Chcete mať svoj kútik, kde budete len vy, šálka kávy a dobré čítanie? Vytvorte si svoj vlastný čítací kútik, kde vás nebude nikto rušiť. Ako na to?
Ideálny odpočinok je pre vás s knihou v jednej ruke a so šálkou kávy v tej druhej? Vyhraďte si doma na čítanie separátny kútik, v ktorom si budete môcť čítať úplne nerušene a pokojne celý deň. Ako na to?
Náš tip: Ako si pripraviť tú najlepšiu kávu ku knihe?
Občas proste potrebujeme vypnúť. Ak najradšej odpočívate medzi riadkami svojich obľúbených kníh, porozhliadnite sa po svojom byte, či by sa tam nedal vytvoriť útulný čítací kútik, v ktorom vás nikto nebude rušiť. Čo všetko budete potrebovať na zariadenie?
1. Vyberte si vhodné miesto
Prázdny nevyužitý kút v obývačke, spálni alebo napríklad v zimnej záhrade je na vytvorenie čítacieho kútiku ideálny. Dôležitý parameter pri výbere je to, aby išlo o pokojnú časť bývania, kde okolo vás nebude neustále niekto prechádzať a nebude vás rušiť ani obrazovka televízie. Od zvyšku miestnosti si svoj kútik môžete oddeliť napríklad paravánom.
2. Pohodlné posedenie je základ
Aby ste sa mohli sústrediť na napínavý dej, a nie na boľavý chrbát, vyberte si pohodlné posedenie. Pri výbere záleží, ako s veľkým priestorom môžete pracovať. Do menších kútikov umiestnite sedací vak alebo kreslo (ideálne s taburetom, na ktorý si natiahnete nohy). Kreslo by malo mať dostatočne vysoké operadlo, širokú plochu pre sedenie a podpery pre ruky.
Ak to priestor umožní, kúpte si pokojne leňošku, alebo variabilnú pohovku, ktorá vám dovolí ako posedieť, tak sa aj natiahnuť. Pri výbere zohľadnite určite aj k celkovému štýlu bývania, aby kútik pôsobil harmonicky.
Náš tip: Ako vybrať tú najlepšiu pohovku?
Originálne kúsky zoženiete napríklad v bazáre s nábytkom.
3. Bez knižnice by to nešlo
Zbierka kníh je pýchou každého čitateľa. Veľkosť knižnice, do ktorej ju umiestnite, prispôsobte nielen veľkosti čítacieho kútika a počtu kníh, ktoré vlastníte, ale aj tomu, ako rýchlo sa vám zbierka rozrastá. Ak nemáte dosť miesta, voľte police na stenu.
Náš tip: Problém s nedostatkom priestoru a veľkou kopou kníh, sme pre vás vyriešili tu.
V prípade, že vás priestor nijako neobmedzuje, kúpte si pokojne knižnicu až k stropu. Tu sa ale oplatí, aby bola zasklená a neprášilo sa do nej.
Ak chcete kútik oddeliť od zvyšku priestoru, urobte to šikovne pomocou policovej steny, do ktorej sa navyše zmestí veľa titulov.
Náš tip: Máme aj ďalšie nápady, ako vystaviť knihy.
4. Aby ste na čítanie dobre videli
Ideálne je, aby ste na čítanie mali dostatok prirodzeného svetla. To však dispozície bytu nie vždy dovolia. Tak ako tak ale nezabudnite na stojacu lampu alebo lampičku, ktorú si posvietite v daždivých dňoch alebo večer. Osvetlenie umiestnite tak, aby ste si na čítanie netienili a zároveň vám nesvietilo priamo do očí. Odporúčame voliť svetlo so stmievačom, u ktorého si nastavíte požadovanú mieru osvetlenia.
5. Stolček na odkladanie kníh aj čaje
Či už ku knihe popíjate čaj, kávu alebo pokojne kakao, je dobré mať šálku kam odložiť. Vedľa kreslá preto ideálne umiestnite stolík, na ktorý odložíte ako občerstvenie, tak i rozčítanú knihu.
6. Doplnky, ktoré dotvoria čítací kútik
Pri čítaní beží čas úplne inak, ani sa nenazdáte a pár hodín je preč. A pretože sa počas toho nebudete pravdepodobne moc hýbať, určite oceníte vankúšiky, vďaka ktorým sa poriadne uvelebíte, a tiež hrejivú deku, do ktorej sa zaboríte. Pohodovú atmosféru navodíte vonnými sviečkami, aroma difúzerom alebo napríklad živými kvetmi. Pokiaľ chcete mať zároveň sviečky aj kvetiny, tak len myslite na to, aby od seba boli dosť ďaleko. Kvetinám sa horúco od zapálených sviečok veľmi nepáči.
V čítacom kútiku by vám malo byť hlavne príjemne. Zariaďte si ho vo farbách, ktoré vás upokojujú a neumiestňujte do neho nič, čo by vám zbytočne kradlo pozornosť. Majte v ňom len to, čo vám dovolí pekne vypnúť a vydať sa na výlet do fantázie.
Náš tip: Aké farby zvoliť v interiéri?