Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Tiež vám vadia cudzie mačky? Potom pravdepodobne poznáte nasledujúcu situáciu: sedíte v záhrade počas slnečného dňa. Ale čo to cítite? Fuj! Susedova mačka sa opäť zatúlala do vášho krásneho záhonu. Vaša záhrada slúži ako jeden veľký záchod. Nielenže to nepríjemne zapácha, ale je to aj veľmi nehygienické. Ak máte napríklad deti, je pravdepodobné, že sa dostanú do kontaktu s mačacími výkalmi. Okrem toho, že je to veľmi nečisté, je to aj veľmi nezdravé. V tomto článku sa dozviete 12 tipov, ako zabrániť cudzím mačkám, aby sa dostali do vašej záhrady a premenili ju na jeden veľký záchod.

Prečo vyháňať mačky zo záhrady?

Obťažujú vás v záhrade cudzie mačky? To je, samozrejme, zlé. Na záhrade by vôbec nemali byť. Ale vysvetlite im to. Mačacie výkaly v záhrade sú veľmi nepríjemné. Okrem toho sú nebezpečné aj pre vaše zdravie. Mačacích výkalov by sa mali obávať najmä tehotné ženy. To preto, že vás môžu nakaziť toxoplazmózou. Je to veľmi nebezpečné pre nenarodené dieťa.

Ste milovníkom vtákov? Potom máte ďalší dobrý dôvod, aby ste chceli držať cudzie mačky mimo vašej záhrady. Mačky rady chytajú vtáky. Vytvorili ste si v záhrade pekné miesto, kde sa môžete tešiť z vtákov? Potom samozrejme chcete chrániť vtáky pred susedovou mačkou.

Zdroj:shutterstock.com

Ako zabrániť vstupu mačiek do záhrady? Tu sú tipy, ako udržať všetky cudzie mačky mimo vašej záhrady bez toho, aby ste si rozhnevali majiteľov mačiek.

Ako zabrániť mačkám vo vstupe do záhrady? 12 tipov v kocke:

 • Pokrývky pôdy proti hrabaniu mačiek
 • Menej mačiek na záhrade vďaka aromatickým rastlinám
 • Odpudzovanie mačiek pichľavými rastlinami
 • Zabarikádovanie záhrady pletivom
 • Odstrašenie mačiek vodou
 • Ultrazvuk, ktorý udrží mačky mimo vašej záhrady
 • Odpudzovanie mačiek pomocou kakaových škrupín
 • Chráňte záhradu pred mačkami pomocou naftalínových guľôčok
 • Odpudzovanie mačiek pomocou kávovej usadeniny
 • Rozptýlenie mačiek v záhrade
 • Mačkám sťažte prístup oplotením so zvislými latkami
 • Bambusové tyčinky na odpudzovanie mačiek

1.Pokrývky pôdy proti hrabaniu mačiek

Prečo si mačky vyberajú vašu záhradu na hrabanie? Pravdepodobne máte medzi rastlinami priestor, kde je voľná pôda. To je ideálne miesto pre mačky na vyprázdňovanie. Preto sa oplatí pokúsiť sa pôdu zakryť. Čím je záhrada plnšia rastlín, tým menej priestoru má mačka na hrabanie. A samozrejme je vždy príjemné kúpiť nové rastliny a pokrývky pôdy. Máte radi veľa zelene? Alebo chcete ešte viac farieb? Existujú aj rastliny, ktoré pomáhajú zabrániť mačkám, aby vás obťažovali. Viac informácií o tom nájdete nižšie.

Zdroj:shutterstock.com

2.Menej mačiek v záhrade vďaka aromatickým rastlinám

Ďalším spôsobom odpudzovania mačiek je použitie aromatických rastlín. Rastliny so silným zápachom mačky nemajú rady. Rastliny s výraznou vôňou umiestnite na čo najviac miest. Pre väčšinu mačiek je to veľmi nepríjemné, a preto sa týmto miestam v záhrade rozhodne vyhýbajú. V tomto ohľade sa zdá, že rastliny so silnou citrónovou vôňou najlepšie bránia mačkám vo vstupe do záhrady.

Udržte mačky mimo vašej záhrady pomocou nasledujúcich aromatických rastlín:

 • Geranium macrorrhizum (pakost podzemkatý)
 • Ruta graveolens (ruta voňavá)
 • Thymus Citriodorus (materina dúška citrónová)
 • Pelargonium graveolens (muškát omamný)
Zdroj:shutterstock.com

3.Mačky nemajú rady pichľavé rastliny

Nie je nič nepríjemnejšie ako tŕne. Aj mačky si to myslia a nerady chodia okolo nich. Našťastie existujú krásne rastliny a kríky s tŕňmi, ktoré si zaslúžia pekné miesto vo vašej záhrade. Spomeňte si na krásne popínavé ruže alebo kríkové ruže s nádhernými kvetmi. S nižšie uvedenými rastlinami bude prevencia nepríjemných mačiek hračkou.

Odpudzujte mačky týmito pichľavými rastlinami:

 • Crataegus (hloh jednosemenný)
 • Pyracantha (hlohyňa šarlátová)
 • Ruže
Zdroj:shutterstock.com

4.Zabarikádujte záhradu sieťovinou

Mačky rady používajú záhradu ako záchod. Preto mačke sťažte pohyb tým, že otvory v plote zaistíte pletivom. Z tohto dôvodu si častejšie vyberú ľahšie dostupnú záhradu, napríklad susedovu. Vyháňanie mačiek zo záhrady sa začína podobať takmer športu. Najlepší spôsob, ako zabrániť mačkám kakať v záhrade, je zabezpečiť, aby sa do záhrady vôbec nedostali.

Zdroj:shutterstock.com

5.Odháňanie mačiek vodou

Polievate záhradu hadicou? Alebo používate špičkový vodný senzor? Obe sú účinné. Vodný senzor je však pre vás jednoduchší ako záhradná hadica. Koniec koncov, mačky potrebujú veľa opakovania, aby pochopili, že vo vašej záhrade nie sú vítané. Riešením je záhradný zavlažovač, ktorý reaguje na pohyb. Ak mačka vstúpi do záhrady a je v dosahu snímača, bude postriekaná vodou. Toto zariadenie dobre funguje aj na ochranu rybníkov pred mačkami a volavkami.

Zdroj:shutterstock.com

6.Ultrazvuk, ktorý zabráni mačkám vstupovať do vašej záhrady

Jednou z taktík, ako udržať mačky mimo záhrady, je ultrazvuk. Ide o zariadenie aktivované snímačom pohybu. Vydáva veľmi vysoké zvuky, a keďže mačky dobre počujú, sú schopné tieto vysoké zvuky vnímať. To je pre mačky veľmi nepríjemné, a preto vašu záhradu vynechajú. Tento zvuk často počujú mladí ľudia, ale naozaj veľmi potichu. Toto zariadenie sa pravidelne používa v predzáhradkách. Tým sa vyhnete vyháňaniu vlastných detí zo záhrady.

7.Odpudzovanie mačiek pomocou kakaových škrupín

Okrem použitia rastlín ako pôdneho krytu možno zvoliť aj kakaové škrupiny. Mačky nerady chodia po týchto škrupinách, pretože sú pre ich labky nepohodlné. Nemajú radi ani ich vôňu. Ako prostriedok na zabránenie vstupu mačiek do záhrady sa uvádza aj kôra zo stromov alebo drevná štiepka. Napriek tomu sa zdá, že im vadia menej ako kakaové škrupiny.

Zdroj:shutterstock.com

8.Ochrana záhrady pred mačkami pomocou naftalínových guľôčok

Mačky sú veľmi citlivé na určité pachy. Zápach naftalénu mačke naozaj vadí. Našťastie ľudia tento zápach nepovažujú za nepríjemný. Preto používajte naftalínové gule pri všetkých obľúbených vstupoch do záhrady. Alebo ich umiestnite do zeme na miesta, kde mačky radi kakajú. Dobrý dočasný prostriedok, ktorý mačky udrží mimo záhrady.

9.Vyhánějte mačky s kávovou usadeninou

Ďalším spôsobom, ako vyhnať mačky zo záhrady, je rozsypať na ňu kávovú usadeninu. Mačky rady hrabú labkami v piesku. Ak však na ich obľúbené miesta na hrabanie rozsypete kávovú usadeninu, prilepí sa im na labky a to nemajú radi. Mačky si neustále lížu labky a horká chuť kávy znamená, že sa radšej nebudú prechádzať po vašej záhrade.

Tip: Rozsypávanie kávovej usadeniny prospieva aj pôde a rastlinám. Dve muchy jednou ranou!

Zdroj:shutterstock.com

Ďalšie domáce a záhradné prostriedky proti nepríjemným mačkám

Existuje aj mnoho ďalších prostriedkov, ako udržať mačky mimo vašej záhrady. Ak máte doma ocot, pokropte ním záhradu. Zápach octu robí záhradu pre mačky neatraktívnou. Dávajte pozor, aby sa nedostal na rastliny alebo ich korene. Ocot (na čistenie) je tiež bežným prostriedkom na ničenie buriny medzi dlažbou. A to z dobrého dôvodu.

Uvažovali ste aj o pomarančovej alebo citrónovej kôre? Ak mačky neznášajú rastliny s vôňou citrusov, citrónová a pomarančová kôra sú pre ne absolútnym hororom. Bylinky ako cesnak a korenie, ktoré silno voňajú, tiež zabránia mačkám v prístupe do vašej milovanej záhrady. Žiaľ, ide o dočasné riešenia. Pretože po daždi všetky vône opäť zmiznú.

10.Rozptyľovanie mačiek v záhrade

Už neviete, čo ďalej? Potom je možné odradiť mačky od vašich pokladov vytvorením kútika s rastlinami, ktoré mačky milujú. Takto sa vyhnú miestam, kde by ste ich radšej nemali. Existuje množstvo rastlín, ktoré majú rôzne mačky rady.

Rastliny, ktoré mačky milujú:

 • Nepeta (kocúrnik)
 • Cyperus alternifolius (šachor striedavolistý)
 • Dianthus deltoides (hvozdík kropenatý)
Zdroj:shutterstock.com

11.Znepríjemnite mačkám život vertikálnym laťkovým plotom

Neumožnite mačkám ľahký vstup do záhrady. Mačky udržíte mimo záhrady pomocou plota so zvislými latkami. Pre mačky je potom oveľa ťažšie preliezť plot. Je pravdepodobné, že záhrada niekoho iného bude ľahšie dostupná a mačka si ju vyberie. Ospravedlňujeme sa všetkým susedom!

12.Bambusové tyčinky na odpudzovanie mačiek

Máte na záhrade voľné miesta? Mačky uprednostňujú priestor na bezstarostné hrabanie. Na týchto miestach môžete do zeme zapichnúť bambusové tyče. Takto mačkám neposkytnete priestor na hrabanie a ony uprednostňujú priestor na bezstarostné hrabanie. Ak tyče zapichnete pod uhlom, je to prekážka, ktorej sa mačky (dúfajme) vyhnú. Aj zeleninovú záhradu tak ochránite napríklad pred mačkami. Až potom natiahnete sieť okolo.

Ako udržať vlastnú mačku na záhrade?

Teraz už viete, ako zabrániť vstupu mačiek do vašej záhrady. Ale čo ak chcete na záhrade chovať vlastné mačky? Ako majiteľ mačky predíďte tomu, aby vaši susedia niekedy potrebovali tieto rady.

Počuli ste niekedy o plote pre mačky? Je to ideálny spôsob, ako udržať mačky v záhrade a ostatné mačky mimo nej. Plotový drôt má len nízke napätie, takže je to aj šetrné riešenie pre zvieratá. Hlavne ich to vystraší. Umiestnením tohto plota môžete mačky držať vnútri alebo vonku mimo záhrady. Keď sa mačka dotkne drôtu, dostane malý šok.