Krátke dni a nízke vonkajšie teploty trochu utlmujú chuť čokoľvek podnikať. Koľkokrát ste sa pristihli, že len bezmyšlienkovite scrollujete na mobile a potom si vyčítate premárnený čas? Poďte nudu zahnať produktívnejšie!
Pocit nudy nemusí byť nutne len zlý. Podľa štúdií totiž nuda dokáže prebudiť našu kreativitu. Siahať pri akejkoľvek príležitosti, keď sme sami so sebou, hneď po telefóne alebo inom „cumlíku“, ktoré nás z tohto stavu vytrhne, nie je zdravé. Občas je jednoducho potrebné byť tu a teraz. Pokiaľ ale pocitu nudy čelíte až veľmi často, možno nie je na škodu si nájsť činnosť, pri ktorej vám bude dobre, a ešte treba urobíte niečo pre svoje zdravie alebo sebarozvoj. Prinášame vám tipy do akéhokoľvek počasia.
1. Zacvičte si
Je to trochu klišé, ale šport vás pekne rozprúdi a vyplaví endorfíny, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre. Ak máte psa, vyrazte sa spoločne prebehnúť. Len máloktorý chlpáč nie je z pohybu navyše nadšený. Vidina cvičenia nie je možno taká lákavá a chce to trošku odhodlania, ale vyčistená hlava a lepšia nálada po námahe za to stojí. Zacvičiť si môžete aj doma, kde vás nikto neuvidí, na YouTube nájdete množstvo cvičení od jemnej jogy až po poriadne spaľováky tuku. Keby vás to cvičenie chytilo a nepustilo, nie je problém si zariadiť domácu posilňovňu za pár korún.
TIP: Pokiaľ vás drina až tak neberie, skúste si nájsť lekcie, ktoré spájajú cvičenia s tancom. Správna hudba rozhýbe takmer každého.
Najlepšie on-line cvičiace videá:
- Fitfat Strong
- Fit sugar
- Sculpting Workout
- Pamela Reif
- Fitness Blender
- Yoga with Kassandra
- Bob Harper
2. Naučte sa niečo nové
Aj na telefóne môžete tráviť čas produktívne. Napríklad keď si stiahnete aplikáciu Duolingo a pustíte sa do učenia cudzích jazykov. Prípadne skúste zamýšľať, čo ste vždy chceli vedieť, ale nikdy nebol čas sa tomu venovať. Vyšívanie, tvorenie dreveného nábytku alebo základy programovania? Buďte si istí, že ku všetkému nájdete buď tutoriál na YouTube, alebo nejaký kurz. Veľa kreatívnych kurzov nájdete napríklad na stránke Domestika, na Udemoch potom zase nájdete množstvo vzdelávacích kurzov. Pokiaľ by vám kurzy prišli drahé, vyčkajte si na zľavy, ktoré bývajú naozaj znateľné. Jediná nevýhoda kurzov býva v tom, že drvivá väčšina z nich je anglicky. Ale s pár mesiacmi Duolinga základy angličtiny zmáknete a zvyšok sa doučíte za behu.
Prečítajte si knihu
Máte pocit, že čítanie kníh je produktívne len v momente, keď sa venujete odbornej literatúre? To nie je vôbec pravda, aj romány vám rozšíria obzory a slovnú zásobu. Čítanie kníh stimuluje mozog a zlepšuje predstavivosť. Vďaka tomu, že sa pri románových výpravách dostanete s hlavnými hrdinami do rozmanitých situácií, dokáže čítanie zlepšovať aj empatiu. A pokiaľ sa práve nevrhnete na čítanie horou, dokážu knihy aj znižovať stresovú záťaž. Navyše pokiaľ vás kniha baví, nie je ani béčkový titul stratený čas. Dlhé texty zase s prehľadom môže nahradiť komiks. A že neviete, čo si prečítať? Pozrite sa na 4 tipy na zimné čítanie.
Realizujte sa v kuchyni
Pokiaľ neberiete jedlo len ako nutnosť na prežitie, zabavte sa varením alebo pečením. Či už siahnete do overených receptov, alebo možno konečne vyskúšate ázijské pokrmy, na ktoré sa chystáte už roky. Varenie je kreatívna činnosť, ktorej výsledok si môžete vychutnať sami aj s rodinou alebo priateľmi. V prípade, že by ste sa do toho vrhli naozaj poctivo, nie je problém navariť si na pár dní dopredu a porcie si zmraziť.
Vrhnite sa na dôkladné upratovanie
Možno to na prvý pohľad neznie ako vôbec dobrý nápad, ale akonáhle budete mať doma upratané a nikde sa nebudú povaľovať veci, na ktoré sa len prášilo, pochopíte, prečo je upratovanie vlastne skvelá činnosť. Okrem klasiky, ktorá zahŕňa vysávanie, vytieranie, umývanie riadu a ďalšie takmer každodenné činnosti, sa do toho tentokrát pustite skutočne dôkladne. Preberte postupne skrine a vyraďte všetko, čo len skladujete s myšlienkou, že sa to raz bude určite ešte hodiť. Pokiaľ si s upratovaním úplne netykáte, mrknite na videá Marie Kondo, ktorá si na upratovaní urobila meno. Pomôže vám s rozhodovaním, čo si nechať a čo vyradiť a taktiež vás naučí všetko logicky usporiadať.
TIP: Vyřazené funkční věci nepatří do kontejneru. Pokud se vám nechce ztrácet čas prodejem, darujte je na charitu. Pocit, že pomůžete druhým, je k nezaplacení.
Zahrajte si
Nehovoríme len o počítačových hrách alebo o hrách na mobile. Aj keď ani tie nie sú vždy také zlé, ako sa často dočítate. Vždy záleží na type hry. Precvičiť si u nich môžete dedukčné schopnosti aj si vypilovať jazykové znalosti. A potom sú tu samozrejme ešte dosky. Doskové hry slúžia ako skvelá zábava pre celú rodinu, pri ktorej sa nielen dobre pobavíte, ale tiež posilníte schopnosť komunikácie.
Obľúbené hry:
- Bang
- Dixit
- Osadníci z Katanu
- Carcassonne
- Krycie mena
- Dobble
- Activity
- Scrabble
- Dostihy a sázky
- Honba za diamantmi
- Party alias
- Monopoly
- Uno
- Čierne historky
Naučte se meditovať
Meditácia dávno nepatrí len do ázijských chrámov. Aj západná kultúra ju našťastie berie na milosť. Čo je jedine dobre! Aj pár minút správne vykonávanej meditácie denne vám môže zlepšiť kvalitu života. A je to aj vedecky dokázané.
Náš tip: Ako začať s jógou?
Pri meditácii cielene zmeníte stav vedomia. Spomalíte aktivitu mozgu a prestanete sa sústrediť na vonkajšie ruchy. Čo zo začiatku nie je jednoduché, pretože čím viac sa snažíme na nič nemyslieť, tým skôr nám tam naskakujú hromady myšlienok. Dobrá správa je, že s meditáciou môžete začať kedykoľvek. Ak chcete vedieť, ako najlepšie na to, prečítajte si článok s návodom na meditáciu krok za krokom.
TIP: So začiatkom meditácie vám pomôže na Netflixe Veľký sprievodca meditáciou. Na konci každej epizódy si môžete skúsiť meditovať podľa konkrétneho návodu.
Plánujte
Proti pocitu nudy pomáha aj plánovanie. Takže popadnite diár a naplánujte si, čo by ste radi videli alebo sa naučili. Nenakladajte si to ale príliš, aby ste potom nemali akurát negatívne pocity v prípade, že sa vám všetko nepodarí. Pokojne si len zorganizujte nasledujúci týždeň dva, pomôže vám to urobiť si prehľad o práci aj voľne a rovno uvidíte, kde by sa ešte dalo niečo pridať, alebo kde bude lepšie niečo presunúť na voľnejší deň.
Tipy na nejlepší plánovače a diáře:
- Žurnál
- Plánovače a zapísníky od Katky z dreamandlive.sk
- Tam&Zpět
- Plánovače a diáre od Papelote
- Doller
- Clever Minds
Sledujte seriály
Aj pri sledovaní seriálov sa môžete niečo dozvedieť. Samozrejme ideálne vynechajte telenovely a reality show. Napríklad na Netflixe je celá sekcia dokumentov venovaných rozličným témam. Dovzdela sa tak môžete v biológii aj napríklad histórii. Ale aj mnoho seriálov znázorňuje skutočné historické udalosti. Takže ak máte radi fakty podávané stráviteľnejšie, je to ideálny spôsob, ako sa dozvedieť nové informácie a ešte sa pri tom baviť.
Nejlepší vzdělávací seriály:
- História pre začiatočníkov
- Ľudská myseľ: Máme jasno
- Magická medicína
- David Attenborough: Život na našej planéte
- Život Kráľovnej Elizabeth II.
- Ako sa stať tyranom
- Sociálna dilema
- Moja učiteľka chobotnice
- Veľký sprievodca spánkom
Zavolejte rodine nebo priateľom
Vezmite do ruky telefón a namiesto scrollovania vytočte číslo na babičku alebo súrodenca, s ktorým sa vlastne skoro už nevídate. Nielenže sa prestanete nudiť, ale ešte zapracujete na upevnení medziľudských väzieb.
Dúfame, že sme na otázku „Čo robiť, keď sa nudím?“ odpovedali dostatočne. Samozrejme sa ponúka aj množstvo ďalších činností, napríklad také počúvanie hudby dokáže spríjemniť aj ten najnezáživnejší deň. Záleží hlavne na vás, čo máte radi, občas jednoducho len zabudneme, čo sme predtým robievali a je fajn sa k tomu vrátiť a zase si to užiť.
A niekedy je občas tiež fajn len tak pozerať do blba, vypnúť, nechať myšlienky unášať, kamkoľvek chcú, a oddýchnuť si od všetkých činností sveta.
A čo je ten váš ideálny prístup a liek na nudu? Kde hľadáte balans? Poďte sa s nami podeliť v komentároch!