Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
Art deco izba

Štýl, o ktorom sa dá povedať, že je presným opakom minimalizmu. Na rozdiel od neho totiž púta pozornosť extravagantnými prvkami, ktoré v ľuďoch evokujú eleganciu, luxus, prémiovosť či dokonca aj nespútanosť. Reč je o štýle nazývanom art deco. Preneste sa spolu s nami do francúzskeho povojnového obdobia. Práve vtedy a tam zažil štýl art deco svoj najväčší rozmach.

Art deco byt
Zdroj:shutterstock.com

Čo je charakteristické pre štýl art deco?

V období po prvej svetovej vojne šiel postupne do úzadia zaužívaný racionálny štýl francúzskych domácností. Tamojší obyvatelia, najmä vyššia vrstva, si tak osvojili štýl, ktorý je dnes známy ako art deco. Charakterizujú ho napríklad výrazné geometrické vzory či povrchy s vysokým leskom. Jeho znakov je ale podstatne viac.

Výrazné geometrické vzory

Presne tak, jedným z najcharakteristickejších znakov štýlu art deco sú výrazné geometrické vzory. Najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť na dlažbe, prípadne na kobercoch s vysokým vlasom. Nezvyčajnými však nie sú ani na stropoch či stenách, napríklad v podobe tapiet. Pokiaľ sa vám zdá, že by to u vás doma pôsobilo príliš extravagantne, môžete si zaobstarať napríklad vankúše alebo deky v art deco štýle. Takéto doplnky s výraznými geometrickými vzormi dodajú vašej domácnosti decentný punc art deco štýlu.

Veľký drevený nábytok

Ďalším typickým znakom art deco štýlu je veľký drevený nábytok – predovšetkým vo vyššie zmieňovanom vysokom lesku. Ten je pre art deco priam nevyhnutný! A keď obsahuje nejaké frézovanie alebo ornamenty, tak ním skutočne trafíte povestný klinec po hlavičke. Dôležité však je, aby bol nábytok drevený a jeho vôňa sa podmanivo šírila miestnosťou.

Art deco obývacia izba
Zdroj:shutterstock.com

Náš tip: Skvelou alternatívou lesklého dreveného nábytku, prípadne jeho doplnením, môžu byť aj dominantné sklenené vitríny. A vítanými sú aj kusy dreveného nábytku obohatené o kovové prvky. Jednoducho, všetko, čo sa leskne a žiari, je výbornou voľbou!

Čalúnené kreslá a sedačky

Ak zariaďujete obývačku v pravom art deco štýle, nesmie vám v nej chýbať kreslo alebo sedačka s čalúnením. A keď náhodou natrafíte na také kusy, ktoré sú vzorované alebo obsahujú priznané drevo, tak „máte vyhrané“.

Vedeli ste, že do art deco štýlu perfektne zapadnú aj štýlové čalúnené leňošky? Počas uplynulých rokoch si našli čoraz viac fanúšikov aj v našich končinách. A ľudia po nich s obľubou siahajú nielen do obývačiek, ale napríklad aj do spální, detských izieb či pracovní.

Odvážne podlahy a steny

Túto tému sme síce načrtli už v súvislosti s geometrickými vzormi, no vzhľadom na jej dôležitosť nám nedá neprízvukovať ju aj osobitne. V miestnosti zariadenej v pravom art deco štýle totiž nesmie chýbať odvážna podlaha a rovnako odvážna stena. Nemajte však žiaden strach. Vaše steny nemusia byť celé pokryté mozaikou či tapetami. Pokojne stačí, keď sa „vyšantíte“ na jednej stene, prípadne na jej kúsku – napríklad v blízkosti televízora. A keď ide o podlahy – čím lesklejšie, tým lepšie. Samozrejme, s výraznými vzormi. Výbornou voľbou je nielen lesklá vzorovaná dlažba, ale aj vzorovaný koberec s vysokým vlasom umiestnený na drevenej podlahe.

Súhra farieb

Výhodou art deco štýlu je, že sa v ňom môže nájsť naozaj každý. Teda, aspoň čo sa farieb týka. Priestor je tu totiž nielen pre tých, ktorí vyhľadávajú extravaganciu vo svojej plnej kráse, ale aj pre tých, ktorí chcú pomocou art deco štýlu len decentne oživiť svoje bývanie. Zatiaľ čo prvej skupine odporúčame podlahu, steny, nábytok a doplnky ladiť do výrazných červených, žltých, zelených či modrých farieb, pre druhých menovaných bude najideálnejší interiér v súhre krémových, hnedých a čiernych odtieňov.

Art deco spálňa
Zdroj:shutterstock.com

Typické art deco doplnky

  • Visiace lustre a stojace lampy
  • Zrkadlá s dominantnými vzorovanými rámami
  • Doplnky s motívmi slnečných lúčov, zvierat a rastlín
  • Veľké vzorované, sklenené alebo porcelánové vázy
  • Porcelánové súpravy

Tip na záver

Na záver vám odporúčame, aby ste nezariaďovali v štýle art deco celú vašu domácnosť. A to ani v tom prípade, že sa vám tento smer veľmi páči. Váš domov by totiž mohol pôsobiť veľmi extravagantne – priam „ťažko“. Oveľa lepšie urobíte, ak do art deco štýlu zasadíte napríklad len obývačku alebo inú miestnosť. Prípadne môžete do každej miestnosti zakomponovať len zopár doplnkov z tohto smeru. Dozaista tak prispejete k príjemnej atmosfére, ktorou bude obklopené celé vaše komfortné bývanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *