Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

V každej gurmánskej a poctivej kuchyni by nemala chýbať zeleň – predovšetkým tá bylinková. Bylinky môže pestovať úplne každý a to ako na záhrade, tak napríklad na balkóne. V tomto článku prinášame bylinky, ktoré môže vypestovať ktokoľvek a ktoré nielenže urobia parádu a prevoňajú kút, v ktorom ich vysadíte, ale navyše sú prínosné – a to nielen v kuchyni!

Bylinky môžete pestovať aj v byte – ilustračný obrázok, zdroj

Majorán

Bylinka, ktorú poznáme všetci. Majorán sa k nám dostal zo Stredozemia v 16. storočí a od tej doby je nevyhnutným korením. Pôvodne sa táto bylinka s milým názvom používala na odstránenie pachu z kabeliek. Okrem toho sa dá žuť ako pomocník pri nepríjemných bolestiach zubov. Liečivá bylinka však tiež pomáha ako čaj pri prechladnutí alebo ako kúpeľ pri reume. No a nesmieme zabudnúť, že je nevyhnutnou súčasťou toľkých obľúbených placiek! Ako ho teda pestovať? Umiestnite majoránku na slnečné miesto s priepustnou zeminou – ide o teplomilnú rastlinku. Môžete ju ostrihať vždy na pár centimetrov – majorán sa krásne rozvetví a zahustí.

Medovka

Medová bábika je aromatická rastlinka, ktorá nám už celé roky pomáha sladko zaspať. Okrem iného je voňavým doplnkom a ozdobou rôznych dezertov. Čerstvé lístky medovky sa môžu priložiť na poštípané miesta hmyzom. Medovka je trvalka, môžete ju ľahko pestovať celoročne. Po pár rokoch odporúčame trsy rozdeliť a omladiť medovkový záhon.

Tymián

Rastlinka s výraznou chuťou i vôňou – to je tymián. Hodí sa k mäsu aj do polievok. Lieči priedušky i nachladnutie a podobne ako majorán tiež reumatické ochorenia. Môžete s ním ochutiť aj pizzu, citrónový tymián sa zase výborne hodí napríklad do tekvicovej polievky. Navyše pomáha rovnako ako žihľava v boji pri peľových alergiách – ak vás alergia nenechá na pokoji, skúste popíjať tymianový čaj. Tymián je teplomilná letnička, preto sa pestuje len v tomto období. Našu zimu by tymián neprežil.

Bazalka

Bazalka je asi najpopulárnejšou bylinkou, ktorá nemôže chýbať v žiadnom talianskom pokrme. Nádherne vonia a hojne rastie. Je sa hlavne za čerstva a to nielen v hlavných jedlách, ale aj v šalátoch, ktoré príjemne osvieži. Bazalka lieči obličky a zápchu, teda nájde uplatnenie aj ako liečivá rastlina. Bazalka je ďalšia z teplomilných byliniek, preto je vhodné umiestniť ju na slnečné miesto. Pestovať sa dá tiež na balkónoch. Keď sa jej darí, veľmi sa rozrastie – môžete zastrihávať.

Petržlenová vňať

Kudrlinka nesmie chýbať v žiadnom dobrom vývare! Tiež rada zdobí nátierky a pomáha pri urologických problémoch. Petrželka je dvojročná rastlina – po výseve sa zbierajú listy a za rok rastlinka vykvitne a zhynie. Môžete ju pestovať tiež v kvetináči.

Šalvia

Šalvia odpudzuje hmyz, preto ju môžete umiestniť aj na okno či balkón. Je vhodná k hydine, vnútornostiam a k príprave masla či octu. Táto bylinka znižuje potenie a je obľúbená pre svoje protiplesňové účinky. Šalvia vydrží až päť rokov, potom vymeňte za novú. Má rada slnko a ľahko suchú zeminu. Vyzerá príjemne na pohľad, môžete ju využiť aj na okrasu.

[column size=“one-half“]

Krémová sada kvetináčov na bylinky Kitchen Craft Living Nostalgia
[/column]
[column size=“one-half“ last=“true“]
Kvetináč na bylinky Sagaform Trio Herb
[/column]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *