Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

V obývačke relaxujeme, rozprávame sa, čítame si alebo spoločne sledujeme televízne programy. Je to jednoducho centrum nášho domova. Ako však zariadiť obývačku tak, aby bola útulná a praktická zároveň?

Foto: Shutterstock.com

Kupujeme základné kusy nábytku

Obývacej izbe dominuje pohovka alebo gauč. Vždy ich vyberajte s ohľadom na veľkosť miestnosti, aby ste mali dostatok priestoru na chodenie a aby ste sa v miestnosti necítili stiesnene. Aby ste nemuseli každú chvíľu opúšťať pohovku, pozrite sa na praktické konferenčné stolíky a vyberte si taký, ktorý sa hodí k štýlu obývačky a zároveň ponúka dostatok úložného priestoru.

Pohovku a konferenčný stolík môžete posunúť o úroveň vyššie, ak pod ne položíte dostatočne veľký kus koberca, ktorý bude ohraničovať tento relaxačný kútik. Ak máte dostatok miesta, zvážte aj kúpu kresla, ktoré môže byť v rovnakom štýle ako pohovka, alebo si vyberte kontrastný kúsok, ktorý obývačku oživí.

Ďalej do obývačky patrí knižnica alebo obývacia stena, na ktorú umiestnite televízor. Nebojte sa, dnešné obývacie steny môžu byť celkom minimalistické. Rozhodne to však nepreháňajte s nábytkom, priestor by mal zostať dostatočne vzdušný.

Foto: Shutterstock.com

Jednoduché triky na dosiahnutie vzdušného priestoru

Ako už bolo spomenuté, vzdušný priestor dosiahnete tým, že nebudete kupovať viac nábytku, ako potrebujete. Ak máte malú a pomerne tmavú obývaciu izbu, vyhnite sa tmavému nábytku a zvoľte buď odtiene bielej, alebo svetlé drevo. To isté platí pre podlahu, ktorá by mala byť v ideálnom prípade vo svetlejších tónoch.

Miestnosti prospeje aj svetlá výmaľba, ktorá nepohlcuje slnečné lúče, ale naopak miestnosť krásne rozjasní. S bielou klasikou rozhodne nič nepokazíte. Priestor potom môžete obohatiť o farby pomocou dekorácií, takže sa nemusíte obávať, že by obývacia izba vyzerala príliš fádne.

Ďalší tip možno nevyzerá prevratne, ale môže mať obrovský vplyv – nenechávajte veci voľne ležať a udržiavajte ich upratané v estetických organizéroch alebo ich schovajte za zatvorené dvere skrine.

Posledná rada je vhodná najmä pre menšie obývacie izby. Pre tieto prípady je ideálny nábytok na nožičkách, či už ide o pohovku, kreslo alebo komodu. Naopak nábytok, ktorý leží na podlahe, uberá priestor a vzdušnosť.

Foto: Shutterstock.com

TIP: Pri kúpe nábytku na nožičkách myslite na to, či si plánujete zaobstarať robotický vysávač. Vyberte si takú výšku, aby sa ľahko zmestil pod nábytok.

Oddělte od sebe jednotlivé zóny

Jednou z najčastejších chýb pri zariaďovaní obývacích izieb je zlé využitie priestoru alebo jeho nedostatočné zónovanie. Zatiaľ čo veľký priestor bez priečok vyzerá neútulne, v menších miestnostiach vytvára nedostatok priečok neprehľadný chaos. Preto si v obývačke vytvorte jednotlivé zóny – napríklad kútik, kde budete mať pohovku s televízorom, miesto, kde budete mať kútik na čítanie, a podobne. Môžete ich od seba vizuálne oddeliť kusom koberca alebo zvoliť zástenu na vytvorenie súkromia. Riešením je však aj policová skriňa, ktorá je vzdušná, ale zároveň ponúka dostatok úložného priestoru bez toho, aby miestnosť pôsobila preplnene.

Nezabudnite na dekorácie

Čo by to bolo za obývaciu izbu bez mäkkých vankúšov a prehozov, ktoré vás lákajú k pritúleniu. Všetky textílie navyše ponúkajú jednoduchý a lacný spôsob, ako oživiť vzhľad vášho interiéru. Nemusíte sa teda báť zariaďovať podľa aktuálnych trendov. Pri výbere dekorácií však dbajte na to, aby k sebe farebne ladili alebo boli zámerne kontrastné. Celok by však mal pôsobiť harmonicky, preto sa držte maximálne troch rôznych farieb.

TIP: Izbové rastliny sú nadčasovou dekoráciou. Fíkus, palma alebo monstera sú ideálne pre svetlú obývaciu izbu, zatiaľ čo tmavšie priestory sú ideálne pre tchynin jazyk alebo zamiokulky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *