • nízke výrobné náklady, z ktorých následne vyplýva aj jednoznačne nižšia cena pre spotrebiteľa
 • koberce si veľmi dlho udržujú sýte odtiene a výrazné farby, môžete taktiež vyberať z veľkého množstva
 • vlákna sú tvarovo stále a do určitej miery majú schopnosť sa zase vrátiť do pôvodného stavu
 • koberce oveľa lepšie odolávajú roztočom

Oproti tomu nevýhody syntetického materiálu kobercov:

 • jednoznačne nižšia životnosť
 • vlákna sa ľahko poškodia vo veľmi zaťažovaných oblastiach (napríklad pod nábytkom alebo v miestach, kde sa veľa chodí)

Druhy syntetických vlákien

Polyamidové vlákna sa na výrobu kobercov využívajú kvôli možnosti jednoduchého zafarbenia. Vďaka tomu je možné z nich vytvoriť nepreberné množstvo rôznych farieb s odlišnou sýtosťou a akýmikoľvek vzorkami. Koberce z polyamidových vlákien sú potom vhodné ako do domov, tak na verejné priestranstvá, pretože vlákna dobre izolujú teplo i zvuk. Aj po dlhodobej záťaži sa vlákna do istej miery narovnajú do pôvodného stavu.

Polyesterové vlákna sú oproti tomu oveľa vhodnejšie do domácnosti než do veľa namáhaných priestorov, ale medzi ich nesporné výhody patrí veľká odolnosť proti vodou odstrániteľným škvrnám a tiež farebná stálosť. Pretože sa dnes polyesterové koberce vyrábajú predovšetkým z PET fliaš, ich nákupom sa podieľate na znovuobnovení použitých materiálov.

Polypropylenové vlákna patria cenovo medzi najprívetivejšie, ale ich farby rýchlo vyblednú a vlákna celkovo nie sú príliš odolné voči znečisteniu. Najčastejšie sa koberce z polypropylénových vlákien využívajú na dekoratívne účely v miestach, ktoré nie sú príliš využívané.

Polyakrylové vlákna krásne hrejú a sú veľmi príjemné na dotyk. Svojimi vlastnosťami sa veľmi približujú kobercom z prírodných materiálov. Oproti polypropylénovým vláknam však vydržia dlho farebné a často mávajú aj atest pre kolieskové stoličky. Koberce sa hodia i do priestorov s vysokými protipožiarnymi nárokmi.

Koberce z prírodných materiálov

Ak si chcete dopriať trochu toho luxusu, určite siahnite po kobercoch z prírodných materiálov. Ich história je totiž veľmi dlhá a stáročia vývoja prispeli k veľmi kvalitnému aj esteticky krásnemu spracovaniu.

Medzi najväčšie výhody prírodného materiálu koberca patrí:

 • velmi dobré izolačné vlastnosti
 • odolnosť proti znečisteniu
 • sú velmi príjemné na dotyk
 • zvyčajne majú dobrú schopnosť regenerácie po zaťažení
 • celoplošné koberce dokážu regulovať vlhkosť v miestnosti

Ale samozrejme i prírodné koberce majú svoje nevýhody:

 • cena je podstatne vyššia
 • koberce postupne vylínajú
 • sú náročnejšie na údržbu

Typy používaných prírodných vlákien

Prírodný hodváb sa krásne leskne a navyše vďaka nemu vyniknú v koberci aj tie najjemnejšie vzory. Hodvábne koberce sú hebké na dotyk, ale navyše veľmi dobre odolávajú opotrebovaniu. Len dajte pozor, aby neboli vystavené vlhkosti, pretože potom sa ich odolnosť výrazne znižuje. Jednoznačne sa jedná o jeden z najdrahších výrobných materiálov.

Bavlna je v kobercových vláknach veľmi odolná, takže dlho vydržia. Medzi výhody bavlnených kobercov patrí tiež ich vodoodolnosť.

Vlna sa na koberce používa, pretože skvelo tlmí a dokáže pohlcovať prach, tiež zlepšuje akustiku a dobre izoluje. Nevýhodou tohto materiálu je, že je veľmi zle odolný proti škvrnám. Vlna sa tiež neodporúča pre alergikov.

Morskú trávu a sisal nájdete predovšetkým u kusových kobercov. Morská tráva sa síce veľmi dobre udržiava, ale životnosťou je na tom najhoršie – rýchlo sa zošľape. Sisal je oproti tomu síce o dosť odolnejší, na druhú stranu sa však jeho cena pohybuje vo výrazne vyšších sumách.

Krásny a nezvyčajný nádych interiérom dodávajú perzské koberce.

Kombinované koberce

Pomyselným kompromisom medzi syntetickými kobercami a kobercami z prírodných vlákien sú potom koberce kombinované. Obsahujú rôzne pomery oboch typov materiálov, vďaka čomu preberajú výhodné pozitívne vlastnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *