Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
ako-zariadit-maly-byt-mala-obyvacka-s-knizicou-komoda-stojaca-lampa-obraz

Presťahovali ste sa do vlastného? Väčšinou prvé bývanie nie je ideálne. Ide o rôzne podnájmy, staré byty alebo malé priestory. Zariaďovanie bytu je pre mnohých z nás tá obľúbenejšia časť nového bývania. Celý proces nie je totiž iba o vyberaní nábytku. Vaša úloha je omnoho dôležitejšia – vytvoriť domov. Ako zariadiť malý byt?

Pri veľkých bytoch s tým nie je vôbec žiadny problém. Môžete sa do sýtosti vyhrať s kombinovaním rôznych materiálov a farieb. Vyberiete si akýkoľvek nábytok a doplnky, po ktorých túži váš vnútorný dizajnér. Na otázku ako zariadiť malý byt, existuje odpoveď. Musíte vyhrať súboj s priestorom. 

Pozitíva malého bytu

Menší byt má aj svoje výhody. Domáce gazdinky určite poteší upratovanie, ktoré je omnoho jednoduchšie ako v prípade veľkých priestorov. Okrem toho, v malom byte bežne neskladujete veľké množstvo nepotrebných vecí, ktoré iba prekážajú. Menšie izby pôsobia útulne a usporiadane a v kombinácii so správnym zariadením štýlovo a dizajnovo.

ako-v-maloom-byte-vyuzit-kazdy-milimeter-pisaci-stol-stolicka-pod-schodami

Na tieto 4 faktory myslite pred zariaďovaním bytu 

Predtým, ako sa pustíte do zariaďovanie malého bytu, uistite sa, že viete odpovedať na nasledujúce otázky: 

 1. Rozmer jednotlivých miestností

Rozmery kuchyne, kúpeľne, spálne alebo obývačky, vám poslúžia ako odrazový mostík pri výbere nábytku a doplnkov. Vopred si pripravte, aký nábytok chcete kde umiestniť a dobre si premerajte plochu, ktorú mu budete venovať. Nezabúdajte ani na priestor potrebný na prechádzanie a prípadne vysúvanie a zasúvanie stoličky. 

 1. Čo je pre mňa nevyhnutné

Pri výbere zariadenia do malého bytu sa musíte riadiť najmä rozumom. Aj napriek tomu, že vaše srdiečko piští po úžasnom húpacom kresle alebo masívnej lampe, musíte zvážiť, či nebudú vo vašej obývacej izbe skôr prekážať. Ak áno, zamyslite sa nad tým, či tento kúsok spadá do vašej nevyhnutnej výbavy a či ste ochotný “obetovať” iný kus nábytku. 

 1. Úložný priestor 

Skladové priestory sú skvelým pomocníkom. Do skriniek, postelí alebo gaučov s úložným priestorom dáte všetky veci, ktoré nepotrebujete mať momentálne na očiach a váš byt bude okamžite priestranejší. Pred výberom zariadenia si teda rozmyslite, čo potrebujete v izbách uskladniť. 

svetle-farby-v-malom-byte-škandinavsky-interier-biela-pohovka-biele-vankuse-kozusina-kvety
 1. Môj štýl a obľúbený materiál

Zvoľte si dominantný štýl a materiál, ku ktorému doladíte ostatný nábytok a doplnky. Ani v malých priestoroch sa nemusíte báť kombinovania a miešania materiálov a farieb. Ak máte radi jednoduchšie zariadené priestory, vyberte si jeden štýl, vďaka ktorému sa budete doma cítiť maxialne príjemne. Svetlejšie farby zaručia, že bude miestnosť pôsobiť opticky širšie alebo dlhšie. 

Nápady ako opticky zväčšiť priestor v malom byte

S priestorom sa dá pracovať naozaj jednoducho. Na to, aby ste dokázali opticky predĺžiť alebo rozšíriť miestnosti nemusíte byť kúzelník. Pomôžu vám nasledujúce 4 tipy.

 1. Hra s farbami a vzormi

Svetlé farby sú ideálnou voľbou do malých izieb. Kombinácia bielej, krémovej, bledoružovej alebo bledomodrej dokáže presvetliť a zväčšiť miestnosť. Veľké vzory majú takú istú funkciu – izba bude pôsobiť priestrannejšie. Vertikálne pruhy dokážu pridať pár centimetrov na výšku, horizontálne na šírku.  

2. Zrkadlo ako hlavný pomocník

Umiestnite zrkadlo oproti oknu a nechajte svetlo odrážať sa do priestoru. Vytvoríte tak ilúziu väčšej a priestrannejšiej izby. Rovnaký efekt má aj umiestnenie zrkadla za luster alebo stolnú lampu.

zrkadlo-v-initerier-ako-opticky-zvacsit-priestor-v-malom-byte

3. Multifunkčný nábytok

V byte využite nábytok, ktorý má viacero funkcií. Vybrať si môžete napríklad pohovku, ktorú v prípade potreby zmeníte na posteľ, konferenčný stolík, na ktorom si vychutnáte obed či taburetku, do ktorej uložíte osobné veci a poslúži aj ako podložka na nohy.

4. Otvorené police

Otvorené police a skrinky pôsobia priestrannejšie a dovolia miestnosti dýchať. Inšpirujte sa industriálnym alebo minimalistickým štýlom. Hlavný materiál môže byť napríklad kov, plast, betón a sklo. Masívne zariadenie by mohlo izby uzavrieť a  vytvoriť tak efekt preplneného priestoru.

Ako zariadiť malý byt podľa miestností

Nápady do malej spálne

Dominantným prvkom v spálni je posteľ. Ako zariadiť malý byt s ešte menšou spálňou? Premerajte si veľkosť izby a vyberte si takú, ktorá perfektne zapasuje. Myslite aj na priestor na nočné stolíky. V prípade menších spálni sú skvelou alternatívou užšie dvojposchodové stolíky, ktoré hravo umiestnite po oboch stranách postele.

Vhodný nábytok do malej spálne

 • posteľ s úložným priestorom
 • posuvný stojan na oblečenie
 • viacposchodový nočný stolík
 • nástenné police

Ako na malú obývačku?

Obývacia izba sa rozhodne nezaobíde bez pohodlnej sedačky. V prípade malých obývačiek je dvojmiestna sedačka ideálna voľba. Ak potrebujete viac priestoru na sedenie, pridajte taburetku s úložným priestorom, ktorú využijete napríklad na odloženie deky alebo elektroniky. 

Výhodou je aj rozkladací konferenčný stolík. V prípade potreby ho rozložíte a následne zase zložíte. Pridajte minimalistickú knižnicu a otvorené police, vďaka ktorým vytvoríte ilúziu priestranejšiej miestnosti. 

Máme aj návod na výber dokonalej pohovky.

Vhodný nábytok do malej obývacej izby

 • rozkladacia pohovka
 • rozkladací konferenčný stolík
 • otvorené police alebo knižnica
 • nástenné police

Tipy do malej detskej izby

Vytvorte svojim deťom dostatok miesta na oddych, hranie a učenie. Každá z častí by mala mať svoje vyčlenené miesto, na ktorom sa môžu vaše ratolesti realizovať. Skvelou voľbou je napríklad multifunkčný nábytok. Stolík s nastaviteľnou výškou sa dá využiť na písanie domácich úloh, no takisto na hranie a kreslenie. 

mala-detska-izba-pouzitie-bielej-fabry-bieleho-nabytok-jednolozkova-postel-stol-stolicka-kalax-nastenne police

Dôležitým prvkom je aj posteľ. Vysoké poschodové postele dokážu perfektne pracovať s priestorom a ušetria vám veľa miesta. Vhodné sú aj postele s úložný priestorom, do ktorého schováte hračky alebo sezónne oblečenie.  

Vhodný nábytok do detskej izby

 • detská posteľ s úložným priestorom
 • poschodová detská posteľ
 • viacúčelový stolík
 • úložný box na hračky

Nábytok do malej kuchyne

Ako zariadiť malý byt s malým srdcom domova – kuchyňou? Pri výbere nábytku začnite s kuchynskou linkou, do ktorej sa zmestia všetky hrnce, panvice a dosky na krájanie. Pridajte nástenné police, ktoré vám nezaberú žiadny extra priestor a vytvoria nové odkladacie miesta. Informácie o tom, ako si vybrať kuchynskú linku nájdete TU.

malý-priestor-v-kuchyni-police-na-stene-závesné-systémy-na-hrnčeky-naberačky

Ak máte kuchyňu spojenú s jedálňou, budete potrebovať menší jedálenský stôl. Rozkladací typ vám perfektne poslúži v prípade nečakaných návštev a rodinných osláv. 

Vhodný nábytok do kuchyne

 • kuchynská linka s odkladacím priestorom
 • nástenné police
 • rozkladací jedálenský stôl
 • skladacie jedálenské stoličky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *