Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Stratila vaša pohovka svoju pôvodnú krásu? Nemajte obavy, väčšinu nečistôt možno úplne odstrániť. Ale čím skôr, tým lepšie. Dlho uschnuté škvrny vám dajú oveľa viac práce. Poradíme vám, ako vyčistiť pohovku po rokoch bez starostlivosti a ako sa o ňu pravidelne starať, aby vyzerala ako nová.

Foto: Shutterstock.com

Každé čistenie sa začína vysávačom

Pravidelná údržba aj dôkladné hĺbkové čistenie začínajú vysávačom. Takto by ste mali sedadlo zbaviť prachu, roztočov a omrviniek ideálne raz týždenne. Vždy nastavte vysávač na nízky sací výkon, aby ste nepoškodili štruktúru materiálu, a v ideálnom prípade použite nástavec na čalúnenie.

Nezabudnite na miesta, kde sa často usadzujú nečistoty. Pohovka v tvare L rada skrýva prach a omrvinky v medzere medzi rohovou a rovnou časťou, zatiaľ čo u pohovky na nožičkách je potrebné vysávať aj pod ňou.

Pravidelné suché čistenie odstráni väčšinu prachu, zníži výskyt roztočov a tiež zvýrazní farbu sedačky. Až potom sa môžete pustiť do hlbšieho čistenia.

Foto: Shutterstock.com

Spôsob čistenia závisí od materiálu sedačky

Koža, ekokoža, koženka a látka sa čistia iným spôsobom. Niektoré materiály si ľahko poradia s mokrým čistením, iné iba zničíte. Pozrime sa na metódy ručného čistenia, ktoré môžete vykonať doma v závislosti od materiálu sedačiek.

Čistenie koženej sedačky

S koženou sedačkou budete mať najmenej práce. Teda ak ho pravidelne impregnujete, aby odpudzovala vodu. Hladkú a anilínovú kožu stačí raz týždenne povysávať a pretrieť vlhkou handričkou. Brúsená koža (nubuk, velúr) sa nesmie vôbec namočiť, takže stačí pravidelné vysávanie.

Foto: Shutterstock.com

Ak vaša kožená sedačka po rokoch potrebuje hlbšie čistenie, postup závisí od typu kože:

  • Sedačka z hladkej kože – použite špeciálny čistiaci prostriedok určený na hladkú kožu a postupujte podľa pokynov. Na čistenie budete potrebovať len dve špongie a vedro s vodou.
  • Sedačka z brúsenej kože – nesmie sa namočiť, inak voda zostane v póroch a spôsobí škaredé mapy. Čistite iba mechanicky, pomocou špeciálnej gumovej kefy alebo gumy na brúsenú kožu.
  • Sedačka z anilínovej kože – čistí sa rovnako ako brúsená koža, len musíte byť trochu opatrnejší, aby ste nepoškodili vrchnú vrstvu farby.

Po hĺbkovom čistení vždy nasleduje špeciálna starostlivosť. V prípade hladkej kože stačí impregnácia, v prípade brúsenej a anilínovej kože je potrebné najprv použiť prípravok na ochranu proti vysychaniu a vyblednutiu. Až potom sa aplikuje impregnácia.

TIP: Na mokré čistenie používajte vždy len biele handričky alebo špongie. Farebné tkaniny rady púšťajú farbu.

Foto: Shutterstock.com

Čistenie pohovky z ekokože alebo koženky

Ekokožu a koženku čistite rovnako ako klasickú hladkú kožu. Na bežné čistenie stačí vysávač a vlhká handra, zatiaľ čo hĺbkové čistenie si vyžaduje špeciálny prostriedok, zvyčajne penu.

Kožu čistite veľmi opatrne, aby ste neodlúpili povrch materiálu. Tiež to robte po častiach, aby výrobok nezaschol a nepôsobil príliš dlho. Pozor na to, že koža a ekokoža potrebujú aj následnú impregnáciu.

Bohužiaľ, niektoré typy škvŕn sa z koženky odstraňujú veľmi ťažko. Ide najmä o atramentové škvrny.

Čistenie textilných sedačiek

Ak má vaša sedačka odnímateľné poťahy, máte vyhraté. Stačí ich hodiť do práčky na šetrný program. V opačnom prípade je čistenie látkového sedadla najnáročnejšie. Ľahko nasiakne všetky nečistoty a po čistení dlho schne. Niektoré škvrny sa bohužiaľ nedajú vyčistiť ručne.

Foto: Shutterstock.com

Aj v prípade textílie si vyberte špeciálny prípravok na čalúnenie a vyhnite sa akýmkoľvek experimentom – vrátane pracieho prášku. Niektoré materiály sú veľmi citlivé a na sedačke by sa mohli objaviť škvrny.

Na čistenie opäť použite biele utierky alebo špongiu. Vyhnite sa akýmkoľvek kefám. Narušia štruktúru vlákien. Tkaninu tiež nedrhnite silou.

Strojové čistenie

Existuje však riešenie aj pre skutočne silno znečistené povrchy. Je to profesionálny tepovač. Pomocou tlaku vháňa do materiálu vzduch alebo vodu spolu s čistiacim prostriedkom a okamžite ho vysáva späť. Čistenie je teda možné za sucha aj za mokra.

Tepovač vyčistí sedačku naozaj do hĺbky a poradí si aj s množstvom starých škvŕn. Obnoví aj dlho znečistené čalúnenie.

Kúpa tepovača by bola pomerne veľkou investíciou, ak vezmeme do úvahy, že ho použijete maximálne dvakrát ročne. Môžete si však prenajať tepovač od špecializovanej firmy alebo si objednať profesionálne čistenie ako službu.

Foto: Shutterstock.com

Ako na škvrny na látkovej pohovke

Vďaka impregnácii koža ani koženka neabsorbujú nečistoty. Drvivú väčšinu nehôd tak zachránite použitím suchej a potom vlhkej handričky. V prípade látkových sedačiek je situácia, žiaľ, zložitejšia.

Dôležitá je rýchlosť. Ak na sedačku niečo vylejete, čo najskôr na škvrnu položte dobre nasiakavú handričku, aby sa do nej vsiaklo čo najviac nečistôt. Potom môžete vyskúšať osvedčené domáce prostriedky. Ak je vaša pohovka vyrobená z jemnej tkaniny, vyskúšajte výrobok najprv na časti, ktorá nie je viditeľná.

Foto: Shutterstock.com
  • Žlčové alebo kastílske mydlo – odstraňuje takmer všetky nečistoty, preto je dobré mať ho vždy po ruke. Mydlo votrite do škvrny vlhkou handričkou, nechajte ho krátko pôsobiť a potom ho utrite čistou vlhkou handričkou.
  • Jedlá sóda – funguje na mastné škvrny a škvrny od kávy. Na škvrnu nasypte sódu bikarbónu, jemne zapracujte vlhkou handričkou, nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom vysajte. Jedlá sóda tiež účinne pohlcuje pachy.
  • Kyselina citrónová – pomáha odstraňovať stopy po fixkách, perách alebo pastelkách. Rozpustite malé množstvo kyseliny vo vode, votrite do škvrny handričkou a nechajte pôsobiť. Utrite vlhkou handričkou a nechajte uschnúť.
  • Ocot – poradí si s väčšinou škvŕn od pitia a jedla. Zmiešajte ocot a vodu pol na pol, naneste na znečistené miesto handričkou a nechajte uschnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *