Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Navštívili ste sever Európy a ihneď ste si ho zamilovali? Neskutočná príroda, ktorá si zachovala svoj pôvodný človekom nedotknutý ráz. Tu a tam je zasadená typická severská chatička s ohraničeným poľom. Domček z Nórska si v slovenskej kotline postavíte asi len s ťažkosťami, no severský interiér sa v našich končinách teší čoraz väčšej obľube.

Obývacia izba v škandinávskom štýle, zdroj

Dôvodov, prečo si Slováci obľúbili štýl a prvky severských domov, je celý rad. Istý vplyv na tom má aj u nás hojne rozšírený švédsky nábytkový reťazec. Taktiež jeho ceny sú priaznivé pre naše peňaženky. My sa teraz spoločne pozrieme, aké čaro práve môže škandinávsky design priniesť do nášho interiéru.

Estetika sa snúbi s funkčnosťou

Na severe si príliš nepotrpia na nejaké zdobenie a dekoratívne prvky. Jasnou a základnou charakteristikou je jednoduchosť. Na prvý pohľad vás upútajú čisté línie nábytku a elegantný až nadčasový design. Čo je ale pritom zásadné, tak všetka estetika s eleganciou sa tu prelína s funkčnosťou a praktickosťou použitého materiálu i samotného kusu nábytku.

Biela pohovka Woodman Lanza

Nemenej dôležitým faktom je aj to, že škandinávsky interiér je vzdušný a svetlý. Žiadne stiesnené miesta. Severanom stačí pol roka polárnych nocí, aby sa cítili uväznení tmou. Prečo by si teda navodzovali stiesnené pocity aj u nich doma ?! A ktorá farba najlepšie odráža svetlo a nepohlcuje ho? Práve spomínaná biela farba opticky prevzdušní celý priestor. Zaujímavosťou je, že Škandinávci nepoužívajú bielu farbu len na steny, ale nájdete ju naozaj všade, teda aj na podlahe.

Svetlosivé kreslo s modrým vankúšikom Vivonita Malva

Príroda vonku aj doma

Severské krajiny majú cit aj pre skĺbenie prírodných materiálov s moderným nábytkom. Prírodné motívy nájdeme po celom dome. Najčastejší typ nábytku je zhotovený z ohýbanej preglejky. Doplnky sú prevažne z kovu, skla a kože. Niekedy bývajú doplnené prírodným textilom (bavlna, vlna alebo ľan) a pravými zvieracími kožušinami.

Nástenné hodiny Carlo

Kúsok Škandinávie doma v izbe

Tiež ste zatúžili mať kúsok severského štýlu u seba doma? Dneska to nie je nemožné, len dopredu varujeme, že variantov na tzv. škandinávsky typ interiéru je nepreberne veľa. Pre začiatok máme pre vás tip na svetlý severský neutrálny základ.

Základom je biela farba a tú umiestnite aj na podlahy. Voľte ideálne svetlé drevo – javor, jaseň alebo dokonca bielený dub. Nechcete meniť podlahy? Potom siahnite po dekoratívnych koberčekoch vo svetlej farbe. Severania sa celoplošným kobercom vyhýbajú.

Spálňa v škandinávskom štýle, zdroj

 

V podobných odtieňoch voľte aj nábytok. Nechcite žiadne patinované ani inak zdobené kusy, len čisté rovné línie. Priestor musí zostať vzdušný, nezaskládajte si ho preto nábytkom. Pokúste sa skombinovať moderný nábytok s vintage prvkami. Napríklad namiesto nočného stolíka použite drevený pník. Rustikálny stôl doplňte modernými stoličkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *