Žiadny typ podlahového materiálu nie je celkom bezúdržbový a to isté platí aj pre betón. Betónové podlahy sa v porovnaní s inými typmi dlažieb relatívne ľahko čistia, no aj ony si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. To, koľko údržby bude vaša podlaha potrebovať, do značnej miery závisí od množstva faktorov.
Hoci betón väčšina ľudí stále považuje ako vhodný materiál predovšetkým na terasy, chodníky, príjazdové cesty či do garáže, tento materiál si získava stále väčšiu obľubu aj v interiéroch. Betón je mimoriadne odolný povrch, ale aj on sa z času na čas zašpiní od prachu, lepkavých rozliatych látok a iných nečistôt.
Ak aj vy máte doma kvalitnú betónovú dlažbu alebo zvažujete jej inštaláciu, je dôležité, aby ste sa oboznámili s tým, akú si vyžaduje správnu starostlivosť, vďaka ktorej bude aj po rokoch vyzerať ako nová.
Výhody a nevýhody betónových podláh
Výhody:
- Pri správnom utesnení je betón odolný voči škvrnám, vode a odretiu
- Podlaha je vhodná pre domáce zvieratá, aj čistenie zablatených labiek bude jednoduché
- Jednoducho sa čistí suchým alebo vlhkým mopom
- Betón je možné povrchovo upraviť a farebne prispôsobiť
- Betón ma dlhu trvácnosť a pri správnej starostlivosti odolá takmer všetkým nečistotám aj klimatickým nástrahám
- Betónová podlaha sa hodí ideálna pre inštaláciu podlahového kúrenia, pretože dobre vedie teplo
- Hodí sa nielen do exteriéru, ale betónová podlaha je vhodná aj do jednotlivých miestností v domácnosti, hlavne do kuchyne.
Nevýhody:
- Povrch betónovej podlahy je nutné ošetriť aspoň raz-dva razy do roka ochrannou vrstvou
- Pri dlhšom státí na ňom môže byť pre niekoho betón pocitovo príliš tvrdý
- Celková realizácia betónovej podlahy môže byť náročná, preto sa treba spoľahnúť na odborníkov
Čistenie interiérových betónových podláh
Vnútorné podlahy si odnesú a schytajú všetko, čo život v domácnosti ponúka – premávku ľudí aj domácich miláčikov, rozliate jedlá, vodu, nárazy, pády a nespočetné ďalšie malé opotrebovania. To platí aj o betónovej dlažbe, ktorú sa rozhodnete umiestniť do vášho interiéru, a tak bude potrebovať adekvátnu starostlivosť. Najideálnejší a veľmi jednoduchý spôsob, ako ju udržiavať čistú je mop a občasného utretie na mokro.
Tipy na údržbu:
- Rozliatu tekutinu utrite čistou vlhkou alebo suchou handričkou podľa toho, o akú látku išlo.
- Prach utierajte mopom z mikrovlákna, aby ste zachovali bezprašný a protišmykový povrch podlahy.
- Pravidelné utieranie a vysávanie prachu tiež vašim betónovým podlahám prospeje.
- Mokré utieranie si často vyžaduje iba vodu a čistiaci prostriedok v podobe jemného saponátu. Používať by sa nemali žiadne chemické a dráždivé čistiace prostriedky.
- Utrite vždy celú podlahu a mop oplachujte za pochodu.
- Pri utieraní mop poriadne vyžmýkajte, aby sa na podlahe netvorili kaluže.
- Ak sa miesta s vysokou premávkou časom opotrebujú, povrch obnoví voskovanie alebo opätovné utesnenie.
- Na ochranu oblastí s vysokou premávkou pred odieraním a škrabancami môžete použiť podlahové rohože a koberce.
Údržba vonkajších betónových podláh
Pre vonkajšie podlahy je najväčšou hrozbou veľmi horúce, ale aj chladné počasie, ktoré môžu ovplyvniť ich povrchovú úpravu. Dobrou správou je, že dôkladne utesnené povrchy odolajú prasklinám, vyblednutiu farieb a zároveň odpudzujú vlhkosť, prach, špinu, plesne a baktérie.
Tipy na údržbu:
- V prípade silného znečistenia použite čistiaci prostriedok s kefou, alebo využite tlakový čistič na hĺbkové čistenie.
- Po silnom daždi alebo oplachovaní odstráňte prebytočnú vodu, aby povrch mohol rýchlo vyschnúť.
- Povrch odolný voči vlhkosti zabraňuje rastu plesní a baktérií pod vonkajším záhradným nábytkom, kvetináčmi aj kobercami.
- Ak povrch začne po niekoľkých rokoch vykazovať v oblastiach s vysokou premávkou opotrebovanie, opätovné utesnenie ho vráti späť do stavu, v ktorom bol, keď ste ho inštalovali.
Ako vyčistiť betónovú terasu
Čistenie terasy bez tlakového čističa
Všeobecné čistenie terasy si nevyžaduje špeciálne nástroje a možno ho vykonať v jednoduchých krokoch:
- Nečistoty z betónového povrchu opláchnite záhradnou hadicou.
- Naneste malé množstvo tekutého saponátu a vydrhnite pomocou kefy.
- Dobre opláchnite záhradnou hadicou, kým nezostane žiadna stopa po mydlovej pene.
- Nechajte plochu úplne vyschnúť.
Tlakové umývanie a čistenie
Najjednoduchší spôsob čistenia vonkajšieho betónu je pomocou tlakového čističa, tzv. wapkou. Ak ho nemáte, využite postup vyššie.
Ak ste hrdým majiteľom wapky, alebo ste si ju požičali napríklad od suseda, skontrolujte, či má rotačnú trysku. Rotačná tryska totiž zaistí prepojenie bodového a plochého lúča vody, čo robí čistenie efektívnejšie, pretože vyčistíte väčšiu plochu naraz.
- Keď sa pustíte do vápkovania, držte trysku aspoň 30 centimetrov od povrchu. V prípade malých nečistôt môžete vzdialenosť pokojne zväčšiť.
- Trysku sa snažte držať pod uhlom 45°, rozhodne ju nikdy nedržte kolmo.
- Ak čistíte schody, vždy začnite hore a postupujte dole, vďaka čomu nečistoty splavíte dole.
Väčšina vonkajších betónových povrchov je všeobecne odolná voči nečistotám. No ak sú vaše podlahy obzvlášť náchylné na tvorbu nánosov z každodenného používania, udržujte betón dlhšie čistý tak, že ho denne pozametáte a naplánujete si týždenné čistenie vodou a vhodným čistiacim prostriedkom.
Tip: Vedeli ste, že pri čistení dlažby vám môže pomôcť aj kompresor?
Tipy na každodennú údržbu:
- Rovnako ako voskovanie auta, opätovné tesnenie betónovej terasy ju urobí tak krásnou ako v deň, keď bola inštalovaná.
- Nenechávajte na nej listy ani iné nečistoty a okamžite odstráňte všetko, čo by mohlo spôsobiť škvrny. Ak je betón porézny, môže absorbovať nečistoty veľmi rýchlo. Aj so soľou opatrne.
- Nainštalujte si tienidlo. Nielenže sa v lete budete vonku cítiť pohodlnejšie, ale ochrana pred priamym UV žiarením predĺži životnosť betónových povrchových úprav.
- Ideálnou voľbou pred zimou je vhodne betón impregnovať ochranným náterom, najlepšie ekologickým prípravkom, ktorý ju ochráni pred akýmkoľvek prenikaním nečistôt.
- Pod rastliny v kvetináčoch použite taniere, zabránite tak stekaniu vody, pôdy a hnojív na betón a zanechávaniu škvŕn či rastúcich plesní.
Ako často čistiť betónové podlahy?
Čistenie betónovej podlahy by sa malo vykonávať pravidelne, rovnako ako akákoľvek iná domáca údržba. Ako často? To bude závisieť od toho, do akej miery je vaša podlaha vystavená premávke, vode alebo akýmkoľvek chemikáliám.
Vnútorné betónové podlahy čistite približne raz za dva týždne alebo podľa potreby, keď sa začnú hromadiť nečistoty a špina. V garáži a na terasách alebo chodníkoch si naplánujte hĺbkové čistenie betónu približne raz za rok, spolu s odstránením škvŕn, kedykoľvek to bude potrebné.
Tip: Vonkajšie osvetlenie so senzorom (nielen) na chodník a prístup do domu urobí vašu prechádzky za svitu mesiaca bezpečnejšie.
Na čo si dať pozor
Pozor na svoj nábytok
Aby ste predišli poškriabaniu, umiestnite pod nohy ťažkého nábytku podložky pod nábytok. Neťahajte nábytok ani domáce spotrebiče po povrchu. V prípade potreby vyhľadajte niekoho, kto vám ich pomôže presunúť.
Okamžite vyčistite akúkoľvek rozliatiu tekutinu
Aby ste zabránili vzniku škvŕn, vyčistite nečistoty hneď, ako k nim dôjde. Použite papierovú utierku alebo handričku. Vyhnite sa prudkému drhnutiu, ktoré môže tekutinu rozšíriť alebo poškvrniť povrch.
Tlakové umývanie pre vonkajší betón
Ak je vaša betónová podlaha vonku, bude vystavená mnohým poveternostným vplyvom. Tlakové umývanie je najlepší spôsob, ako ju dokonale vyčistiť od nečistôt.
Nedovoľte, aby voda sedela na povrchu dlhší čas
Voda môže dekoratívny betón poškodiť, preto, ak sa rozliala, je nevyhnutné ju čo najskôr vyčistiť. Ak voda zostane na povrchu príliš dlho, môže spôsobiť popraskanie alebo zmenu farby. Najmä v garážach je potrebné dôkladne vysušiť povrch od každej vody.
Na záver..
Či už máte novú alebo starú betónovú podlahu, dodržiavanie týchto tipov vám môže pomôcť udržať vašu podlahu v čo najlepšom stave. Pri správnej starostlivosti a údržbe si vaša podlaha zachová svoju krásu a vydrží dlhé roky.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista