Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Vonkajšie terasy z dreva sú celoročne vystavené rozmarom počasia. Sú namáhané slnečným žiarením, dažďom a mrazom. Ako najlepšie renovovať drevo, vrátiť mu pôvodný vzhľad a predĺžiť jeho životnosť?

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

Drevo zďaleka nie je materiál, ktorý by nevyžadoval údržbu. Ak sa však oň budete pravidelne a správne starať, odmení sa vám nielen dokonalým vzhľadom, ale aj dlhou životnosťou. Je to skvelý materiál na verandu, najmä preto, že sa v lete nerozpaľuje od slnečných lúčov a je príjemný na dotyk. Okrem toho dokonale zapadá do prírodného charakteru záhrady. Po čase však začne šednúť, zarastie machom alebo sa z neho začne odlupovať farba. Drevený záhradný nábytok čelí rovnakému problému. Ako sa o ne teda čo najlepšie postarať?

Ako vyčistiť drevenú terasu po zime

Pri renovácii terasy veľa závisí od jej stavu. Niekedy môže stačiť ručné čistenie, v iných prípadoch sa oplatí investovať do profesionálneho strojového čistenia.

Ak ste sa rozhodli vyčistiť ju sami, vždy najprv očistite terasu od hrubých nečistôt, najlepšie pomocou vysokotlakového čističa. Potom ešte vlhké drevo ošetrite prípravkom na odstraňovanie sivej farby a nechajte ho pôsobiť podľa pokynov. Potom podlahu vydrhnite kefou a umyte. Nechajte ošetrenú podlahu schnúť aspoň 2-3 dni.

Ak máte terasu už niekoľko rokov a okrem zošednutia alebo sčernenia vykazuje aj veľké známky používania, napríklad ryhy alebo odlupujúci sa náter, pred pokračovaním v údržbe ju najprv obrúste kotúčovou brúskou.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

Po čistení nasleduje ochrana

Po vyčistení terasy ju musíte ošetriť špeciálnymi prípravkami. V prípade ihličnatého dreva (ako je borovica alebo smrek) je impregnácia nevyhnutná, aby sa zabránilo vzniku plesní a hniloby. Až po jeho nanesení prichádza na rad ošetrenie terasovým olejom, ktorý chráni materiál pred vodou a UV žiarením.

Najčastejšie sa používajú prírodné oleje, vosky alebo zmesi olejov a voskov. Terasu je samozrejme možné aj natrieť, ale tým drevo stratí svoj prirodzený vzhľad. Výhodou olejov a voskov je aj to, že chránia drevo, ale neuzatvárajú jeho póry. Navyše si môžete vybrať odtieň dreva podľa svojho vkusu.

Oleje a vosky nanášajte štetcom v smere vlákien. Jedna vrstva pravdepodobne nestačí, ideálne sú dve až tri vrstvy. Pokračujte v natieraní, kým sa olej vstrebáva. Nakoniec handrou zotrite všetok olej, ktorý sa nevsiakol. Čas schnutia je zvyčajne približne 12 hodín. Na druhý deň je terasa pripravená na používanie.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

Vždy si vyberajte produkty, ktoré sú špeciálne vyrobené na ošetrovanie dreva vo vonkajšom prostredí. Len tak si môžete byť istí, že ho ochráni pred UV žiarením, ktoré spôsobuje zmenu farby, alebo vlhkosťou, ktorá je zodpovedná za plesne a hnilobu.

Kedy je najlepší čas na renováciu?

V ideálnom prípade nechajte renováciu na obdobie, keď je vonkajšia teplota okolo 20 °C. Pri natieraní by na terasu nemalo dopadať priame slnečné svetlo, ale na druhej strane by nemalo pršať ani byť hmla. Ak používate výrobky na báze vody, je dôležité, aby po aplikácii aspoň 4 hodiny nepršalo. Farby na báze rozpúšťadiel schnú podstatne dlhšie v prípade dažďa.

Ošetrite aj záhradný nábytok

Vonkajšie sedenie v podobe dreveného záhradného nábytku je pohodlné a zároveň veľmi estetické. Pred začiatkom novej sezóny si však nájdite chvíľu času a skontrolujte, či je všetko v poriadku. Skontrolujte, či sa z nábytku neodlomili nejaké časti – je to dobrá prevencia pred roztrhaným oblečením a trieskami.

Je tiež vhodné skontrolovať stabilitu a dotiahnuť skrutky. Po skončení opláchnite nábytok vodou s trochou jemného čistiaceho prostriedku a potom ho natrite olejom alebo voskom určeným na drevo, aby ste ho ochránili pred vysychaním a poveternostnými vplyvmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *