Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
mlada zena cisti ruru

Viaceré moderné rúry na pečenie dnes disponujú rôznymi účinnými samočistiacimi funkciami. Netýka sa to však všetkých modelov, a už vonkoncom nie tých starších, ktoré ešte stále poctivo slúžia v mnohých domácnostiach. Skutočnosť, že možno aj tej vašej rúre na pečenie chýba samočistiaca funkcia, však nemusíte nejako extra pocítiť. V nasledujúcich riadkoch vám totižto prezradíme osvedčené tipy a triky, ako najlepšie čistiť rúru na pečenie. Takže, ako na to a čím? S nasledujúcimi odporúčaniami zvládnete čistenie rúry „ľavou zadnou“.

Čistenie rúry – základná starostlivosť

Ešte predtým, ako však prejdeme k jednotlivým tipom a trikom týkajúcich sa čistenia rúry, považujeme za nevyhnutné dodať, že rúra by sa mala čistiť ideálne po každom jednom dlhšom použití. Len v takom prípade ju dokážete udržiavať takmer 100-percentne čistú počas dlhých rokov.

Dajte si však ruku na srdce, pozrite sa do zrkadla a sľúbte nielen sebe, ale aj vašej rúre, že to tak budete skutočne praktizovať. Predpokladáme, že takýto sľub by pravdepodobne zostal nalepený len na zrkadle, pred ktorým by bol vyslovený. Pokiaľ máte ale naozaj pevnú vôľu, budeme vám držať palce!

Koniec koncov, spôsob, ako čistiť rúru na pečenie po každom použití, je ten najjednoduchší. Tak ako nepotrebujete žiadne špeciálne prípravky, nemusíte ani vynakladať veľké úsilie. Hravo si poradíte s vlhkou handričkou v kombinácii so saponátom alebo citrónovou šťavou.

Čo potrebujete vedieť pred čistením rúry? Na čo si dať pozor?

Pomaly sa síce dostávame k osvedčeným spôsobom, ako najlepšie čistiť rúru, no predsa len by ste mali poznať ešte niekoľko dôležitých varovaní. Na čo si dať teda pozor?

 • Nepravidelnosť – prvým kameňom úrazu súvisiacim s čistením rúry je presný opak toho, čo sme opisovali v predošlých riadkoch. Zapamätajte si, že čím dlhšie budete odkladať čistenie rúry, tým viac sa pri ňom zapotíte. Navyše, výsledok nemusí v konečnom dôsledku ani spĺňať vaše prvotné očakávania. Nenechávajte si preto čistenie rúry na predsviatočné obdobie, kedy budete mať beztak povinností až-až.
 • Ostré predmety – po flákaní, lenivosti a nepravidelnosti sú ostré predmety tým najväčším nepriateľom rúr. Samozrejme, čo sa ich čistenia týka. Radšej vám to poriadne vyznačíme: v žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie rúry nožíky či iné ostré predmety. Mohli by ste totižto vašu rúru nenávratne poškriabať alebo inak poškodiť. Vaša snaha by tak vyšla nazmar a zostali by vám len oči pre plač.
 • Agresívne čističe – predtým, než ich použijete ako jeden zo spôsobov, ako čistiť rúru, sa dobre uistite, či neurobia viacej škody ako úžitku. Pozor! Nemusí sa to týkať len povrchu a materiálu vašej rúry. Agresívne čističe sa totižto môžu nepekne podpísať aj na vás či vašich deťoch, prípadne vašich domácich miláčikoch.
 • Drsné predmety – rovnako ako sa rúry na pečenie nekamarátia s ostrými predmetmi, si veru nepotykali ani s tými drsnými. Máme na mysli rôzne drôtené kefy či drsné hubky. Práve v súvislosti s nimi vás radšej upozorňujeme na to, že môžu taktiež nenávratne poškriabať ako vnútro, tak aj zovňajšok rúry.
zena cisti kuchynsku ruru zvonku
Žena, ktorá čistí rúru zvonku

Ako čistiť rúru? Ako na to a čím zvládnuť čistenie rúry?

Čistenie rúry môže mať mnohoraké podoby. Stávkou na istotu sú špeciálne čistiace prostriedky z obchodu, no rovnako efektívnymi vedia byť aj babské domáce prostriedky. Koniec koncov, naše staré mamy sa s tým vonkoncom nepárali. Vystačili si s octom či citrónom, pretože ponuka špeciálnych prostriedkov bola výrazne obmedzená. A navyše, domáce prostriedky boli, sú a vždy budú cenovo dostupnejšie. My sa však pokúsime spomenúť všetko najúčinnejšie.

Náš tip: Prečítajte si, ako môžete svoj domov upratať aj bez chémie.

Špeciálne čistiace prostriedky z obchodu

Väčšina špeciálnych čistiacich prostriedkov z obchodu funguje tak, že ich nanesiete na znečistený povrch rúry, necháte ich pôsobiť a po odporúčanom čase na základe výrobcu ich zotriete. Následne čistený povrch dôkladne pretriete vlhkou handričkou a máte hotovo. Dá sa povedať, že ide o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako čistiť elektrickú rúru. Má to však aj svoje tienisté stránky.

Špeciálne čistiace prostriedky z obchodov totižto zvyknú bývať nabité rôznou chémiou, čo nemusí robiť dobre pokožke či dýchacím cestám. Keď však aj napriek tomu trváte na ich používaní, odporúčame vám pri takomto čistení používať jednorazové rukavice a vhodné prekrytie horných dýchacích ciest.

Babské rady: Domáce prostriedky na čistenie rúry

Pýtate sa ako čistiť rúru bez chémie? Babskými domácimi prostriedkami na čistenie rúry myslíme spôsoby, ako čistiť rúru bez chémie. Na takéto čistenie budete potrebovať prostriedky, ktoré zvyknú byť povinnou výbavou každej správnej domácnosti. Pokojne by sme dali ruku do ohňa za to, že niektoré z nich budete mať doma aj vy.

1. Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou?

Spôsob, ako čistiť rúru na pečenie sódou bikarbónou, patrí z babských tipov medzi tie najpopulárnejšie. Všetko, čo potrebujete, je jeden balíček jedlej sódy zmiešaný so zhruba 3 lyžicami vody. Pastou, ktorá vám vznikne, potrite znečistené miesta rúry. Po dobu asi 30 minút ju nechajte pôsobiť a následne zotrite vlhkou hubkou alebo handričkou.

2. Ako vyčistiť rúru octom?

Rozmýšľate, ako čistiť rúru octom? Pripravte si roztok v pomere liter vody a štvrť litra octu. Nalejte ho do misy na pečenie, rozpáľte rúru na približne 150 stupňov a vypnite ju. O všetko podstatné sa počas nasledujúcej hodiny postarajú kyslé výpary. Vám nezostane na práci už nič iné, len pretrieť rúru navlhčenou handričkou.

cista kuchynska rura s mosadznými úchytkami
Čistá kuchynská rúra s mosadznými úchytkami

3. Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou a octom?

Keď chcete dva predošlé tipy povýšiť na ďalší level, môžete čistiť rúru sódou bikarbónou a octom zároveň. V prvom kroku si pripravte a naneste pastu podľa predošlého tipu. V tomto prípade ju ale môžete nechať pôsobiť pokojne aj celú noc.

Po zobudení pastu rozotrite vlhkou handričkou a všetko vystriekajte octom. Rúru zľahka zohrejte na približne 50 stupňov a počkajte asi 20 minút, aby ste ju mohli dočista vyleštiť.

4. Ako vyčistiť rúru práškom do pečiva?

Vedeli ste, že kypriace prášky do pečiva obsahujú jedlú sódu? A práve preto sú účinné aj na čistenie rúry. Spôsob, ako čistiť rúru práškom do pečiva je v podstate rovnaký ako čistenie sódou bikarbónou a octom.

Najprv rozpustite niekoľko lyžičiek kypriaceho prášku vo vode. Pripravenú pastu rozotrite na znečistené miesta, nechajte ju pôsobiť celú noc a ďalej postupujte ako v predošlom prípade.

5. Ako vyčistiť rúru soľou?

Úprimne, kto by nemal doma soľ? Hlavne z toho dôvodu je spôsob, ako čistiť rúru soľou, taký obľúbený. Okrem toho, je aj veľmi jednoduchý. Prvý krok čistenia rúry soľou spočíva v pretretí znečistených miest vlhkou handričkou.

V druhom kroku by ste mali všetko znečistené posypať soľou tak, aby sa nečistoty súvisle prekryli.

Tretím krokom je zahriatie rúry na 50 stupňov a čakanie na zhnednutie soli. Keď sa tak stane, rúru vypnite, nechajte ju vychladnúť a umyte vlhkou hubkou či handričkou.

6. Ako vyčistiť rúru citrónom a citrónovou šťavou?

Univerzálne čistiace účinky citrónov snáď netreba nejako zvlášť predstavovať. Účinné spôsoby, ako čistiť rúru citrónom a citrónovou šťavou sú hneď dva:

 • Rozmiešajte citrónovú šťavu s vodou, nalejte ju do misy na pečenie, rozohrejte rúru do 200 stupňov a nechajte pôsobiť asi pol hodinu. Počas chladnutia zotrite mastnotu a nečistoty vlhkou handričkou.
 • Postup je rovnaký, no s tým rozdielom, že do misy vložíte aj odšťavené citróny so šupkou.

7. Vtipné tipy a spôsoby, ako najlepšie vyčistiť rúru na pečenie

Keď sa nebojíte experimentov, môžete vyskúšať aj niektorý z nasledujúcich troch vtipných spôsobov, ako najlepšie vyčistiť rúru na pečenie:

 • Tablety na umývanie riadu – sú alternatívou k špeciálnym čistiacim prostriedkom z obchodov. Keď ich rozpustíte vo vode a vzniknutý roztok nastriekate na postihnuté miesta, vaša rúra bude po niekoľkých minútach nachystaná na ľahučké pretretie mokrou handričkou.
 • Pena na holenie – vynaliezaví jedinci ju používajú na čistenie dna a stien rúry. A to tak, že ju nastriekajú na znečistené miesta, nechajú chvíľu pôsobiť a následne dôkladne zotrú. Pri takomto čistení vám ale odporúčame rúru ešte raz poriadne „vypáliť“, aby ste prenikavú vôňu peny na holenie nemali aj „na tanieri“.
 • Prací prášok – stačí ho nariedko nasypať na dno, pokryť vlhkým kuchynským papierom a nechať cez noc pôsobiť. Ráno už len všetko dôkladne umyte.
biela vintage kuchyna s bielou rúrou
Biela vintage uprtaná kuchyňa

FAQ: Často kladené otázky – čistenie rúry

V predošlých riadkoch sme si prehľadne spísali tie najosvedčenejšie spôsoby, ako najlepšie čistiť rúru na pečenie. V tých nasledujúcich nevynecháme odpovede na často kladené otázky súvisiace s touto témou.

Ako fungujú samočistiace rúry na pečenie?

Ako sme už zmieňovali v samom úvode tohto článku, v súčasnosti sú na trhu aj moderné rúry so samočistiacimi funkciami. Tie fungujú buď tak, že nečistoty laicky povedané spopolňujú, alebo ich premieňajú na vodnú paru.

Čistenie rúry na princípe pyrolýzy

Ide o program, ktorý si viete zapnúť kedykoľvek po používaní rúry. Teplota v rúre v dôsledku neho stúpne až na 500 stupňov a všetky nečistoty sa tak doslova a do písmena spopolnia.

Najlepšie na tom je, že pred čistením rúry môžete dovnútra vložiť aj pekáče, panvice či iné kuchynské vybavenie určené do rúry. Áno, vyčistí sa aj to.

Katalytické čistenie rúry

Steny rúr s katalytickým čistením oplývajú špeciálnym materiálom, vďaka ktorému dokážu pri pečení aspoň na 200 stupňov absorbovať všetku mastnotu a iné nečistoty. Jednoducho, zoxidujú a stane sa z nich vodná para.

Ako vyčistiť pripálenú rúru?

Odhliadnuc od chemických čističov z obchodov odstráni pripáleniny z rúry najlepšie soľ alebo citrón. Vyskúšajte preto niektorý z vyššie uvedených tipov, ako čistiť rúru soľou alebo citrónovou šťavou, resp. citrónom.

Ako vyčistiť rúru od mastnoty?

Rovnako ako v prípade pripálenia, aj pri odstraňovaní mastnoty odporúčame najmä citrónovú šťavu. Okrem toho, že je efektívna pri čistení, vašu rúru ešte aj príjemne rozvonia.

Ako vyčistiť sklo na rúre?

Samostatnou kategóriou je pri čistení rúry jej sklo. Práve pri ňom sa domáce gazdinky a šikovní chlapi často boja, že ho poškriabu. Ako sme ale spomínali o čosi vyššie, keď sa budete vyvarovať ostrým a drsným predmetom, nemáte sa v podstate čoho báť. Navyše, osvedčený spôsob, ako čistiť sklo na rúre, predstavuje aj špeciálna škrabka určená na sklo, prípadne na sklokeramické varné dosky. Samozrejme, popri všetkých tipoch a trikoch, ktoré sme zmieňovali v predošlých riadkoch. Keď teda uvažujete, čím vyčistiť sklo na rúre, špeciálna škrabka bude určite skvelou voľbou.

mama s dcerou davaju piect kolac do rury
Mama s dcérou vkladajú koláč do rúry

+ BONUS: Tipy, ako vyčistiť mikrovlnnú rúru

Na záver sme si pre vás pripravili ešte malý bonus v podobe rád a tipov na čistenie mikrovlnnej rúry. Koniec koncov, tú používate možno ešte častejšie, pričom v mnohých prípadoch dôjde k jej znečisteniu ešte jednoduchšie. Stačí, že v nej niečo necháte dlhšie ako treba, resp. že do nej dáte niečo, s čím sa príliš nekamaráti. Výsledok určite poznáte aj vy. Ošpliechané a ostriekané celé vnútro rúry – ako otočný tanier, tak aj vrch a steny mikrovlnky. Ba čo viac, nečistota sa raz-dva dostane aj na spodok pod spomínaný otočný tanier. Vtedy vyskúšajte nasledovné:

Náš tip: Podobne ako rúru na pečenie, aj mikrovlnnú rúru by ste mali čistiť pravidelne. Najúčinnejším spôsobom, ako na to, je pravidelné vyťahovanie otočného taniera a jeho umývanie vodou.

vintage mikrovlnna rura s bylinkami v kvetinach v rohu kuchynskej linky
Vintage mikrovlnná rúra aj v modernej kuchyni
 • Pohár vody so sódou bikarbónou alebo octom – opäť sa vraciame k jedlej sóde a octu. Rovnako ako pri čistení rúry na pečenie vedia pomôcť aj s čistením mikrovlnnej rúry. Aby bola vaša mikrovlnka čo najčistejšia, odporúčame vám do nej vložiť pohár s vodou a sódu alebo ocot. Následne pustite ohrev v mikrovlnnej rúre na zhruba 2 až 4 minúty. Po ukončení programu môžete pokojne nechať naakumulovanú vodnú paru pôsobiť ešte nejaký ten čas navyše. Všetky nečistoty aj s mastnotou sa pod jej vplyvom dostatočne uvoľnia a vy ich tak dokážete bez väčších problémov odstrániť mokrou hubkou alebo handričkou.
 • Zázračná hubka – zamýšľate sa nad tým, ako asi tak môže vyzerať čistenie mikrovlnnej rúry za pomoci zázračnej hubky? A okrem toho, kde takúto hubku zohnať? Síce ju nekúpite v žiadnom obchode, no môžete si ju jednoducho pripraviť v domácich podmienkach. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná hubka, ktorú namočíte do vody s octom. Tú vložte asi na 3 minúty do mikrovlnky. Octový roztok, ktorý sa z nej vyparí, sa po uvoľnení zmení na rozpúšťač nečistôt a mastnôt. Keď sa trojminútový ohrev skončí, nasaďte si rukavice a horúcou hubkou z mikrovlnnej rúry ešte všetko dôkladne pretrite. Potom zoberte vlhkú handričku alebo mokrú druhú hubku namočenú do vody, a dočistite ňou celé vnútro rúry.

Zapamätajte si: Zdĺhavým spôsobom, ako najlepšie čistiť rúru na pečenie a mikrovlnnú rúru, predídete tak, že budete tieto vaše spotrebiče čistiť pravidelne – ideálne po každom použití. Práve vtedy bude čistenie rúry jednoduché.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *